OSVČ získají podle nové směrnice EU peněžitou pomoc v mateřství a důchodové dávky
Vytištěno 15.12.2022 15:34 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8491&nav03=8498&mes=8&rok=2010&nav04=17138
Osobám samostatně výdělečně činným a jejich partnerkám či partnerům bude přiznána lepší ochrana v oblasti sociálního zabezpečení - poprvé včetně nároku na mateřskou dovolenou - a to podle nové směrnice EU, která 4. srpna vstoupila v platnost.
Směrnice o osobách samostatně výdělečně činných a manželkách či manželích, kteří jim pomáhají ( směrnice 2010/41/EU - pdf.), nahrazuje a ruší předchozí právní úpravu stanovenou ve směrnici 86/613/EHS a posiluje práva na sociální ochranu milionů žen na trhu práce. Přispěje rovněž k posílení podnikatelských aktivit žen.
Evropský parlament schválil směrnici dne 18. května 2010 a poté ji dne 7. června schválily členské státy EU ( IP/10/699). Směrnice podstatným způsobem posiluje ochranu samostatně výdělečných žen a manželek či životních partnerek, které pomáhají osobám samostatně výdělečně činným, a to zejména v případě mateřství. Tyto osoby získají nárok na peněžitou pomoc v mateřství a mateřskou dovolenou v trvání nejméně 14 týdnů, pokud se rozhodnou ji využít. Jde o první případ na úrovni EU, kdy je přiznána peněžitá pomoc v mateřství osobám samostatně výdělečně činným.
Nová pravidla současně podpoří rozvoj podnikání obecně, a zvláště pak podnikání žen. V současnosti existuje v Evropě velký rozdíl mezi počtem žen a mužů v podnikání, přičemž ženy představují pouze 30 % podnikatelů.
Konečně, poskytnutí sociální ochrany manželkám a manželům a životním partnerkám a partnerům (uznaným ve smyslu vnitrostátního práva), kteří pomáhají osobám samostatně výdělečně činným, představuje rovněž značné zlepšení oproti stavu podle směrnice z roku 1986. Tyto osoby budou mít nárok na stejné sociální zabezpečení (např. důchod) jako osoby formálně samostatně výdělečně činné, pokud členský stát přiznává toto zabezpečení osobám samostatně výdělečně činným. Pomůže to posílit sociální síť a bude to bránit tomu, aby ženy upadaly do chudoby.
Členské státy EU musí do svých právních řádů provést tuto směrnici do dvou let. Lhůtu pro provedení ustanovení upravujících podmínky pro manželky a manžele, kteří pomáhají osobám samostatně výdělečně činným, lze prodloužit o dva roky, avšak pouze v případě výskytu zvláštních obtíží.
Celý článek naleznete zde.
Zdroj: Zastoupení Evropské komise