Členské státy EU získají větší volnost při určování DPH


Vytištěno 15.12.2022 15:34 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8491&nav03=8498&mes=1&rok=2018&nav04=10001481

Státy Evropské unie získají větší prostor pro určování nižších sazeb daně z přidané hodnoty (DPH), případně ji pro některé zboží nebudou muset vůbec uplatňovat. Reformu centralizovaného mechanismu určujícího DPH obsahuje návrh nové legislativy. Návrh byl Komisí zveřejněn ve čtvrtek.

euro

Zdroj: pixabay.com

 

Dnešními návrhy Komise dovršila přepracování pravidel uplatňovaných na DPH. Očekává se, že zavedením jednotného prostoru pro DPH se v Evropské unii výrazně sníží podvody v této oblasti, které dosahují až 50 miliard eur. 

Dosavadní společná pravidla pro DPH, která přijaly všechny členské státy v roce 1992, jsou již zastaralá a mají spíše omezující účinek.
Dovolují členským státům uplatňovat snížené sazby DPH pouze na několik odvětví a produktů.

Země EU přitom čelí tlaku, aby s určitým zbožím při danění zacházely příznivěji než s jiným. Komise nyní plní svůj závazek a poskytuje členským státům při stanovování daňových sazeb více autonomie. Pro všechny země nyní budou platit stejná pravidla, pokud jde o odchylky od pravidel.

 

Usnadnění malé a střední podniky

Komise novými pravidly rovněž řeší problém menších firem, které neúměrné náklady na dodržování předpisů o DPH svazují. Podniky, které se zapojují do přeshraničního obchodu.

To představuje skutečnou překážku růstu ekonomiky, jelikož právě malé a střední podniky představují 98 % společností v EU.

Návrh proto pičítá s tím, že bude více podnikům dovoleno uplatňovat zjednodušená pravidla pro DPH. V současné době tak smějí činit pouze ty nejmenší. Celkové náklady na dodržování předpisů v oblasti DPH se tak ročně sníží o 18 %.

 

Dombrovskis: Předložený návrh zjednoduší uplatňování sazeb DPH

Valdis Dombrovskis, místopředseda pro euro a sociální dialog, k tématu uvedl: „Před třemi měsíci Komise předložila největší reformu pravidel EU v oblasti DPH za poslední čtvrt století a odstartovala tak přechod na režim DPH, který je definitivní. Dnes předkládá pravidla, která zjednoduší uplatňování sazeb DPH pro malé a střední podniky, což usnadní život milionům malých evropských firem, ale i spotřebitelům.“

Komisař pro hospodářské a finanční záležitosti, daně a cla, Pierre Moscovici, k tomu podotýká, že: „Zaznít by mělo především to, že v našich rozpočtech chybějí kvůli podvodům s DPH obrovské částky. Díky dnešním návrhům dostanou orgány členských států při určování sazeb DPH maximální flexibilitu a my se budeme moci na problematiku podvodů plně soustředit.“

V současnosti členské státy mohou v současnosti využívat sníženou sazbu 5 % na dvě odlišné kategorie produktů. Řada členských států také uplatňuje zvláštní odchylky umožňující další snížené sazby. Předložený koncept by měl umožnit větší pružnost při stanovování výše DPH.

 

Návrhy směrem k jednotné oblasti DPH

Navrhovaná opatření navazují na tzv. základní zásady pro dokončení jednotného prostoru DPH v EU, které byly navrženy v říjnu 2017, a na Akční plán v oblasti DPH – Směrem k jednotné oblasti DPH v EU, jenž byl představen v dubnu 2016.

Společný systém DPH má pro evropský jednotný trh obrovský význam. Je důležitým zdrojem rostoucích příjmů v EU a podle jeho pravidel se v roce 2015 vybral téměř 1 bilion eur, tedy 7 % unijního HDP.

Na DPH je založen i jeden z vlastních zdrojů rozpočtu EU. Stávající systém pochází z roku 1993 a byl koncipován jako přechodný.

 

Zdroj: Euroskop.cz 18.1.2017


Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT
® MMB 26.1.2018. Poslední aktualizace: 26.1.2018 08:28