Mario Draghi vysvětluje nekonvenční opatření Evropské centrální banky


Vytištěno 15.12.2022 15:36 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8498&mes=11&rok=2014&nav03=10000804

Mnozí odborníci oceňují prezidenta Evropské centrální banky (ECB) Maria Draghiho za to, že se mu podařilo obnovit klid na evropských finančních trzích. Pro dosažení tohoto úspěchu ale musel sáhnout hluboko do možností nástrojů měnové politiky ECB, čímž vyvolal kritiku za nekonvenční opatření, která buď již provedl, nebo je oznámil. V pondělí bude Mario Draghi vysvětlovat svá rozhodnutí členům parlamentního Hospodářského a měnového výboru. Sledujte diskuzi živě od 15:00.

 

SMP, OMT, TLTRO: to jsou zkratky některých opatření měnové politiky, které ECB navrhla v posledních několika letech. Sledovala jimi dva cíle: uklidnit finanční trhy, a přimět banky v eurozóně, aby znovu začaly půjčovat. To by pak zvýšilo hospodářskou činnost, růst a zaměstnanost.

 

Při současné klíčové úrokové sazbě ECB ve výši 0,05 %, si banky půjčují peníze od ECB téměř zadarmo. Ale vzhledem k tomu, že domácnosti a firmy jsou v tuto chvíli silně zadlužené, banky se stále zdráhají jim tyto peníze půjčovat a posouvat je tak do reálné ekonomiky. Proto se ECB uchýlila k tzv. nekonvenčním opatřením, která by podle ní měla snížit riziko spojené s poskytováním půjček v této nejisté době. Tato opatření budou předmětem dnešní debaty s poslanci Evropského parlamentu.

 

Přečtěte si i další zprávy z Evropského parlamentu.

 

Jedno z kontroverzních opatření, které ECB již oznámila, ale ještě ho nezavedla, by Evropské centrální bance umožnilo nakupovat vládní dluhopisy na finančních trzích. Samo oznámení záměru zavést takové opatření stačilo ke zklidnění finančních trhů: znamená totiž, že se pro dluhopisy vždy najde kupující, takže úrokové sazby dluhopisů, které odrážejí míru rizika dluhopisů, se snížily. ECB doufá, že se tím podpoří poskytování úvěrů.

 

Kritici ale tato opatření vidí jako příslib levných peněz pro vlády, které se nechtějí zapojit do bolestivých strukturálních reforem. Jejich argumentem je to, že by nákupem vládních dluhopisů ECB dělala fiskální politiku, a ne měnovou, což je v rozporu se smlouvami EU.

 

Nejde jen o teoretickou debatu: Evropský soudní dvůr má na žádost německého ústavního soudu v nadcházejících měsících rozhodnout o tom, jestli tato opatření nejsou v rozporu se Smlouvami. Vzhledem k tomu, že tato opatření vedla k uklidnění trhů, je rozhodnutí očekáváno s určitou nervozitou.

 

Mario Draghi předstoupí před Hospodářský a měnový výbor také ve funkci předsedy Evropské rady pro systémová rizika. Jednotný mechanismus dohledu, svěřený ECB, byl spuštěn 4. listopadu. ECB tak jeho prostřednictvím přímo dohlíží na 120 největších bank v eurozóně.

 


Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT
® MMB 18.11.2014. Poslední aktualizace: 18.11.2014 13:13