Jak zastavit inflaci v eurozóně?
Vytištěno 15.12.2022 15:35 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8497&mes=5&rok=2008&nav03=12961
Rostoucí ceny ropy, která již překročila 100 USD za jeden barel, posunuly v březnu inflaci na rekordní 3,6% v eurozóně. V celé EU je tato hodnota ještě o dvě desetiny vyšší: 3,8%. Zástupce Evropské centrální banky Lucas Papademos řekl, že lze očekávat pokračování současného inflačního vývoje. Zeptali jsme se dvou poslanců z výboru pro hospodářství a měnu, jak lze vývoj inflace a související znehodnocování peněz v eurozóně zbrzdit.
Jak kritický je současný vývoj inflace? Na tuto otázku lze říct, že aktuální míra inflace 3,6% je rozhodně vyšší, než například údaj ze září uplynulého roku, kdy se inflace pohybovala okolo 2,1% v eurozóně. Nelze přitom zapomenout na skutečnost, že existují velké rozdíly v jednotlivých zemích. Nejnižší inflaci vykazuje Nizozemsko (1,9%), na druhém konci tabulky je Lotyšsko s 16,6% (Lotyšsko ovšem ještě nepřijalo euro a není tedy v eurozóně).
Jak to je s cenami potravin?
Růst blahobytu v zemích jako je Čína anebo Indie znamená, že čím dál víc lidí si může dovolit kupovat dražší a kvalitnější potraviny. Lucemburský poslanec Robert Goebbels to vysvětluje jednoduše: "Číňané a lidé v některých dalších zemích začali jíst maso. Okolo 60% zemědělské výroby jde na krmivo pro dobytek."
"Boj proti inflaci bude složitý za situace, kdy cena ropy a potravin je vysoká. Vládní politika boje proti klimatickým změnám a vyšší zdanění energie nakonec ovlivní chování spotřebitelů," říká lucemburský poslanec.
Švédský poslanec Gunnar Hökmark je optimističtější. "Máme pořád ještě celkem nízkou inflaci vzhledem k naší konkurenceschopnosti na mnoha trzích a kvůli možnostem, které nám nabízí globalizace. Máme přístup k výrobkům za nízké ceny. Přesto, že byly zvýšeny úrokové sazby za poslední rok a půl, tak jsou pořád srovnatelné s tím, co jsme měli před deseti, dvaceti lety."
Celý článek čtěte zde.
Zdroj: Evropský parlament