Ochrana investic EU v České republice před podvody a korupcí: Evropská komise, vnitrostátní orgány a protikorupční organizace spojují síly


Vytištěno 15.12.2022 15:35 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8491&nav03=8498&mes=3&rok=2014&nav04=10000495

Regionální politika

 

Dne 20. března uspořádala Evropská komise ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj ČR a českou pobočkou organizace Transparency International odborný seminář na téma opatření proti podvodům a korupci při čerpání strukturálních a investičních fondů EU. Účastníci semináře v Praze diskutovali o tom, jak zvýšit administrativní kapacity a jak zlepšit vybavení a proškolení úředníků české státní správy při provádění fondů.

 

Strukturální a investiční fondy představují významnou složku veřejného investování v Evropě. V České republice na ně připadá více než 40 % celkových veřejných investic.  V novém programovém období 2014–2020 se počítá s vylepšením řízení a administrativních kapacit při spravování těchto fondů. Podle nových pravidel se u strukturálních a investičních fondů vůbec poprvé výslovně vyžaduje, aby řídící orgány zavedly opatření proti podvodům. V tomto kontextu se v Praze sešli zástupci institucí EU, české státní správy a organizací občanské společnosti.

 

Všichni bychom měli vůči podvodům a korupci uplatňovat nulovou toleranci. Je naprosto klíčové, aby tyto zásadní investice nekončily ve špatných kapsách, ale aby byly vynakládány co nejúčelněji a nejefektivněji ku prospěchu občanů,“ uvedl komisař EU pro regionální politiku Johannes Hahn. „Mohu vás ujistit, že Evropská komise je připravena poskytnout veškerou potřebnou asistenci. S vnitrostátními orgány pokračujeme ve spolupráci na zajištění příslušné administrativní kapacity.“

Seminář je jednou z řady akcí, kterými Evropská komise podporuje členské státy EU v potírání podvodů a korupce při využívání evropských strukturálních a investičních fondů. Seminář zahájil generální ředitel GŘ pro regionální a městskou politiku Walter Deffaa. Komise na něm představila jednak několik nových dokumentů s pokyny k lepšímu řízení fondů, jednak nástroj IT nazvaný ARACHNE, který napomáhá rozpoznat a sledovat rizikové projekty. České orgány pak představily platná vnitrostátní opatření proti podvodům a korupci při provádění evropských strukturálních a investičních fondů.

 

Podle nejnovějších průzkumů Eurobarometer  a Transparency International se většina českých  respondentů (95 %) domnívá, že korupce je v jejich zemi rozšířená. Přibližně 80 % Čechů považuje korupci za nejdůležitější problém, který je třeba v ČR řešit. 

 

Další informace

Seminar on Anti-Fraud and Anti-Corruption measures in European Structural and Investment Funds

Twitter: @EU_Regional@JHahnEU


Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT
® MMB 31.3.2014. Poslední aktualizace: 31.3.2014 15:18