Bezpečnostní unie: Komise předkládá nová opatření zvyšující ochranu občanů EU
Vytištěno 15.12.2022 15:36 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8497&mes=10&rok=2017&nav03=10001449
Terorismus a organizovaný zločin nezná hranic. Aby bezpečnostní složky zemí EU mohly spolu lépe těmto hrozbám čelit, navrhuje dnes Komise následující kroky:
Zdroj: Zastoupení Evropské komise v České republice
Jak již předseda Komise Juncker předznamenal ve svém projevu o stavu Unie 2017, předkládá dnes Komise spolu s jedenáctou zprávou o bezpečnostní unii také soubor operačních a praktických opatření, jejichž cílem je lépe bránit občany EU před teroristickými hrozbami a vytvořit Evropu, která své obyvatele chrání. Opatření se zaměřují na odstranění slabin, které odhalily nedávné útoky. Členským státům rovněž pomohou chránit veřejné prostory a zbavit teroristy prostředků, jež ke své činnosti potřebují.Komise dále navrhuje zintenzivnit vnější činnost EU v oblasti boje proti terorismu – počítaje v to zapojení Europolu – a doporučuje, aby Unie zahájila s Kanadou jednání o revidované dohodě o jmenné evidenci cestujících.
První místopředseda Komise Frans Timmermans k tomu uvedl: „Nikdy se nepodvolíme teroristům, kteří útočí na naši bezpečnost a svobodu. Obyvatelé Evropy požadují, aby vlády jednotlivých států a EU řešily tato rizika rozhodně. Nové kroky, které byly dnes oznámeny, pomohou členským státům připravit teroristy o prostředky k provádění jejich odporných činů a přispějí k vyšší ochraně veřejných prostor, a tím i k ochraně našeho způsobu života.“
Komisař pro migraci, vnitřní věci a občanství Dimitris Avramopoulos k tomu dodal: „Terorismus nezná hranic. Účinně proti němu můžeme bojovat jen tak, že budeme postupovat společně – jak v rámci EU, tak s našimi partnery v globálním měřítku. Efektivní výměna informací, např. v rámci jmenné evidence cestujících, je pro bezpečnost našich občanů zásadní. Proto jsme dnes Radě doporučili, aby udělila zmocnění k jednáním o revidované dohodě s Kanadou, a zároveň navrhneme uzavření mezinárodních dohod mezi Europolem a klíčovými státy. V dlouhodobém horizontu budeme rovněž pokračovat ve spolupráci se členskými státy při vytváření budoucího evropského zpravodajského útvaru.“
Komisař odpovědný za bezpečnostní unii Julian King připomněl: „V případě terorismus nebude bohužel nikdy existovat nulové riziko, nicméně postupně zužujeme prostor, v němž mohou teroristé své zločiny připravovat a provádět. S tím, jak se taktika teroristů proměňuje, navyšujeme naši podporu členským státům, aby mohly těmto hrozbám čelit: pomáháme jim chránit veřejná prostranství, na nichž se lidé scházejí, a zároveň se snažíme teroristům odříznout přístup k nebezpečným surovinám používaným k výrobě výbušnin i přístup ke zdroji finančních prostředků.“
Ochrana veřejného prostoru
Nedávné útoky v Barceloně, Londýně, Manchesteru a Stockholmu ukázaly, že se teroristé stále více zaměřují na veřejné prostory s velkou koncentrací lidí. Komise proto dnes předkládá akční plán, jehož cílem je navýšit pomoc členským státům v jejich úsilí o ochranu těchto prostranství a snížení jejich zranitelnosti. Mezi navrhovaná opatření patří:
Komise dnes rovněž navrhuje akční plán na zvýšení připravenosti, odolnosti a koordinace na úrovni EU v případě útoků s použitím chemických, biologických, radiologických a jaderných látek (CBRN), i když je pravděpodobnost takových útoků nízká. Dnes navrhovaná opatření zahrnují vytvoření sítě EU pro chemickou, biologickou, radiologickou a jadernou bezpečnost. V Evropském centru pro boj proti terorismu Europolu by mělo být zřízeno znalostní středisko CBRN.
Zbavit teroristy prostředků
Zásadní prvkem v prevenci dalších útoků je zbavit teroristy možnosti teroristické činy provádět. Komise dnes představuje další krátkodobá opatření s cílem:
Posílit vnější činnosti EU v oblasti boje proti terorismu
Komise dnes také navrhuje posílit vnější činnost EU a spolupráci s třetími zeměmi v oblasti boje proti terorismu a další závažné nadnárodní trestné činnosti tím, že:
Jedenáctá zpráva o bezpečnostní unii se rovněž zabývá dalšími kroky v oblasti boje proti radikalizaci ve virtuálním i reálném světě. Vedle těchto praktických opatření v krátkodobém horizontu, která budou přijata v následujících šestnácti měsících, Komise rovněž připravuje budoucí evropský zpravodajský útvar, jehož vytvoření oznámil předseda Komise Juncker ve své vizi Evropské unie do roku 2025.
Souvislosti
Bezpečnost je politickou prioritou již od začátku funkčního období Junckerovy Komise a je tematizována jak v politických směrech, které současný předseda předložil v červenci 2014, tak v jeho dosud posledním projevu o stavu Unie ze dne 13. září 2017.
Evropský program pro bezpečnost určuje činnost Komise v této oblasti a stanoví hlavní kroky k zajištění účinné reakce EU na terorismus a bezpečnostní hrozby v Unii. Jedná se například o boj proti radikalizaci, posilování kybernetické bezpečnosti, odstřižení teroristů od finančních prostředků a o zlepšení výměny informací. Od přijetí tohoto programu došlo v jeho provádění k významnému pokroku, což připravilo cestu k účinné a skutečné bezpečnostní unii. Dosažený pokrok Komise pravidelně vyhodnocuje ve zveřejňovaných zprávách.
Další informace
Informační přehled: Ochrana veřejného prostoru
Informační přehled: Bezpečnostní unie – Evropa, která chrání
Informační přehled: Bezpečnostní unie – aktuální stav (říjen 2017)
Jedenáctá zpráva o pokroku směrem k účinné a skutečné bezpečnostní unii
Akční plán ke zvýšení ochrany veřejného prostoru
Doporučení Komise týkající se prekurzorů výbušnin
Návrh rozhodnutí Rady o uzavření Úmluvy Rady Evropy o prevenci terorismu jménem Evropské unie
Zdroj: TZ (Brusel 18. října 2017), Zastoupení Evropské komise v České republice