Dotkne se hospodářská krize důchodů?
Vytištěno 15.12.2022 15:34 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8491&nav03=8497&mes=2&rok=2010&nav04=15957
Ve čtvrtek 23. ledna jednal Parlament o dopadech hospodářské krize na důchodové a sociální systémy. Za situace, kdy nezaměstnanost plošně roste v celé EU jsou čím dál více slyšet obavy, že krize může ohrozit evropský sociální model a tím pádem i důchody a systémy sociálního zabezpečení. Řada odborníků hodnotila společně s europoslanci vývoj a poskytla odhady pro nejbližší budoucnost.
Podle aktuálních ukazatelů se světové hospodářství začíná postupně uzdravovat, přesto však v Evropské unii vyrostla nezaměstnanost na alarmujících deset procent.
Sociální obnova jednotného trhu EU
Bývalý eurokomisař Mario Monti z Itálie, který v současné době vede Bocconiho univerzitu v Miláně, vyzval k obnově jednotného trhu Evropské unie směrem k sociálně přijatelnějšímu modelu pro lidi. budeme-li chtít zachovat evropský sociální model, pak se v budoucnosti neobejde bez zavedení flexibilních daní. To lze dle jeho názoru docílit jen větší mírou harmonizace daní v Evropě, aby bylo zamezeno přílišné daňové konkurenci mezi členskými státy.
Demografické změny a systémy sociálního zabezpečení
Obyvatelstvo stárne a do státních pokladen teče méně peněz. Zároveň přibývá důchodců a vytrácí se rovnováha mezi lidmi, kteří přispívají do důchodových systémů a těch, kteří z nich čerpají. Již delší dobu je v odborných kruzích jasné, že se celý systém neobejde bez důkladných reforem.
"Více dětí," doporučuje český odborář
Zástupce Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Vít Samek uvedl, že nejlepším řešením této situace je mít co nejvíce dětí. Každopádně by měly být podle jeho názoru stávající systémy zachovány, tj. že si lidé na důchod platí během svého aktivního pracovního života. Hlavní ekonom Organizace pro spolupráci a rozvoj v Evropě (OECD) Edward Whitehouse porovnal náklady stárnoucího obyvatelstva s náklady současné hospodářské krize a dospěl k závěru, že problém financování důchodů lze vyčíslit do desetinásobné výše současných nákladů hospodářské krize, která se tím pádem může stát vleklým problémem na několik dalších desetiletí.
Dá se situace zachránit vytvořením jednotného unijního systému?
Europoslanci s řadou přednesených bodů souhlasili, předseda mimořádného výboru pro hospodářskou krizi Wolf Klinz (Liberálové, Německo) uvedl, že bez zásadních reforem nelze současný stav udržet. Francouzská sociálně demokratická poslankyně Pervenche Berès se zaměřila na soukromé penzijní fondy, které by podle jejího názoru měly zacházet šetrně s vklady svých klientů a přehodnotit způsoby jak tyto svěřené peníze investují. Rakouský konzervativní poslanec Othmar Karas vidí řešení ve vytvoření celoevropského modelu důchodových systémů. které by měly být vzájemně srovnatelné, což za se současného stavu jeví jako téměř nemožné (vzhledem k rozdílným systémům v členských zemích).
Jak dál?
Nynější jednání s odborníky bude mít vliv na konečné znění zprávy, která bude zveřejněna v dubnu a o které bude hlasovat výbor pro hospodářskou krizi 13. července 2010. V září se pak očekává konečné hlasování v plénu ve Štrasburku.
Zdroj: Evropský parlament