Evropská komise vystupuje na obranu hlasovacích práv občanů EU v zahraničí


Vytištěno 15.12.2022 15:35 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8491&nav03=8497&mes=2&rok=2014&nav04=10000415

Evropská komise dnes vydala pokyny pro členské státy EU, které uplatňují předpisy, jež mohou vést k tomu, že občané ztratí hlasovací právo ve vnitrostátních volbách jen kvůli tomu, že využili své právo na volný pohyb v rámci EU. Pět členských států (Dánsko, Irsko, Kypr, Malta a Spojené království) v současnosti takové předpisy uplatňuje. Členské státy jsou sice podle stávajících smluv EU oprávněny stanovit, kdo má právo volit ve vnitrostátních volbách, praxe odnímání hlasovacího práva může ale negativně ovlivnit využívání práva EU na volný pohyb. Tato praxe je rovněž v rozporu se zakládajícím předpokladem občanství EU, které má zajistit občanům další práva, a nikoli je jejich práv zbavovat.

„Hlasovací právo je jedním ze základních občanských politických práv. Je pilířem demokracie. „Upírat občanům jejich právo volit poté, co se přestěhují do jiné země EU, je v podstatě totéž, jako je trestat za to, že využili své právo na volný pohyb. Hrozí, že se z nich tímto stanou druhořadí občané“, uvedla místopředsedkyně Evropské komise Viviane Redingová, komisařka EU pro spravedlnost.„Z dopisů, petic a dialogů s občany jasně vyplývá, že jak je tato otázka pro Evropany důležitá. Proto se Evropská komise ve své zprávě o občanství EU za rok 2013 zavázala problém řešit. Dnes tento závazek naplňujeme. Vyzýváme členské státy k tomu, aby prokázaly větší pružnost, a vydáváme přiměřené pokyny pro příslušných pět zemí, aby se jejich občané mohli vrátit na seznam voličů své domovské země. Doufám, že členské státy budou schopny tuto situaci, neboť odnětí hlasovacího práva není pro dotčené jednotlivce nepodstatnou záležitostí.

 

Pět zemí EU v současné době uplatňuje vnitrostátní pravidla, která vedou ke ztrátě vnitrostátních hlasovacích práv v důsledku pobytu v zahraničí (Dánsko, Irsko, Kypr, Malta a Spojené království). Pravidla se značně liší: kyperští občané např. ztratí právo volit, pokud nepobývali na Kypru šest měsíců před volbami, britští občané musí být před příslušnými volbami zapsáni na adrese ve Spojeném království po dobu předchozích 15 let, aby zde mohli volit (viz přehled v příloze). Jiné členské státy umožňují občanům EU zachovat si volební hlas za určitých podmínek, jako například Rakousko, které vyžaduje, aby občané žijící v zahraničí svůj zápis na seznamu voličů pravidelně obnovovali, nebo Německo, které vyžaduje, aby občané byli s vnitrostátní politikou obeznámení, aby se jich přímo dotýkala, nebo aby v Německu pobývali během posledních 25 let nejméně tři měsíce.

 

Hlavní důvod pro uplatňování pravidel odnímajících právo volit, totiž že občané žijící v zahraničí již nemají dostatečné spojení se svou domovskou zemi, se v současném vzájemně propojeném světě jeví jako zastaralý.

 

Dnešní pokyny vydané Evropskou komisí mají za cíl problém přiměřeným způsobem řešit tak, že členské státy vyzývají, aby:

 

Příklady

 

Dánský pár se přestěhoval za prací do Polska (jejich dcera přitom zůstala v Dánsku, kde studuje). Často jezdí do Kodaně, aby navštívili rodinu a přátele, a aktivně sledují politické a společenské dění v Dánsku, kam se hodlají jednou vrátit. Nemohou ovšem volit ve vnitrostátních volbách, neboť jakožto dánští občané, kteří opustili zemi, smějí zůstat na seznamu voličů, jen pokud plánují návrat do dvou let.

Britský důchodce se po odchodu do důchodu přestěhoval do Francie, ale zůstává v úzkém kontaktu s přáteli a rodinou ve Spojeném království. Stále ve Spojeném království vlastní byt a sleduje politický vývoj ve své zemi prostřednictvím pořadů britského rozhlasu a televize o aktuálním dění, které jsou v jiných zemích EU široce dostupné. Patnáct let po odchodu do důchodu však již nemůže volit v britských vnitrostátních volbách.

 

Souvislosti

Občanství EU dává občanům EU právo volit a kandidovat v místních a evropských volbách v členském státě EU, kde mají bydliště, a to za stejných podmínek jako státní příslušníci tohoto státu. Tato práva se však nevztahují na vnitrostátní volby a — ve 13 členských státech, v nichž jsou regionům svěřeny zákonodárné funkce – volby regionální.

 

Ve Zprávě o občanství EU za rok 2010  označila Evropská komise „zbavení hlasovacího práva“ za problém pro občany EU, kteří využívají svého práva na volný pohyb, a zahájila diskusi o možných řešeních.

Dne 19. února 2013 Evropský parlament a Komise uspořádaly společné slyšení o občanství EU. Účastníci tohoto slyšení, včetně dotčených občanů, zástupců občanské společnosti, poslanců Evropského parlamentu a odborníků, zdůraznili potřebu přehodnotit stávající politiky, které občany zbavují hlasovacího práva, jakož i důvody pro jejich uplatňování, v kontextu současného vývoje směrem k inkluzivnější demokratické účasti na dění v rámci EU.

 

Kromě toho se v rámci nedávného průzkumu Eurobarometr o hlasovacích právech dvě třetiny respondentů vyslovily v tom smyslu, že nepovažují za odůvodněné ztratit hlasovací právo ve vnitrostátních volbách své země původu jen kvůli tomu, že mají bydliště v jiné zemi EU.

 

Ve Zprávě o občanství EU za rok 2013  je uvedeno 12 konkrétních opatření, která mají Evropanům pomoci lépe využívat práv evropského občanství, ať již jde o práva při hledání zaměstnání v jiné zemi EU či o zajištění větší účasti na demokratickém životě Evropské unie. Evropská komise se ve zprávě zavázala nalézt konstruktivní řešení, která občanům EU umožní zachovat si právo volit ve vnitrostátních volbách země jejich původu.

 

Další informace

Tiskové materiály (sdělení a doporučení Komise):

http://ec.europa.eu/justice/newsroom/citizen/news/140129_en.htm

 

 


Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT
® MMB 7.2.2014. Poslední aktualizace: 7.2.2014 11:03