Komise pomáhá členským státům bojovat proti účelovým sňatkům, aby se zamezilo zneužívání práva občanů EU na volný pohyb
Vytištěno 15.12.2022 15:35 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8491&nav03=8497&mes=10&rok=2014&nav04=10000737
Evropská komise dnes zveřejnila příručku, která by měla členským státům pomoci přijmout opatření proti účelovým sňatkům občanů EU a státních příslušníků třetích zemí v souvislosti s právními předpisy EU týkajícími se volného pohybu. Komise příručku připravila v úzké spolupráci s členskými státy na základě žádostí řady členských států o podporu při řešení tohoto jevu. Příručka má za účel pomoci národním orgánům účinně bojovat proti účelovým sňatkům a současně chránit právo občanů EU na volný pohyb. Dnes zveřejněné pokyny také pomohou zajistit, aby se národní orgány tímto fenoménem, jehož rozsah se mezi jednotlivými členskými státy výrazně liší1, zabývaly, a to na základě stejných skutkových a právních okolností v celé Unii.
„Právo na volný pohyb je základním právem tvořícím jádro občanství EU. Je nezpochybnitelné a musíme ho posilovat a chránit,“ uvedla Martine Reichertsová, komisařka EU pro spravedlnost. „Jeho zneužívání ohrožuje volný pohyb. Proto musí mít členské státy k dispozici vhodné prostředky pro případ, kdy dochází ke zneužívání sňatků za účelem usnadnění nelegální migrace. Pokud jde o provádění pravidel upravujících volný pohyb a zajištění jejich fungování, stojí v přední linii místní orgány. Proto Komise přechází od slov k činům a dává členským státům k dispozici operační pokyny, jak takovému zneužívání předcházet. Doufám, že tato příručka pomůže národním orgánům proti tomuto jevu účinně bojovat.
Příručka vydaná Komisí obsahuje:
Operační pokyny upravující přístup k vyšetřování údajných účelových sňatků;
Účinné vyšetřovací techniky, které vyvinuly národní orgány, a informace o tom, jak může těmto orgánů napomáhat Europol, Eurojust a Evropská komise;
Rady týkající se použití „mechanismu dvojí pojistky“ s cílem minimalizovat nebezpečí, že bude ze zneužití chybně nařčen skutečný pár;
Přehled pravidel, která musí národní orgány při předcházení a řešení zneužití zohlednit, a podrobnosti, které upřesňují, co tato pravidla obnášejí v praxi.
Souvislosti
Jelikož více než 14 milionů občanů EU bydlí v jiném členském státě, je volný pohyb – tedy možnost žít, pracovat a studovat kdekoli v Unii – právem EU, kterého si Evropané váží nejvíce. Pracovníci v EU tohoto práva využívají od samého počátku Evropské unie a tato zásada je zakotvena již v první evropské smlouvě – Římské smlouvě z roku 1957 (viz MEMO/13/1041).
V roce 2012 Rada pro spravedlnost a vnitřní věci rozhodla, že je v zájmu boje proti nelegálnímu přistěhovalectví nezbytné vypracovat příručku pro boj proti údajným účelovým sňatkům mezi občany EU a občany třetích zemí v souvislosti s právními předpisy EU týkajícími se svobody pohybu. Dne 25. listopadu 2013 Komise přijala 5 opatření s cílem pomoci členským státům provádět pravidla EU týkající se volného pohybu (viz IP/13/1151). Jedním z uvedených opatření na podporu národních orgánů bylo vypracovat ve spolupráci s členskými státy příručku, která by se těmito účelovými sňatky zabývala.
Pravidla EU o volném pohybu obsahují řadu záruk, které členským státům umožňují zabránit zneužití.
Další informace
Internetové stránky Martine Reichertsové, komisařky EU pro spravedlnost:
http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/reicherts/index_en.htm
Sdělení Komise a příručka o účelových sňatcích v kontextu volného pohybu:
http://ec.europa.eu/justice/newsroom/citizen/news/140725_en.htm
Evropská komise – Volný pohyb a pobyt:
http://ec.europa.eu/justice/citizen/move-live/index_en.htm
Justiční problematika EU na Twitteru: @EU_Justice
Kontaktní osoby: Joshua Salsby (+32 2 297 24 59) Pro veřejnost: Služba Europe Direct, telefon 00 800 6 7 8 9 10 11 nebo e-mail |