Nový přehled ukazuje, jak kultura a kreativita napomáhají rozvoji měst


Vytištěno 15.12.2022 15:35 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8491&nav03=8497&mes=7&rok=2017&nav04=10001419

Mezi 168 evropskými městy vybranými k hodnocení výkonnosti, pokud jde o kulturu a kreativitu, bylo zařazeno i pět českých - Praha, Brno, Karlovy Vary, Ostrava a Plzeň. EU „Monitor kulturních a kreativních měst“ prvně ukazuje, jak kultura a kreativita napomáhají rozvoji měst. Na základě 3 hlavních aspektů jako např. tvůrčí ekonomika nebo příznivost prostředí EU vyhodnocuje přínos měst k sociálnímu rozvoji, hospodářskému růstu a vytváření pracovních míst.

 

 

Evropská komise dnes zveřejnila zcela první vydání „Monitoru kulturních a kreativních měst“.

Tento nový nástroj poskytuje srovnatelné údaje o situaci v Evropských městech, pokud jde o kulturu a kreativitu. Soustřeďuje se na devět různých aspektů a ukazuje, jak rozvoj kultury a kreativity přispívá k sociálnímu rozvoji měst, jejich hospodářskému růstu a tvorbě pracovních míst.

Monitor je výsledkem práce Společného výzkumného střediska (JRC), což je interní vědecký útvar Evropské komise. Tvůrcům politik a také kulturním a tvůrčím odvětvím pomůže určit, jaké má které město silné stránky, identifikovat prostor pro zlepšení a také poučit se od podobných měst. Monitor jasně ukazuje silnou souvislost mezi kulturní dynamikou a různými dimenzemi života ve městě, sociální různorodostí počínaje a ekonomickou aktivitou konče.

Evropský komisař pro vzdělávání, kulturu, mládež a sport Tibor Navracsics, který odpovídá za JRC, u této příležitosti uvedl: „Mým cílem je dostat kulturu a kreativitu do centra evropské politické agendy. V době, kdy dochází k velkým společenským přeměnám a města mezi sebou soutěží v globálním měřítku, musíme využívat nejen tradiční zdroje růstu a socioekonomického blahobytu. Musíme se zaměřit také na roli kultury v živých, inovativních a rozmanitých městech. Monitor kulturních a kreativních měst ukazuje úspěchy evropských měst, která našla vlastní způsoby, jak využít potenciál kultury a kreativity k nastartování rozvoje, inovací a tvorby pracovních míst a zlepšení kvality života obyvatel. Dává tvůrcům politik k dispozici průkazná fakta, která jim pomohou určit oblasti, v nichž se jim daří, a také oblasti, v nichž je třeba dosáhnout zlepšení.“

Monitor kulturních a kreativních měst vznikl na základě výzkumu zahrnujícího 168 měst ve 30 evropských zemích. Je k dispozici jako interaktivní on-line nástroj, který uživatelům umožňuje prohlížet vybraná města a poskytuje jim širokou škálu kvantitativních a kvalitativních údajů o tom, jak si daná města vedou.

Monitor mimo jiné ukazuje, že „ideální“ kulturní a kreativní evropské město by bylo konglomerátem měst, která dosáhla nejlepších výsledků v rámci jednotlivých ukazatelů. Takové město by mělo kulturní prostory a zařízení jako irský Cork, účast na kultuře, atraktivitu a pracovní místa založená na kreativitě a znalostech jako Paříž (Francie), intelektuální vlastnictví a inovace jako nizozemský Eindhoven, nová pracovní místa v kreativních odvětvích jako švédské město Umeå, lidský kapitál a vzdělávání jako Lovaň v Belgii, otevřenost, toleranci a důvěru jako skotský Glasgow, místní a mezinárodní propojenost jako Utrecht (Nizozemsko) a kvalitu správy jako dánská Kodaň. Pět z uvedených osmi měst má méně než 500 000 obyvatel (Cork, Eindhoven, Umeå, Lovaň a Utrecht).

 

 

Infografika

 

 

Mezi klíčová zjištění výzkumu patří:

Souvislosti

Od přijetí prvního Evropského programu pro kulturu v globalizovaném světě v roce 2007 hraje kultura při přípravě evropských politik stále významnější úlohu. Problémem nicméně zůstává mapování kulturních a tvůrčích statků a systematické a srovnatelné měření jejich hodnoty a dopadu v celé Evropě. K dispozici nejsou ani žádné sdílené definice nebo metrika, především na úrovni měst.

Proto společné výzkumné středisko (JCR) Evropské komise vyvinulo monitor kulturních a kreativních měst, který by měl tyto nedostatky odstranit. Nástroj se soustřeďuje na tři hlavní okruhy (kulturní dynamiku, tvůrčí ekonomiku a příznivost prostředí) nahlížené prizmatem 9 různých dimenzí a měřené prostřednictvím 29 ukazatelů, jako jsou například počet muzeí a koncertních síní, počet pracovních míst v kulturních a tvůrčích odvětvích, uplatňování IKT patentů nebo například vzájemná důvěra mezi občany daného města. Monitor shromažďuje údaje z řady veřejných zdrojů (např. Eurostat a Eurobarometr) a experimentální údaje (např. ze služby TripAdvisor).

Monitor by měl být aktualizován každé dva roky, aby byl ve všech zemích, městech a v každém období koncepčně a statisticky správný a aby zachycoval rozvoj měst.

 

Zdroj: Zastoupení Evropské komise v ČR


Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT
® MMB 11.7.2017. Poslední aktualizace: 11.7.2017 14:05