Přehled: K čemu se Česku hodí emisní povolenky a reforma ETS


Vytištěno 15.12.2022 15:36 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8498&mes=7&rok=2015&nav03=10001134

Průmyslové podniky v EU se obávají rostoucí ceny emisí CO2, kterou lze očekávat po roce 2020. Tvrdí, že přísná klimatická politika vyhání průmysl mimo hranice EU, a ohrožuje tak evropskou ekonomiku „únikem uhlíku“.

Konfederace evropského podnikání Businesseurope tak reaguje na nový návrh Evropské komise, která v rámci takzvaného letního balíčku představila plán na revizi systému emisního obchodování (EU ETS). Ten se musí připravit na období po roce 2020, kdy začnou platit nové klimaticko-energetické cíle EU.

„Komise se svým návrhem nedokáže ubránit konkurenceschopnost evropského průmyslu,“ tvrdí generální ředitel Businesseurope Markus J. Beyrer.

 

ETS po roce 2020: přísnější podmínky

Příliš výrazně se prý snižuje množství povolenek, které budou firmy dostávat zdarma. „To naše podniky znevýhodňuje v konkurenci jiných zemí, které v oblasti klimatu nevyvíjejí takové snahy,“ říká Beyrer.

Podle návrhu Komise se totiž v období 2021–2030 zvýší tempo, kterým se část povolenek každoročně automaticky odebírá z trhu (1,74 % na 2,2 %). Pevně by také měl být stanoveno množství povolenek, které se budou prodávat v aukcích (57 %).

Jak vypočítali analytici serveru Carbon Pulse, velcí průmysloví znečišťovatelé budou mít k dispozici průměrně 630 milionů bezplatných povolenek ročně. Ve srovnání se současným obdobím (2013–2020) je to o 24 % méně (v současnosti je to 825 milionů povolenek ročně).

Energeticky náročná odvětví budou sice povolenky nadále dostávat zdarma, pravidla pro přidělování ale mají být přísnější. Zároveň se počítá s mnohem vyšší cenou emisí (okolo 25 eur za tunu), než jaká panuje dnes (okolo 8 eur za tunu). Podrobněji jsou plány Komise vysvětleny zde.

 

Průmysl ochranu má

Podle ekologických organizací si ale podniky stěžovat nemohou. Bezplatných povolenek mělo být podle původních pravidel po roce 2020 méně, než kolik teď navrhuje Komise. Po roce 2027 už navíc žádné bezplatné povolenky neměly existovat, kromě povolenek pro odvětví nejvíce ohrožená ztrátou konkurenceschopnosti.  

„Přestože vyšší cena uhlíku může být pro některá odvětví riziková, celkově lze v návrhu vidět příležitost pro modernizaci našeho průmyslu a rozvoj některých inovativních sektorů,“ hodnotí návrh český europoslanec Miroslav Poche (ČSSD), který je v Evropském parlamentu členem výboru pro průmysl, výzkum a energetiku.

Pozitivní podle něj je, že opatření na ochranu proti „úniku uhlíku“ zůstala zachována.

„Poskytování bezplatných povolenek bude určeno především pro sektory, které jsou nejvíce vystaveny této hrozbě. Častěji se také bude posuzovat růstový potenciál jednotlivých sektorů, tak aby nedostatek povolenek nebrzdil jejich rozvoj,“ řekl.

 

Modernizační fond

Během říjnových jednání o klimatické politice se navíc zemím střední Evropy podařilo vyjednat, že z emisních povolenek budou mít větší prospěch než vyspělejší a bohatší členové EU.

Do speciálního fondu má být například vyčleněno 310 milionů povolenek, a výnosy z nich budou moci využít právě chudší unijní země. Včetně České republiky, která by tak mohla podle odhadů získat asi 1,25 miliardy eur. Fond má sloužit k modernizaci energetického systému a ke zvyšování energetické účinnosti.

 

Celý článek k dispozici zde.

 

Zdroj: EurActiv.cz

 

 

 


Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT
® MMB 29.7.2015. Poslední aktualizace: 29.7.2015 14:11