Na trh EU se dostává stále méně nebezpečných výrobků
Vytištěno 15.12.2022 15:35 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8497&mes=5&rok=2011&nav03=18289
Ať už se jedná o dětský kočárek nebo o nové boty, všichni chceme mít jistotu, že výrobky, které si v EU kupujeme, jsou bezpečné. Dobrá zpráva je, že díky rychlejšímu odhalování a stahování nebezpečných výrobků z trhu se jich na trh EU dostává stále méně. Podle dnes uveřejněné výroční zprávy Komise o systému rychlého varování EU pro nepotravinářské nebezpečné výrobky („RAPEX") za rok 2010 bylo díky stále větší účinnosti tohoto systému v roce 2010 zakázáno uvedení na trh nebo bylo staženo z trhu nebo od spotřebitelů rekordních 2 244 výrobků, což představuje nárůst o 13 % ve srovnání s rokem 2009. Členské státy vystupňovaly své úsilí a rovněž evropské podniky berou vážněji svou odpovědnost, pokud jde o bezpečnost spotřebních produktů, o čemž svědčí výrazný 200% nárůst využití příslušného systému rychlého varování pro podniky („GPSD Business Application").
Ústředním motivem se stalo odstranění bezpečnostních rizik přímo u zdroje, tedy soustředění se na fázi návrhu výrobku a jeho tovární výrobu a na spolupráci se zahraničními partnery, zejména s Čínou.
„Odstranění bezpečnostních rizik přímo u zdroje je klíčem k bezpečnosti výrobků, zejména s ohledem na globalizaci. Společnosti musí již od fáze návrhu vyloučit bezpečnostní rizika, výrobci musí řídit kvalitu výrobního procesu a kontrolovat kvalitu konečných výrobků při jejich odebírání z výrobního pásu," uvedl komisař odpovědný za zdraví a spotřebitelskou politiku John Dalli. „Partnerství začínají přinášet výsledky, a to jak v Evropě, tak i v dodavatelských zemích, jako je Čína. To znamená, že se můžeme soustředit na kritickou část úkolu."
Systém RAPEX je stále účinnější
Od zavedení systému RAPEX v roce 2004 (kdy byla do vnitrostátních předpisů zapracována směrnice o obecné bezpečnosti výrobků), vzrostl počet oznámení z 468 na 2 244 v roce 2010. Zvýšená výkonnost a účinnost systému je výsledkem:
- aktivnějšího prosazování bezpečnosti výrobků ze strany vnitrostátních orgánů, a to i prostřednictvím specifických projektů,
- lepšího přidělování zdrojů,
- většího informovanosti podniků o vlastních povinnostech,
- posílené spolupráce se třetími zeměmi, zejména s Čínou,
- vytváření sítí a podpory vzdělávání koordinovaných Evropskou komisí.
V budoucnosti bude nejvíce sledována kvalita a užitečnost oznámení.
Co se týče zemí původu, počet oznámení týkajících se výrobků z Číny zaslaných prostřednictvím systému RAPEX mírně klesl (o 2 %, z 60 % v roce 2009 na 58 % v roce 2010). Evropských výrobků se týkalo 17 % oznámení, 10 % se týkalo výrobků neznámého původu a 15 % bylo z jiných zemí.
Zapojily se všechny členské státy
Do systému RAPEX se zapojily všechny členské státy tím, že zjišťovaly a oznamovaly nové nebezpečné výrobky a zajišťovaly vhodná opatření navazující na získané informace.
Polovina z účastnických zemí svou činnost v systému v roce 2010 dále posílila. Nejvíce oznámení pocházelo z Německa (204), Bulharska (192), Maďarska (191), Kypru (178) a Řecka (159). Oznámení z těchto zemí tvoří 47 % všech oznámení zaslaných prostřednictvím systému a týkajících se výrobků, které představují závažné riziko.
Oblečení a textil, hračky a motorová vozidla jsou v čele seznamu
V roce 2010 byly nejčastěji oznámenými výrobky oblečení a textil (625 oznámení, rizika udušení a podráždění kůže), dále hračky (488 oznámení, zejména riziko vdechnutí malých částí) a motorová vozidla (175 oznámení, riziko poranění), které dohromady tvoří 66 % všech oznámení výrobků představujících závažné riziko. Elektrické spotřebiče (158 oznámení) byly čtvrtou nejčastěji oznamovanou kategorií výrobků (riziko úrazu elektrickým proudem).
Výsledky kontroly dohledu nad trhem EU, pokud jde o bezpečnost přileb
V roce 2010 vykonaly orgány dohledu nad trhem v 11 zemích[1] zvláštní kontrolu bezpečnosti přileb pro volnočasové činnosti (pro lyžaře, snowboardisty, cyklisty, skateboardisty, bruslaře na kolečkových bruslích a jezdce na koních). Prověřily 367 přileb s cílem zjistit, zda jsou v souladu s příslušnými právními předpisy týkajícími se bezpečnosti.
Pokud jde o požadavky na označování a návod k použití, 63 % přileb nevyhovovalo požadavkům. Pokud jde o konkrétní bezpečnostní parametry, 40 přileb (které byly odborníky v oblasti dohledu nad trhem vybrány jako potenciálně nesplňující požadavky) bylo zasláno do laboratoře k úplným zkouškám zahrnujícím následující bezpečnostní aspekty: zorné pole, schopnost absorpce nárazu, vhodnost systému, který upevní přilbu na hlavě. Výsledky ukázaly, že téměř polovina zkoušených modelů nevyhovuje příslušným normám v jednom nebo více výše uvedených parametrech.
Hlavním cílem projektu (koordinovaném PROSAFE, sítí EU pro orgány dohledu[2]) bylo snížit počet nebezpečných přileb na trhu EU. Projekt rovněž umožnil členským státům získat zkušenosti při společných snahách o lepší dohled a prosazování bezpečnostních předpisů. Vnitrostátní orgány posílí svoji činnost s cílem zajistit soulad s příslušnými bezpečnostními požadavky a informovat a vzdělávat hospodářské subjekty a spotřebitele.
Více informací viz:
Odkaz na naši internetovou stránku: http://ec.europa.eu/consumers/safety/news/index_en.htm
-----------------------------------------
[1] Česká republika, Kypr, Litva, Lotyšsko, Německo, Nizozemsko, Slovinsko, Španělsko a Švédsko, společně s Islandem a Norskem.
[2] Evropské fórum pro prosazování bezpečnosti výrobků je nezisková organizace zřízená orgány pro dohled nad trhem z různých zemí celé Evropy a podporovaná Evropskou komisí - jejím cílem je zlepšit dohled nad trhem prostřednictvím osvědčených postupů. www.prosafe.org