Evropský parlament včera v hlasování podpořil obchodní dohodu EU s Kanadou – CETA.
Vytištěno 15.12.2022 15:35 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8491&nav03=8497&mes=2&rok=2017&nav04=10001376
Díky odstranění či snížení cel smlouva například zajistí snížení cen a rozšíření nabídky zboží a služeb pro spotřebitele v celé EU. CETA by měla rovněž navýšit obchodní příjmy Evropy přibližně o 11,6 mld eur ročně a Kanady o 8,2 mld eur.
30. října 2016 podepsaly Evropská unie a Kanada Komplexní hospodářskou a obchodní dohodu, tzv. CETA. Tato dohoda podpoří vzájemný obchod, posílí hospodářské vazby a přispěje tak k vytvoření pracovních míst a dalšímu růstu.
Zdroj: Zastoupení EK v ČR
CETA bude přínosem pro občany a podniky v celé Evropě tím, že:
Jak toho ale bude dosaženo?
1. Podpora růstu a vytváření lépe placených pracovních míst
Stejně jako ostatní dohody o volném obchodu, které EU v poslední době uzavřela, CETA by mohla podpořit růst a zaměstnanost v Evropě. Díky obchodní dohodě s Jižní Koreou se například za čtyři roky od jejího vstupu v platnost rapidně zvýšil vývoz z EU do této země – v oblasti služeb o více než 40 %, v oblasti zboží o 55 %. Nezávislé studie potvrzují, že CETA by mohla obchod a investice posílit ještě více. A co víc, každá miliarda eur vývozu z EU vytvoří v průměru asi 15 000 pracovních míst. A tato místa jsou zpravidla placená lépe než ta, která nejsou závislá na vývozu – u vysoce kvalifikovaných je tento rozdíl až 15 %.
2. Zajištění rovných podmínek pro malé i velké evropské podniky
Díky dohodě CETA budou nyní kanadské podniky a podniky z EU soutěžit za skutečně rovných podmínek. Tak vznikne na kanadském trhu řada nových příležitostí pro podniky z EU, zejména menší podniky do 250 zaměstnanců, které společně představují 99 % všech podniků v Evropě. Dohodou CETA Kanada ve skutečnosti odsouhlasila, že evropským podnikům poskytne lepší podmínky pro podnikání než podnikům z jiných zemí.
3. Snížení cen a rozšíření nabídky pro evropské spotřebitele
CETA bude mít pro evropské spotřebitele přímý přínos. Budou totiž odstraněna nebo snížena téměř všechna cla, která musí nyní dovozci platit ze zboží pocházejícího z Kanady. To by mělo vést ke snížení nákladů podniků na vstupy, které potřebují k výrobě konečných produktů, ke snížení cen a rozšíření nabídky zboží a služeb pro spotřebitele v celé EU.
4. Snížení cel pro vývozce a dovozce
CETA také podnikům v celé Evropě přinese finanční úspory. Zajistí snížení cel, které evropským vývozcům každoročně ušetří stovky milionů eur. Přínosem bude i pro dovozce v Evropě, jelikož ceny součástí, dílů a dalších vstupů, které při výrobě využívají, poklesnou. To pak povede ke vzniku velkých příležitostí pro evropské podniky, zejména ty malé, což jim umožní růst a zaměstnávat více pracovníků.
5. Snížení nákladů pro podniky v EU – při zachování stávajících norem
V dohodě CETA se EU a Kanada dohodly, že si budou vzájemně uznávat certifikáty posouzení shody pro různé výrobky, od elektrických spotřebičů až po hračky. Tím CETA pomůže snížit náklady firem z EU, které vyvážejí do Kanady. Certifikáty posouzení shody prokazují, že výrobek byl vyzkoušen a splňuje příslušná technická pravidla, předpisy a další platné normy v oblasti zdraví, bezpečnosti, ochrany spotřebitele nebo životního prostředí. Tak například podniku z EU, který chce prodávat hračky v Kanadě, bude stačit, když své výrobky vyzkouší jednou – v Evropě, kde již může získat certifikát platný i pro Kanadu. Tak ušetří čas i peníze.
6. Možnost, aby evropské firmy prodávaly v Kanadě své služby
Služby představují tři čtvrtiny evropské ekonomiky. A podniky z EU představují světovou špičku v mnoha odvětvích služeb. Díky dohodě CETA budou brzy mít nové příležitosti k podnikání v Kanadě například v těchto oborech: telekomunikace, finance a účetnictví, strojírenství, environmentální služby, kontejnerová doprava aj.
7. Možnost, aby se firmy z EU ucházely v Kanadě o veřejné zakázky
CETA odstraní omezení v přístupu k veřejným zakázkám, což firmám z EU umožní ucházet se o kanadské veřejné zakázky jak na federální úrovni, tak v provinciích, regionech a městech. Kanada se rovněž dohodou zavázala, že usnadní přístup k informacím o svých veřejných zakázkách jejich zveřejňováním online na jednom místě, jako je tomu v EU.
8. Pomoc evropským venkovským komunitám při uvádění typických potravin a nápojů na trh
CETA pomůže výrobcům potravin a nápojů v Evropě, z nichž mnozí sídlí v malých venkovských komunitách. Kanada totiž souhlasila s ochranou více než 140 evropských zeměpisných označení. Označení pomáhají místním výrobcům účinněji uvádět své výrobky na trh, zdůrazňovat jejich typickou povahu, kvalitu a kulturní dědictví. Cílem EU je chránit je před napodobeninami.
CETA zahrnuje všechny druhy produktů, od sýrů Roquefort z Francie a Gouda z Nizozemska až po šunku Prosciutto di Parma z Itálie. Tato dohoda zajistí, aby pod těmito názvy mohly být v Kanadě prodávány pouze originální výrobky. Dále zpřísní kontroly na hranicích, aby nebylo v Kanadě možno prodávat padělané potraviny a nápoje, které byly nesprávně označeny jako pocházející z EU.
9. Ochrana evropských inovátorů a umělců
CETA pomůže zajistit, aby inovativní podniky, hudebníci a další osoby činné v tvůrčích odvětvích byli za svou práci náležitě odměňováni. Kanada posílí ochranu jejich duševního vlastnictví tím, že sladí svá pravidla s pravidly EU v oblastech, jako jsou patenty, průmyslové vzory a autorská práva a bude tato pravidla důsledněji uplatňovat. Kanada rovněž posílí své hraniční kontroly v boji proti falešným (padělaným) nebo pirátským výrobkům.
10. Vzájemné uznávání odborných kvalifikací
CETA nově přináší možnost uplatnění odborníků z Evropy v Kanadě. Dohoda totiž poskytuje rámec pro vzájemné uznávání kvalifikací v regulovaných profesích, jako jsou architekti, účetní nebo inženýři. V současné době Evropané v regulovaných povoláních nemohou v Kanadě svou profesi vykonávat, jelikož Kanada jejich kvalifikaci neuznává. Totéž platí i pro Kanaďany, kteří chtějí působit v EU. Na základě nového rámce se příslušné profesní organizace v EU a Kanadě společně dohodnou na technických detailech vzájemného uznávání příslušných kvalifikací.
11. Podpora zvýšení investic kanadských podniků v Evropě
CETA povede k posílení investic vytvářejících pracovní příležitosti v Evropě tím, že kanadským podnikům usnadní dočasný přesun jejich klíčových zaměstnanců do EU. Jakmile se totiž kanadské firmy rozhodnou podnikat v Evropě, často sem potřebují vyslat vedoucí pracovníky či technické odborníky, aby pomohli se zahájením provozu. Totéž samozřejmě platí i pro firmy z EU, které budou zahajovat činnost v Kanadě, což naopak napomůže k expanzi podniků z EU.
12. Ochrana práv při práci a životního prostředí
Prostřednictvím dohody CETA EU a Kanada znovu potvrdily své dřívější závazky dodržovat mezinárodní předpisy týkající se ochrany při práci a životního prostředí a vzájemně si zaručily, že je nebudou zpochybňovat. CETA také uznává důležitou úlohu, již sehrávají sdružení podniků, odborové organizace, skupiny zabývající se ochranou životního prostředí a jiné nevládní organizace v EU i v Kanadě, když pomáhají při plnění těchto závazků v praxi.
Kde zjistím více?
CETA: souvislosti, otázky a odpovědi, obsah (v anglickém jazyce)
Text dohody CETA (v anglickém jazyce)
Video: Proč CETA? (Rozhovory a příklady)