Nestor: zkoumání hlubin vesmíru z hlubin moře


Vytištěno 15.12.2022 15:35 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8491&nav03=8497&mes=4&rok=2014&nav04=10000520

 

Více než 2 tisíce let před tím, než bylo možné vědeckými prostředky dokázat existenci atomů, staří Řekové už o jejich existenci alespoň teoretizovali. A v čele vědeckého výzkumu se drží i jejich potomci. Podívejme se na projekt Nestor v Pylosu na jihozápadě Řecka. Podvodní dalekohled bude ze dna Středozemního moře sledovat neutrina a pokusí se tak přispět k odhalení některých z největších záhad vesmíru.

 

Nejmenší množství reality

 

Neutrina jsou “nejmenší množství reality, kterou si kdy lidská bytost dokázala představit,” vysvětluje americký fyzik Dr. Frederick Reines. Neutrina, která cestují rychlostí světla, neovlivněna magnetickými poli, na Zemi přináší neocenitelné informace ze vzdálených astrofyzikálních zdrojů. Dozvědět se víc o neutrinech rovná se pochopit, jak vznikl vesmír, a jak dnes funguje.

 

Přesné sledování neutrin je ale velmi náročné. Kosmické záření dopadající na zemský povrch totiž může zkreslit naměřené hodnoty. Tomuto efektu lze ale zamezit umístěním „dalekohledu“ odhalujícího neutrina hluboko pod vodou.

 

Nestor zkoumá tajemství vesmíru ...

 

Proto přichází na řadu Nestor – neutrinový rozšířený podmořský dalekohled – sdílící své jméno s Homérovým bájným králem Pylosu. Nestor se ještě vyvíjí, a po svém dokončení bude instalován v hloubce 5200 metrů pod mořskou hladinou, 30 kilometrů od pevniny Peloponéského poloostrova.

 

Nestor bude s největší pravděpodobností spolufinancován z programu Horizont 2020, což je hlavní unijní program pro výzkum a inovace. V letech 2014-2020 je v rámci programu Horizont 2020 vyčleněno 80 miliard eur na podporu výzkumu, inovací a rozvoje technologií v členských zemích.

 

„“EU má značné technologické schopnosti a díky této iniciativě může představit své vysoce kvalifikované vědce,“ myslí si Dr. Giorgos Stavropoulos, význačný fyzik z Ústavu jaderné a částicové fyziky INPP, který je za experiment odpovědný. Nestor může být použit i pro záznamy seismologických, oceánografických a jiných údajů týkajících se životního prostředí.

 

.. a přináší ekonomické příležitosti

 

Stejně jako je to u jiných infrastrukturálních projektů spolufinancovaných ze strukturálních fondů EU a z Evropského strategického fóra pro výzkumnou infrastrukturu, přináší Nestor Pylosu a okolí různé výhody. Zvyšuje třeba atraktivitu oblasti pro podniky. V zemi, která se snaží dostat ze současné hospodářské krize, je tento experiment ohromnou příležitostí pro ekonomický rozvoj.


Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT
® MMB 14.4.2014. Poslední aktualizace: 14.4.2014 17:03