Několik užitečných rad pro bezstarostnou dovolenou v Evropě
Vytištěno 15.12.2022 15:35 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8491&nav03=8497&mes=7&rok=2015&nav04=10001111
Zdravotní péče
Pokud náhle onemocníte nebo se vám stane nehoda v některé ze zemí Evropské unie, máte jako občan EU nárok na tytéž služby veřejného zdravotnictví jako osoby pojistěné v zemi, ve které jste na dovolené. V každé zemi funguje zdravotnictví podle jiných pravidel. V některých zemích je péče zdarma, v některých se platí část nákladů, v jiných musíte zaplatit celou částku a pak požádat o proplacení. Schovávejte si proto všechny účtenky, recepty a stvrzenky. O proplacení žádajte v zemi, kde se nacházíte, nebo po návratu domů.
Pro zjednodušení postupů byl zaveden tzv. evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC). V ČR tento průkaz mají zpravidla všichni pojištěnci. Nezapomeňte si jej proto vzít na cesty s sebou. Můžete si zdarma stáhnout i aplikaci EHIC v češtině, ve které se dozvíte potřebné informace, jak to chodí u lékaře nebo na pohotovosti v zemi, do které jedete.
Průkaz EHIC se však nevztahuje na všechny zdravotní výdaje jako například náklady na repatriaci. Může tedy být praktické si ještě zvlášť sjednat i cestovní pojištění.
Nezapomeňte také, že pokud budete v nouzi, můžete v kterékoli zemi EU vytočit číslo tísňové linky 112. Toto volání je zdarma. Operátoři mluví několika jazyky.
Telefonování
Díky předpisům EU se za poslední roky výrazně snížily poplatky za volání, sms a datové služby mezi zeměmi EU. V roce 2012 jste za 1MB zaplatili 70 centů bez DPH a od července loňského roku jen 20 centů. Používat mapy, sledovat videa, procházet e-maily a aktualizovat sociální sítě při cestování po EU je tak mnohem dostupnější.
Navíc vám mobilní operátoři mohou od 1. července 2014 nabídnout zvláštní roamingovou smlouvu. Případně vám předtím, než se vypravíte na cestu, dají na výběr z mobilních operátorů v dané zemi, kteří nabízejí odesílání e-mailů, pročítání zpráv online, nahrávání fotografií, prohlížení videa online a další datové služby. Nabídky a ceny za roaming tak budete moci porovnat a využít na svých cestách těch atraktivnějších!
Od června 2017 budou navíc roamingové poplatky úplně zrušeny.
Práva cestujících
Evropská unie je jedinou oblastí na světě, kde byl zaveden komplexní soubor práv cestujících využívajících všechny druhy dopravy.
Díky předpisům EU máte v případě zpoždění vašeho dopravního spoje o několik hodin nárok na to, aby vám přepravní společnost poskytla přiměřené odškodnění. Pokud je váš spoj zrušen a vy musíte zůstat v hotelu daleko od vaší cílové destinace, musí letecký nebo vlakový dopravce tyto náklady uhradit. I cestující autobusem mají právo na informace před cestou, během ní i po ní. A ti na trasách nad 250 km mají navíc nárok na finanční náhradu či přesměrování v případě zpoždění či zrušení spoje. Ztratí-li vám dopravce zavazadlo, i zde máte právo na náhradu.
Více informací v českém jazyce naleznete zde.
Stáhněte si zdarma mobilní aplikaci GoingAbroad (Cestujeme do zahraničí)
Potřebujete vědět, jaký je rychlostní limit na dálnici ve Španělsku? Nebo jestli musíte ve Švédsku nosit při jízdě na kole helmu? Odpovědi na tyto otázky naleznete pomocí bezplatné mobilní aplikace. Kromě pravidel bezpečnosti provozu nabízí aplikace i pár zábavných her. Více informací a aplikaci ke stažení naleznete zde.
S dalšími dotazy se obracejte na informační službu Komise Europe Direct, která vám poradí, co vše pro vás může EU udělat. Dotazy můžete poslat v kterémkoli úředním jazyce EU.
Další informace o cestování v Evropě
Zdroj: Zastoupení Evropské komise v ČR