Podle hodnocení Bruselu patří české soudnictví k průměru v EU
Vytištěno 15.12.2022 15:35 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8491&nav03=8497&mes=3&rok=2015&nav04=10000924
Česká republika patří s efektivitou, rychlostí a nezávislostí svého soudního systému mezi průměr v EU. V Bruselu to krátce před polednem uvedla česká eurokomisařka Věra Jourová, která má v Evropské komisi na starosti oblast spravedlnosti. Se srovnávacím přehledem, který slouží jako podklad pro vytváření doporučení pro jednotlivé země v rámci tzv. evropského semestru, přišel Brusel již potřetí.
Na dnešní tiskové konferenci česká eurokomisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a rovnost žen a mužů Věra Jourová uvedla: „Reformě soudnictví se v roce 2014 věnovala většina členských států. Víme, že reformy tohoto sektoru vyžadují čas, než přinesou výsledky, ale v novém přehledu vidíme některé povzbudivé signály.“
Komise si při hodnocení všímala několika kritérií. Kromě účinnosti, kvality a nezávislosti soudnictví se zaměřila například i na využívání alternativních metod řešení sporů, komunikační politiku soudů či zastoupení žen mezi soudci z povolání.
Zlepšete ICT
Komisařka Jourová uvedla, že členské státy zapracovaly na zvýšení efektivity soudních systémů, ale i přesto mezi některými z nich přetrvávají mezery. Země se rovněž zlepšily ve využívání informačních a komunikačních technologií a snaží se více vzdělávat své soudce o právu EU nebo právním řádu jiných členských států.
Česká republika si podle Jourové vede ve srovnání s ostatními členskými státy „průměrně“. Přidat by měla zejména v lepším využívání ICT, a to jak v interní práci soudů, tak v komunikaci s občany.
Za podprůměrnou považuje Evropská komise Českou republiku v oblasti toho, jak je v zemi vnímána nezávislost soudů. Jak uvedla ČTK, Česko je v této kategorii desáté nejhorší. Na posledním místě skončilo Slovensko, před ním se umístilo Bulharsko a Chorvatsko.
Zdroj: EurActiv.cz