EU musí investovat do propojení zdrojů obnovitelné energie


Vytištěno 15.12.2022 15:36 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8498&mes=2&rok=2012&nav03=19789

Energetika - ilustrační foto

 

EU chce, aby do roku 2020 pokryly obnovitelné zdroje energie 20% spotřeby energie v Evropě. To ale není zadarmo: přesun k obnovitelné energii vyžaduje změny na současných elektrických rozvodných sítích a jejich rozšíření. V pondělí si členové Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku vyslechli závěry studie o Evropské síti obnovitelné energie.

 

Hlavním cílem studie bylo identifikovat, jak je potřeba pro zvýšení podílu obnovitelných energií uzpůsobit infrastrukturu, včetně různých technologií pro skladování energie z obnovitelných zdrojů. Analýza se vztahuje na různé scénáře rozvoje obnovitelných zdrojů energie do roku 2050.

Mnoho míst, kde se energie z obnovitelných zdrojů vyrábí, jsou daleko od hlavních spotřebitelských center. Nejlepší potenciál pro využití pevninského větru mají podél pobřeží. Pro fotovoltaiku se nejlépe hodí střední a jižní Evropa. Energie z větru na moři se získává hlavně v severní Evropě, v Severním, Irském a Baltském moři. Pro plné využití potenciálu těchto obnovitelných zdrojů energie je tedy potřeba zlepšit a lépe propojit rozvodné sítě.

 

Podle zprávy při dostatečné politické podpoře bude větrná energie na evropských trzích nákladově efektivní do konce tohoto desetiletí, a solární energie by ve střední a jižní Evropě mohla tento mezník překročit už v roce 2015.

 

Zahrnutí energie z obnovitelných zdrojů do rozvodové soustavy podle studie zvýší soutěž mezi výrobci energie a posílí bezpečnost energetických dodávek. Jenže zahrnutí obnovitelných zdrojů do přenosové soustavy požaduje nejen velké investice, ale i dlouhodobé plánování.

 

Evropské instituce mají podle odborníků v rozvoji sítě několikerou roli: stanovují jasné dlouhodobé cíle, zadávají kritéria pro výběr projektů a sledují a koordinují evropské projekty, aby nedocházelo k jejich překrývání. Scénáře společných politik pro rok 2020 naznačují, že priority investic do infrastruktury spočívají v posílení spojení mezi skandinávskými zdroji a střední Evropou a ve zvýšení obchodní kapacity mezi Španělskem, Portugalskem a Francií.

 


Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT
® MMB 20.2.2012. Poslední aktualizace: 20.2.2012 11:36