Zpráva o České republice v rámci zimního balíčku evropského semestru
Vytištěno 15.12.2022 15:35 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8491&nav03=8497&mes=2&rok=2017&nav04=10001379
Česká republika zůstává zemí se solidním hospodářským růstem, bez výrazných makroekonomických nerovnováh a se stabilním finančním sektorem.
Zpráva o ČR poskytuje analýzu, jak růst dále posílit a přiblížit životní úroveň v ČR k průměru EU.
Zdroj: Pixabay
Celou zprávu naleznete zde.
Hlavní výsledky zprávy pro Českou republiku:
Trh práce: Míra nezaměstnanosti v roce 2016 činila 4,0 % a byla nejnižší v EU. Nyní se však zvyšuje riziko nedostatku pracovních sil na trhu práce. Zpráva dává návod, kde a jak najít volné pracovní síly. Jedná se zejména o vyšší zapojení žen s dětmi a nízkokvalifikovaných či hendikepovaných pracovníků. Situaci na trhu práce by rovněž zlepšilo snížení daňového zatížení práce a posílení sektoru odborného vzdělávání.
Vzdělávání: Výsledky žáků ČR se oproti jiným zemím zhoršují a výrazně narůstají rozdíly mezi sociálními skupinami (podle výsledků studie PISA má ČR jeden z největších rozdílů v závislosti na sociálně-ekonomickém statusu). Stále se nedaří integrovat romské děti, podle různých průzkumů se v segregovaných školách vzdělává stále 25–40% romských dětí.
Zdravotnictví. Systém financování zdravotnictví vykazuje řadu neefektivit a vede k nadužívání péče (ČR má např. oproti EU dvojnásobný počet návštěv u lékaře, vysoký počet lůžek v nemocnicích apod.). Problematické jsou veřejné zakázky, například 55 % tendrů probíhá s jedním dodavatelem, oproti jiným zemím se málo využívají hromadné nákupy.
Sociální politika: Česká republika má stále jednu z nejnižších měr chudoby v EU. I přesto v sociální oblasti narůstají problémy, kterými jsou zejména otázka bydlení pro nízkopříjmové skupiny a narůstající bezdomovectví. Více než 50 000 lidí žije v nájemních bytech, kde výdaje na nájem překračují 65 % příjmů. Počet sociálně vyloučených lokalit se za poslední desetiletí zdvojnásobil.
Investice do infrastruktury. Investice brzdí nedostatky v podnikatelském prostředí a další administrativní překážky, rovněž v oblasti vyřizování stavebních povolení. Zahájení řady projektů spolufinancovaných z rozpočtu EU bylo odloženo kvůli nevyhovujícím posouzením vlivů na životní prostředí, což odráží nedostatky v přípravě a provádění projektů.
Výzkum a vývoj. Investice do výzkumu a vývoje se v minulých letech přiblížily k úrovni k průměru EU, tj. k výši 2 % HDP. S výsledky však Česká republika zaostává v řadě oblastí. Zejména spolupráce mezi podniky a výzkumnými ústavy zůstává na nízké úrovni.
E-government: ČR zůstává jedna z nejméně pokročilých zemí EU v oblasti elektronizace státní správy (24. místo). Rozvoj brzdí resortismus a roztříštěnost odpovědnosti mezi několika ministerstvy. Z EU fondů je na rozvoj e-governmentu vyhrazeno 5 mld. EUR, ale čerpání je dosud pomalé.
Více:
Zpráva o České republice je pracovním dokumentem útvarů Evropské komise a poslouží jako podklad pro formulaci doporučení Evropské komise České republice 2017, jejichž zveřejnění se očekává v květnu 2017. Zveřejnění zprávy je součástí procesu koordinace hospodářských politik v EU, tzv. evropského semestru: https://ec.europa.eu/czech-republic/news/focus/evropsky_semestr_cs
Doporučení České republice v rámci evropského semestru z roku 2016 naleznete zde: http://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/PDF/?uri=CELEX:32016H0818(06)&from=EN
Zpráva o České republice rovněž hodnotí pokrok v reformách a plnění doporučení adresovaných České republice v roce 2016:
Zdroj: Zastoupení Evropské komise v ČR