Evropa, která chrání: Komise stupňuje reakci EU na nezákonný obsah na internetu
Vytištěno 15.12.2022 15:36 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8497&mes=3&rok=2018&nav03=10001490
Brusel 1. března 2018
Ve svém sdělení ze září 2017 o boji proti nezákonnému obsahu online se Evropská komise zavázala sledovat pokrok v této oblasti a posoudit, zda jsou nutná dodatečná opatření, aby se zajistilo rychlé a proaktivní odhalování a odstraňování nezákonného obsahu on-line, a to včetně případných legislativních opatření, která by doplnila stávající regulační rámec.
Zdroj: TZ EK
V návaznosti na to dnes Komise v zájmu vystupňování tohoto boje doporučila společnostem a členským státům několik operativních opatření spolu s potřebnými zárukami. Následně Komise rozhodne, zda bude zapotřebí navrhnout právní předpisy. Uvedená doporučení platí pro všechny formy nezákonného obsahu na internetu, od teroristického obsahu, podněcování k nenávisti a násilí, materiálů znázorňujících pohlavní zneužívání dětí, padělání produktů až po porušování autorských práv. Navazují na spolupráci s podniky, v jejímž rámci se různé dobrovolné iniciativy snaží zajistit, aby se nezákonný obsah na internetu neobjevoval, a jejich opatření ještě stupňuje.
Andrus Ansip, místopředseda Komise pro jednotný digitální trh, k tomu uvedl: „Online platformy se pro lidi stávají hlavním zdrojem informací, a proto musí svým uživatelům zajišťovat bezpečné prostředí. Co je nezákonné off-line, je nezákonné i online. Některé platformy již sice nezákonný obsah odstraňují, a to více než kdy předtím – což ukazuje, že samoregulace funguje –, my však přesto musíme na teroristickou propagandu a jiný nezákonný obsah, který vážně ohrožuje bezpečnost našich občanů a jejich základní práva, reagovat rychleji.“
Věra Jourová, evropská komisařka pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost žen a mužů, při této příležitosti prohlásila: "Nelegální nenávistné útoky trolů a haterů nesmí omezit naše právo na svobodné vyjadřování. Za pomoci občanské společnosti a poskytovatelů online platforem bojujeme proti bezpráví na internetu. Tyto hodnoty jsou pro nás nedotknutelné."
Šíření nezákonného obsahu online oslabuje důvěru občanů v internet a představuje bezpečnostní hrozby. I když ochrana Evropanů online pokročila, musí platformy nezákonný obsah z internetových stránek odstraňovat ještě rychleji a efektivněji. Dobrovolná opatření podniků, která Komise podporuje prostřednictvím internetového fóra EU o teroristickém obsahu online, kodexu chování v boji proti nezákonným nenávistným projevům online a memoranda o porozumění o prodeji padělaného zboží, již přinesla výsledky. Opatření by však mohla být ještě účinnější, zejména pokud jde o nejnaléhavější otázky týkající se teroristického obsahu, které představují závažná bezpečnostní rizika.
Razantnější postupy pro účinnější odstraňování nezákonného obsahu
Dnešní doporučení navrhuje operativní opatření, která mají zajistit rychlejší odhalování a odstraňování nezákonného obsahu online, posílit spolupráci mezi společnostmi, důvěryhodnými oznamovateli a donucovacími orgány a zvýšit transparentnost a záruky pro občany:
Tato opatření se mohou lišit v závislosti na povaze daného protiprávního obsahu a doporučení vybízí společnosti, aby při odstraňování nezákonného obsahu dodržovaly zásadu proporcionality.
Zvýšená ochrana proti teroristickému obsahu online
Teroristický obsah online představuje pro bezpečnost Evropanů obzvláště vážné riziko a na jeho šíření je třeba reagovat co nejrychleji. Proto dnes Komise navíc doporučuje konkrétnější ustanovení k dalšímu omezování teroristického obsahu online:
Další kroky
Komise bude monitorovat opatření přijatá v reakci na toto doporučení a rozhodne, zda je zapotřebí dalších kroků, včetně případných právních předpisů.
Komise bude rovněž pokračovat ve své analytické práci, bude úzce spolupracovat se zúčastněnými subjekty a v této souvislosti zahájí v nadcházejících týdnech veřejnou konzultaci.
Aby bylo možné monitorovat účinky tohoto doporučení, budou členské státy a společnosti povinny předkládat příslušné informace o teroristickém obsahu do tří měsíců a o jiném nedovoleném obsahu do šesti měsíců.
Souvislosti
Evropská unie reaguje na problém nezákonného obsahu online prostřednictvím závazných i nezávazných opatření v rámci odvětvových a horizontálních iniciativ. Probíhající práce v rámci odvětvových dialogů se společnostmi vykazuje pozitivní výsledky. Například na základě kodexu chování v boji proti nezákonným nenávistným projevům online internetové společnosti nyní odstraňují v průměru 70 % nezákonných nenávistných projevů, které jim byly oznámeny, a ve více než 80 % těchto případů k odstranění došlo do 24 hodin. Nezákonný obsah online však zůstává vážným problémem s velkými dopady na bezpečnost občanů a společností, který podkopává důvěru v digitální ekonomiku.
V návaznosti na závěry Evropské rady z června 2017 a na základě různých dialogů s průmyslovými podniky Komise v září 2017 vydala pokyny a navrhla společné nástroje pro rychlé a proaktivní odhalování a odstraňování nezákonného obsahu online podněcujícího k nenávisti, násilí a terorismu a pro zabránění jeho opětovného zveřejnění. Komise rovněž uvedla, že k tomu, aby nezákonný obsah zmizel z internetu, může být zapotřebí dalších opatření, a to včetně opatření legislativních. Od té doby Komise vyzývá online platformy, aby co nejdříve zintenzivnily a zrychlily prevenci, odhalování a odstraňování nezákonného obsahu online, zejména v souvislosti s terorismem.
Zdroj:
Tiskové oddělení Zastoupení Evropské komise v České republice
Evropský dům
Jungmannova 24
111 21 Praha 1
Tel: 255 708 239
Fax: 224 312 850