Juncker: Povinné kvóty na uprchlíky ještě nejsou ze hry


Vytištěno 15.12.2022 15:35 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8491&nav03=8497&mes=8&rok=2015&nav04=10001151

Vlády členských států mají povinnost podat pomocnou ruku běžencům, kteří přicházejí do Evropy, a nenahrávat „populistům“ volajícím po jejich odsunu zpět do zemí, odkud pocházejí. Ve středečním rozhovoru pro agenturu AFP to uvedl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Juncker vyjádřil zklamání nad tím, že si členské státy nezvládly mezi sebe rozdělit 40 tisíc uprchlíků převážně ze Sýrie a Eritrey, kteří se do Evropy dostali přes Itálii a Řecko. Některé země totiž na posledním jednání v červenci přislíbily přijmout jen minimální počet běženců. Česká republika nabídla azyl 1100 lidem, které přijme do roku 2017.

 

„Ministři mají na rozdíl od občanů povinnost jednat. Předložili jsme návrhy, které šly mnohem dál, ale i tak zdaleka neřešily jádro celého problému,“ uvedl Juncker na adresu navrhovaných povinných kvót, s nimiž Evropská komise přišla na jaře. „Navrhli jsme povinný systém pro redistribuci žadatelů o azyl a lidi, kteří potřebují mezinárodní ochranu, ale členské státy to nepřijaly. Jsme tak nuceni hledat dohodu na dobrovolné bázi,“ dodal.

 

V případě, že by se taková dohoda neobjevila, Juncker je připraven plány Komise na zavedení povinných kvót oživit. „Chci ale věřit, že se toho (členské státy) ujmou ambiciózně,“ uvedl Juncker.

Kromě 40 tisíc Syřanů a Eritejců by měly země EU přijmout i 20 tisíc běženců, kteří jsou v uprchlických táborech na Blízkém východě. Z nich chce Česká republika přijmout 400 lidí.

 

Nebuďte jako populisté

Vlády musí najít odvahu a postavit se k uprchlické krizi v EU čelem a v žádném případě nenahrávat populistům a xenofobům, uvedl dále šéf Komise v rozhovoru. „V politice nastávají chvíle, kdy nesmíte následovat populisty, protože pak se populisty stáváte i vy. Musíte říkat opak toho, co říkají populisté“.

Ve státech EU roste vůči běžencům stále větší odpor. V České republice se naposledy na adresu uprchlíků vyjádřil prezident Miloš Zeman, který jim vzkázal, že je do země nikdo nezval. „Možná to někdo bude považovat za apel na nejnižší lidské pudy, ale je to stejný postoj, jako mají Maďaři, když staví plot proti Srbsku, jako mají Američané, kteří postavili plot na hranicích s Mexikem,“ reagoval na prezidentova slova premiér Bohuslav Sobotka.

 

Podle odhadů Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v letošních roce přišlo do Evropy více než 150 tisíc migrantů, drtivá většina z nich zamířila do Itálie a Řecka. Uprchlíci při cestě do Evropy riskují své životy při nebezpečné plavbě po Středozemním moři. Podle stejné organizace od ledna letošního roku tímto způsobem zahynulo téměř dva tisíce běženců.

Naposledy se lodní katastrofa odehrála včera, když se u břehů Libye potopila loď s několika stovkami uprchlíků na palubě.

 

Zdroj: EurActiv.cz

 

 


Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT
® MMB 7.8.2015. Poslední aktualizace: 7.8.2015 11:21