Rovnost žen a mužů přispívá k hospodářskému růstu, potvrdila zpráva Evropské komise
Vytištěno 15.12.2022 15:36 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8498&mes=4&rok=2012&nav03=20257
Pro to, jak bude EU reagovat na současnou hospodářskou krizi, je důležité, jakého pokroku dosáhne v rovnosti mezi pohlavími. Vyplývá to z nejnovější výroční zprávy Evropské komise o rovnosti žen a mužů.
Zpráva zkoumá pokrok za poslední rok při odstraňování nedostatků, jež v oblasti rovnosti žen a mužů nadále panují v zaměstnání, ekonomice a obecně ve společnosti. Třebaže se částečně pokročilo, pokud jde o vyšší počet žen ve vedoucích funkcích a menší rozdíly v odměňování žen a mužů, zásadní problémy přetrvávají. Ke splnění obecného cíle, tedy dosažení 75% zaměstnanosti u všech dospělých osob do roku 2020, je třeba, aby se v zemích EU zvýšila přítomnost žen na trhu práce.
Jedním ze způsobů, jak zvýšit konkurenceschopnost Evropy, je dosáhnout vyváženějšího zastoupení žen a mužů na vedoucích pozicích. Různé studie potvrdily, že různorodost se vyplácí a že společnosti s větším podílem žen ve správních radách vykazují lepší výsledky než podniky, v jejichž řídících orgánech jsou zastoupeni pouze muži.
„Ekonomické argumenty pro větší zaměstnanost žen a vyšší zastoupení žen ve vysokých funkcích jsou více než pádné," řekla Viviane Redingová, místopředsedkyně Evropské komise odpovědná za spravedlnost, základní práva a občanství. „Stanovených cílů v hospodářství a zaměstnanosti můžeme dosáhnout pouze tehdy, budeme-li plně využívat všech našich lidských zdrojů, a to jak na trhu práce jako celku, tak ve vrcholných pozicích. Jedná se o podstatný prvek našich plánů pro hospodářského oživení."
Dnešní zpráva o pokroku dosaženém v roce 2011 v oblasti rovnosti žen a mužů je součástí rozsáhlejší zprávy Komise o uplatňování Listiny základních práv Evropské unie v minulém roce (IP/12/370). Zpráva pojednává o hlavních bodech vývoje - jak na vnitrostátní, tak na evropské úrovni - v pěti základních oblastech stanovených v obecné strategii pro rovnost žen a mužů na období 2010-2015. Jsou to: ekonomická nezávislost, stejná odměna za práci, zastoupení ve vedoucích pozicích, genderové násilí a rovnost žen a mužů mimo EU.
Na trhu práce činí míra zaměstnanosti žen 62,1 %, u mužů pak 75,1%. Z toho vyplývá, že EU může obecný cíl strategie Evropa 2020, tj. 75% zaměstnanost, splnit pouze tehdy, bude-li se o rovnost žen a mužů rázně zasazovat. V strategii Evropa 2020 Komise zdůraznila potřebu podporovat lepší rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem, zejména díky adekvátním službám péče o děti a větší dostupnosti flexibilních pracovních úvazků. Také je třeba zajistit, aby systémy daní a dávek nepoškozovaly druhého výdělečně činného partnera (IP/11/685). Toto vše může přispět k tomu, aby na trh práce vstoupilo a zůstalo na něm více žen.
Rozdíly v odměňování žen a mužů se v EU mírně snížily. V průměru dostávají ženy za každou odpracovanou hodinu o 16,4 % nižší odměnu než muži. Rozdíly v platech způsobuje řada faktorů, jako je segregace na trhu práce či různá nabídka možností vzdělávání. Na tento problém a jeho možná řešení byla zaměřena pozornost u příležitosti druhého Evropského dne rovného odměňování (IP/12/211). Pomalý pokrok při snižování rozdílů v odměňování mužů a žen ve správních radách podniků přiměl Komisi k zahájení veřejné konzultace o možných opatřeních na úrovni EU, jež by tento problém, který ve svém důsledku ohrožuje inovace a růst v Evropě, řešila (IP/12/213).
V neposlední řadě Komise navrhla soubor opatření k posílení práv obětí trestných činů (IP/11/585), a tím učinila důležitý krok ke splnění cíle, jímž je ukončení genderového násilí. Mezi uvedená opatření patří i pomoc specificky zaměřená na ženy, jež se stanou oběťmi domácího násilí.
Souvislosti
Podpora větší rovnosti ve vedoucích funkcích je jedním z cílů stanovených v evropské Chartě žen (viz IP/10/237), kterou v březnu 2010 iniciovali předseda Komise José Manuel Barroso a místopředsedkyně Viviane Redingová. Komise v zájmu plnění těchto závazků přijala v září 2010 strategii pro rovnost žen a mužů na období nadcházejících pěti let (viz IP/10/1149 a MEMO/10/430). Kromě vyváženého zastoupení žen a mužů na vedoucích pozicích obsahuje strategie sérii opatření ve čtyřech dalších oblastech: stejná ekonomická nezávislost, stejná odměna za stejnou práci, dále pak důstojnost, integrita a konec genderovému násilí a konečně rovnost žen a mužů v rámci vnějších politik.
Přibývá důkazů o tom, že vyváženější zastoupení žen a mužů v ekonomickém rozhodování má výrazný hospodářský přínos. Větší počet žen ve vrcholných pozicích může přispět k produktivnějšímu a inovativnějšímu pracovnímu prostředí a zlepšit celkovou výkonnost dané společnosti, a tím zvýšit její konkurenceschopnost. I když je však mezi novými absolventy vysokých škol 60 % žen, pozici ve vedení společností získá jen jejich malá část. Přitom možnost pracovat ve vrcholných manažerských pozicích je podnětem k tomu, aby byly ženy ekonomicky aktivní, od čehož se pak odvíjí zvyšování míry zaměstnanosti žen a lepší využití potenciálu žen z hlediska lidských zdrojů.
Další informace:
Evropská komise - Aktuální zprávy GŘ pro spravedlnost:
http://ec.europa.eu/justice/newsroom/index_en.htm
Evropská komise - Rovnost žen a mužů:
http://ec.europa.eu/justice/gender-equality
Video: Rozdíly v odměňování žen a mužů:
http://ec.europa.eu/justice/gender-equality/gender-pay-gap/index_cs.htm
Internetové stránky místopředsedkyně Komise a komisařky EU pro spravedlnost Viviane Redingové:
Kontaktní osoby:
Matthew Newman (+32 22962406)
Natasha Bertaud (+32 22967456)