Ekodesign: České a německé úřady dosud neoznámily prováděcí opatření


Vytištěno 15.12.2022 15:34 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8491&nav03=8498&mes=10&rok=2011&nav04=18961

Evropská komise

 

Všechny výrobky využívající energii mají během svého životního cyklu vliv na životní prostředí, a to ve všech etapách, od svého vzniku až po likvidaci. O dopadu výrobku na životní prostředí se z více než 80 % rozhoduje ve fázi návrhu. Právní předpisy EU stanoví rámec, pokud jde o požadavky na výrobky spojené se spotřebou energie. Nejvíce neefektivní zařízení se postupně nesmějí uvádět na trh a nahrazují se modernějšími výrobky se stejnými nebo lepšími funkcemi a minimálním dopadem na životní prostředí. Proto dnes Komise formálně požádala Českou republikou a Německo, aby uvedly své vnitrostátní právní předpisy týkající se ekodesignu do souladu s pravidly EU. Komise se rozhodla zaslat České republice a Německu odůvodněné stanovisko. Pokud tyto členské státy nesplní svou právní povinnost do dvou měsíců, může Komise předat věc Soudnímu dvoru.

 

Přestože k tomu byly 27. ledna 2011 úředně vyzvány dopisem, Česká republika ani Německo dosud neinformovaly Komisi o úplné transpozici směrnice o ekodesignu do svých vnitrostátních právních předpisů.

 

Kromě toho z posouzení opatření, která byla dosud v České republice přijata, vyplývá, že se ve vnitrostátním právu dosud neprojevila nová oblast působnosti směrnice o ekodesignu. Ve skutečnosti by definice „energetických spotřebičů" měla být přizpůsobena širší oblasti působnosti výrobků „spojených se spotřebou energie".


Souvislosti

 

Po přepracování v roce 2009 byla oblast působnosti směrnice 2009/125/ES o ekodesignu rozšířena z energetických spotřebičů na výrobky spojené se spotřebou energie, které zahrnují rovněž výrobky, jako jsou okna, jež nevyužívají energii přímo, ale mají významný dopad na spotřebu elektřiny.

Díky opatřením doposud uplatňovaným podle staré směrnice 2005/32/ES o ekodesignu (zahrnující osvětlení, televizory, elektrické motory, pračky atd.) se již tak ušetří do roku 2020 přibližně 400 terawatthodin ročně, což je částka, která odpovídá spotřebě elektrické energie ve Francii.

 

EU se zavázala ke snížení emisí skleníkových plynů o 20 % oproti úrovním roku 1990 a ke snížení spotřeby energie o 20 % díky lepší energetické účinnosti do roku 2020. Realizace opatření podle směrnice o ekodesignu má pro splnění těchto cílů zásadní význam.

 

Ekodesign znamená brát v úvahu všechny dopady výrobku na životní prostředí od počáteční fáze návrhu. Zabrání se tak nezamýšleným účinkům projektování výrobku. Požadavky na každý výrobek jsou definovány v konkrétních prováděcích opatřeních přijatých Komisí.


Další informace

 

Text směrnice o ekodesignu naleznete zde .

 

Internetové stránky Komise k problematice ekodesignu:

http://ec.europa.eu/energy/efficiency/ecodesign/eco_design_en.htm

 

Stručné informace o fázích řízení pro nesplnění povinnosti jsou k dispozici zde.

 

Aktuální údaje o nesplnění povinnosti lze nalézt na těchto internetových stránkách:

http://ec.europa.eu/eu_law/infringements/infringements_cs.htm

 

Více informací o řízeních pro porušení práva EU viz MEMO/11/646.

 

 

Kontaktní osoby :

Marlene Holzner +32 22960196

Nicole Bockstaller +32 22952589

 


Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT
® MMB 10.10.2011. Poslední aktualizace: 10.10.2011 12:58