Rozhovor: Jutta Haug o Lisabonské smlouvě
Vytištěno 15.12.2022 15:35 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8497&mes=5&rok=2008&nav03=12963
Německá sociálně demokratická poslankyně Jutta Haug předložila zprávu o prioritách rozpočtu EU pro rok 2009. Ve své zprávě již přihlédla k očekávaným změnám, které vstoupí v platnost za předpokladu, že bude ratifikována Lisabonská smlouva. Požádali jsme jí o rozhovor, abychom se dozvěděli víc o novém rozložení pravomocí mezi Radou ministrů a Evropským parlamentem v rozpočtových otázkách.
Vaše zpráva již přihlíží k očekávaným změnám v rozpočtové oblasti, které mají platit po roce 2009. Bude-li ratifikována Lisabonská smlouva, co to bude znamenat pro schvalování rozpočtu EU pro rok 2010?
Připravujeme se na příchod Lisabonské smlouvy. Naším společným cílem je, abychom měli včas zavedeny všechny správní postupy. V souvislosti s rozpočtem přináší Lisabonská smlouva radikální změny! Evropský parlament bude stát na stejné úrovni s Radou pro všechny možné výdaje.
Obě instituce se budou muset dohodnout v rámci nových rozpočtových pravidel. Pro určení rozpočtových priorit v prvním čtení v Parlamentu (většinou v září anebo v říjnu) bude proto důležitá spolupráce rozpočtového výboru s dalšími odbornými výbory, abychom měli vůči Radě silnou pozici. Parlament, Rada a Komise již začaly o nových správních postupech diskutovat.
Jaký dopad budou mít nové pravomoce na možnost Parlamentu ovlivnit přípravu zákonů v nových oblastech?
Podle Lisabonské smlouvy musí být rozpočet EU schválen jako celek společně Radou a Parlamentem. Tím pádem bylo zrušeno dosavadní rozdělení výdajů na povinné (především zemědělství) a nepovinné výdaje (oblasti, ve kterých měl parlament konečné slovo).
Na tomto základě očekávám, že Parlament odhlasuje ještě před letními prázdninami silnou pozici ohledně prvního návrhu rozpočtu, který předloží Evropská komise. To nám pomůže stanovit priority pro první čtení rozpočtu v srpnu a v říjnu, kdy se v Parlamentu bude diskutovat o pozměňovacích návrzích.
Děkujeme Vám za rozhovor.
Další informace čtěte zde.
Zdroj: Evropský parlament