Ve Varšavě byli vybráni nejlepší mladí vědci Evropy


Vytištěno 15.12.2022 15:36 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8498&mes=10&rok=2014&nav03=10000736

 

Čekání konečně skončilo. Minulý týden byla knihovna univerzity ve Varšavě zaplněna nadějnými mladými vědci. V silné konkurenci prezentovalo 110 výzkumníků ve věku od 14 do 20 let své projekty a doufalo, že zaujme mezinárodní porotu. Své síly si změřili ve 26. ročníku soutěže Evropská unie pro mladé vědce, která skončila dnešním udílením cen. Kromě práva počítat se mezi nejlepší mladé vědce Evropy si vítězové rovněž rozdělili výhry v celkové výši 62 500 eur i další lákavé ceny, např. vědecké pobyty (MEMO/14/536).

 

Tři ceny za první místo, každou v hodnotě 7 000 eur, získali Luboš Vozdecký z České republiky za práci „Rolling Friction“ (Valivé tření), João Pedro Estácio Gaspar Gonçalves de Araújo z Portugalska za práci „A natural characterization of semilattices of rectangular bands and groups of exponent 2“ a Mariana De Pinho Garcia a Matilde Gonçalves Moreira da Silva z Portugalska za práci „Smart Snails“. Ceny za druhé místo připadly v letošním roce projektům z Irska, Bulharska a Slovinska za originální projekty v matematice a chemii. Tři třetí ceny získaly projekty z Litvy, Spojeného království a Německa.

 

V soutěži byla rovněž udělena cena za mezinárodní spolupráci za nejlepší projekt z přizvaných zemí, které se účastnily jako hosté, z USA, Kanady, Číny, Nového Zélandu, Jižní Koreje a Švýcarska. Tuto cenu, která zdůrazňuje přínos mezinárodní vědecké spolupráce ve výzkumu, získal Eric Giles Schertenleib ze Švýcarska za projekt „Jet and Film – On the interaction between a laminar jet and a soap film“.

 

„Kvalita příspěvků do této soutěže mě nepřestává překvapovat a všem účastníkům gratuluji,“ uvedla Máire Geoghegan-Quinnová, evropská komisařka pro výzkum, inovace a vědu. „Výzkum a inovace se rodí z různorodosti nápadů, takže musíme našim mladým lidem poskytnout svobodu, aby mohli tvořit a své myšlenky rozvíjet. Více se také musíme zaměřit na zvýšení účasti žen ve vědě a technice. To jsou skutečné výzvy pro naše vzdělávací systémy.“

 

Na soutěži ve Varšavě se sešlo 77 projektů z 36 zemí, včetně členských států EU a přidružených a ostatních zemí.  Všechny příspěvky již vyhrály první místa v příslušných oborech v národních kolech vědecké soutěže. Témata projektů se týkala širokého spektra vědních oborů: biologie, fyziky, chemie, informatiky, sociálních věd, životního prostředí, matematiky, technických věd a medicíny. Porotě složené z 18 mezinárodně uznávaných vědců z nejrůznějších oblastí letos předsedal Dr. Henrik Aronsson z univerzity v Göteborgu.

 

Souvislosti

Zakladatelem soutěže Evropské unie pro mladé vědce je Evropská komise. Soutěž byla zahájena v roce 1989 a měla podpořit spolupráci a vzájemnou komunikaci mezi mladými vědci a dát jim příležitost pracovat pod vedením některých předních evropských výzkumných pracovníků. První soutěž byla uspořádána v Bruselu a od té doby se konala v 24 různých evropských městech.

Soutěž se snaží pomáhat účastnickým zemím ve snaze přivést mladé lidi ke studiu přírodovědných a technických oborů (přírodních věd, technologií, technických oborů a matematiky) a povzbudit je, aby si zvolili kariéru v oblasti vědy a výzkumu. Počet mladých vědců se od prvního ročníku v roce 1989 z 59 zvýšil na letošních 110. Rekordu bylo dosaženo v roce 2009, kdy bylo soutěžících 137. Výherci minulých ročníků pokračují v kariéře na uznávaných pracovištích, např. v Evropské kosmické agentuře nebo v Evropské organizaci pro jaderný výzkum. V soutěži získal cenu v roce 1991 i jeden z letošních držitelů Fieldsovy medaile profesor Martin Hairer.

 

Účast žen v soutěži je odrazem širšího problému, kterým je nedostatečné zastoupení žen v uvedených oborech. V letošním roce tvořily ženy 37 % všech soutěžících (41 účastnic a 69 účastníků). V roce 1997 podíl žen v soutěži EUCYS poprvé překročil 30 % a od té doby se obvykle pohybuje mezi 30 % a 35 %. Nejvyššího podílu 41 % dosáhly ženy v roce 2005. V průběhu 26 let získalo ocenění 183 mladých žen a 614 mladých mužů.

 

Podrobnosti o letošním ročníku soutěže lze nalézt na této internetové stránce:http://media.eucys2014.pl. Všechny tři týmy, které získaly první cenu, obdržely částku 7 000 eur, týmy na druhém místě získaly 5 000 eur a na třetím 3 500 eur. Dalšími cenami byly cesty na mezinárodní vědecké fórum mládeže do Londýna a na mezinárodní seminář pro mladé vědce do Stockholmu, ceny sponzorů z řad soukromých společností, např. cesta na veletrh Intel ISEF ve Spojených státech, jakož i ceny interního vědeckého útvaru Evropské komise, Společného výzkumného střediska, celoevropské skupiny výzkumných organizací EIROforum a Evropského patentového úřadu.

 

Více informací o soutěži a vítězích minulých ročníků lze nalézt na této internetové stránce:http://ec.europa.eu/research/youngscientists/index_en.cfm

  

Kontaktní osoby:

Michael Jennings  (+32 2 296 33 88) Twitter: @ECSpokesScience

Monika Wcislo (+32 2 295 56 04)


Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT
® MMB 3.10.2014. Poslední aktualizace: 3.10.2014 14:05