Evropská komise vyzývá společnosti provozující sociální sítě, aby zvýšily bezpečnost dětí
Vytištěno 15.12.2022 15:34 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8491&nav03=8498&mes=2&rok=2010&nav04=16013
Podle studie EU 50 % evropských teenagerů zveřejňuje na internetu své osobní informace, které tam často velmi dlouho zůstávají a kdokoli si je může přečíst. Proto u příležitosti Dne pro bezpečnější internet Evropská komise posílá teenagerům zprávu: „Víš, co posíláš? Mysli!" (Think B4 U post!) Komise uvítala, že 20 společností provozujících sociální sítě provedlo na svých stránkách opatření, která zvyšují bezpečnost nezletilých uživatelů. Na podnět Komise tyto společnosti již v loňském roce podepsaly Zásady pro bezpečnější sociální sítě ( IP/09/232).
Děti a teenageři díky tomu dnes mohou sami regulovat míru rizika, kterou sociální sítě přinášejí, např. mohou snadno měnit nastavení ochrany soukromí, blokovat uživatele nebo mazat nevyžádané poznámky a obsah. Přesto si Komise myslí, že pro ochranu dětí na internetu se dá udělat daleko více. Méně než polovina (40 %) společností provozujících sociální sítě standardně omezuje přístup k profilům uživatelů mladších 18 let pouze na jejich přátelé a pouze jedna třetina z nich odpovídá na zprávy uživatelů žádajících o pomoc.
„Jestliže chceme, aby děti mysleli dříve, než něco zveřejní, měly by společnosti provozující sociální sítě zveřejňovat správné informace v odpovídajícím jazyce. Evropská komise se na tyto společnosti v loňském roce obrátila s naléhavou výzvou, aby jednaly, a já jsem ráda, že mnohé z nich na tuto výzvu zareagovaly," uvedla komisařka EU pro informační společnost a média Viviane Redingová. „Předpokládám však, že všechny společnosti toho dokáží víc. Profily nezletilých musí být standardně nastaveny jako soukromé a na dotazy nebo zprávy o zneužití osobních údajů se musí rychle a vhodně reagovat. Internet je dnes pro naše děti životně důležitý a naší povinností je učinit jej bezpečným."
Vloni na Den pro bezpečnější internet společnosti provozující sociální sítě uznaly, že mladí uživatelé - a jejich rodiče - se v okamžiku, kdy se zapojují do sociálních sítí na internetu, musí cítit bezpečně. Proto podepsaly Zásady pro bezpečnější sociální sítě. Tyto zásady vzešly z diskusí, které Evropská komise vedla v roce 2008 s provozovateli stránek sociálních sítí, nevládními organizacemi a výzkumnými pracovníky. Zásady pro bezpečnější sociální sítě podepsalo v únoru 2009 celkem 18 společností a v červnu 2009 se k nim přidaly další dvě.
Rok poté Komise zveřejnila zprávu o provádění těchto zásad na 25 internetových stránkách provozovaných jejich signatáři - Arto, Bebo, Dailymotion, Facebook, Giovani.it, YouTube, Hyves, Windows Live, Xboxlive, Myspace, Nasza-klaza.pl, Netlog, One.lt, Piczo, Rate.ee, Skyrock, SchülerVZ StudiVZ MeinVZ, Habbo, IRC Galleria, Tuenti, Yahoo!Answers, Flickr a Zap.lu.
Ze zjištění vyplývá, že 19 z 23 stránek poskytuje bezpečnostní tipy a informace konkrétně určené dětem a/nebo teenagerům (toto opatření nelze uplatnit na 2 služby). Tyto informacelze snadno nalézt a lze jim snadno porozumět na 14 stránkách:YouTube, Habbo Hotel, Hyves, IRC Galleria, MySpace, nasza-klasa, Netlog, One, Rate, SchülerVZ, Skyrock, Yahoo!Answers, Yahoo!Flickr, Zap.
Zpráva rovněž dokládá, že většina společností pomáhá nezletilým v boji proti potenciálním rizikům na internetu a uplatňuje bezpečný přístup k ochraně soukromí tím, že:
- uživatelům umožňuje snadno blokovat přístup jiných uživatelů ke svému profilu a odstraňovat ze svého profilu komentáře;
- umožňuje snadnou změnu nastavení ochrany soukromí tak, aby si mohli sami zvolit, zda obsah, který zveřejňují na internetu, zpřístupní pouze svým přátelům, nebo všem;
- uživatelům poskytuje kontrolu nad zobrazením jejich stavu online (který jiným uživatelům umožňuje zjistit, zda jsou online, či nikoli).
Méně systematicky se však provádějí jiná, stejně důležitá opatření určená k ochraně soukromí:
- 40 % hodnocených stránek sociálních sítí zpřístupňuje osobní informace nezletilých standardně pouze jejich přátelům; mezi tyto stránky patří:SchülerVZ, Facebook, Tuenti, Giovani, Flickr, Yahoo Answers, One, Habbo, Windows Live a MySpace;
- pouze 11 z 22 stránek znemožňuje, aby soukromý profil nezletilých bylo možné dohledatpomocívyhledávačů; mezi tyto stránky patří: Arto, Bebo, Facebook, YouTube, MySpace, Piczo, SchülerVZ, Windows Live, Yahoo! Answers, Yahoo!Flickr a Zap;
- přestože na 19 z 25 stránek je trvale k dispozici odkaz pro zprávy, pouze 9 (z 22) odpovědělo na stížnost podanou během hodnocení; mezi tyto stránky patří: Arto, Dailymotion, YouTube, Habbo Hotel, Hyves, IRC Galleria, MySpace, Rate, Windows Live. Je proto nutné zlepšitodpovídání na zprávy se žádostí o pomoc.
Den pro bezpečnější internet podporuje Evropská komise prostřednictvím programu pro bezpečnější internet a od roku 2004 jej každoročně organizuje síť INSAFE. Při této příležitosti se pořádají akce ve více než 60 zemích v Evropě a po celém světě.
Výsledky uvedené zprávy budou představeny Komisí a projednány u příležitosti dnešního Dne pro bezpečnější internet, uspořádaného vEvropském parlamentu ve Štrasburku s podporou paní Roberty Angellilli, místopředsedkyně Evropského parlamentu.Informace pro média jsou k dispozici na této internetové stránce:
http://ec.europa.eu/information_society/newsroom/cf/itemdetail.cfm?item_id=5565
http://www.saferinternet.org/web/guest/safer-internet-day
http://www.youtube.com/user/eutube?blend=1&ob=4&rclk=cti#p/a/u/2/EhMV609a2Jo
Seznam signatářů Zásad pro bezpečnější sociální sítě
Arto, Bebo, Dailymotion, Facebook, Giovani.it, Google, Hyves, Microsoft Europe, Myspace, Nasza-klaza.pl, Netlog, One.lt, Piczo, Skyrock, VZnet Netzwerk Ltd., Sulake, Yahoo!Europe, a Zap.lu. V červnu 2009 své podpisy připojily Ratee a Tuenti.
Den pro bezpečnější internet v Evropě a ve světě
Síť INSAFE vydala videoklip a spustila kvízovou soutěž na téma „Víš, co posíláš? Mysli!".Letošní ročník Dne pro bezpečnější internet obsahuje různé akce ve více než 60 zemích Evropy a světa. V České republice u této příležitosti startuje Národní centrum bezpečnějšího internetu projekt Červené tlačítko (www.cervenetlacitko.cz).
Více informací o dalších akcích najdete v kalendáři na adrese: http://www.saferinternet.org
Zdroj: Evropská komise