Europoslanci odhlasovali zjednodušená pravidla pro zemědělské dotace


Vytištěno 15.12.2022 15:30 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8491&nav03=8498&mes=12&rok=2017&nav04=10001465

Nová pravidla pro evropské zemědělské dotace budou účinná již od 1. ledna 2018. Zemědělcům přinesou hlavně zjednodušení a pochvaluje si je i Česká republika. Týkají se například mladých zemědělců, kteří budou moci od státu dostávat více peněz.

 

Evropský parlament

Zdroj: PxHere.cz

 

Od začátku nového roku mají v Unii začít nová pravidla pro společnou zemědělskou politiku EU. Těžit z nich budou zejména samotní farmáři, neboť přinášejí zjednodušení a objasňují důležitá opatření, nad kterými zemědělci dosud tápali.

 

Novelu dnes schválil Evropský parlament a včera ji potvrdili i ministři zemědělství členských zemí EU.

„Dnes jsme výrazně posílili postavení zemědělců v dodavatelském řetězci, poskytli jsme jim lepší nástroje proti tržním a výrobním rizikům a posílili jsme podporu mladých farmářů,“ shrnuje německý europoslanec Albert Dess (EPP), který je zpravodajem balíčku nových pravidel.

 

Lepší postavení zemědělců v dodavatelském řetězci si zákonodárci slibují od opatření, které umožňuje producentům sdružených do organizací plánovat výrobu a vyjednávat smlouvy o dodávkách s velkými odběrateli. Dosud mohlo být takové jednání farmářů v rozporu s hospodářskou soutěží.

 

ČR je s novými pravidly spokojená

 

Zemědělci také lépe dosáhnou na přímé platby. Členské státy totiž budou moci samy definovat, kdo je aktivním zemědělcem a má právo na zemědělské dotace.

 

„Aktivní zemědělec je dosud základní podmínkou pro poskytnutí přímých plateb a vybraných environmentálních podpor v rámci programu rozvoje venkova,“ vysvětluje tisková mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková.

 

Česká republika přitom již dlouhodobě prosazuje, aby byla tato podmínka pouze dobrovolná. A nově přijaté nařízení jí vychází vstříc.

 

„Nařízení nyní umožňuje, aby každý stát mohl na národní úrovni rozhodnout o možném zrušení této podmínky od roku 2018,“ dodává Ježková.

 

Česko podporovalo i další schválené změny, jako například větší pomoc zemědělcům v případě ekonomických rizik. Zemědělci, jejichž produkce či výnos se sníží o 20 %, tak budou mít nárok na náhradu až do výše 70 %.

 

Změny mohou potěšit i začínající zemědělce. Státy jim totiž budou moci navýšit dodatečnou podporu. Zatímco nyní jim mohly dát navíc jen 25% jejich základní zemědělské dotace, nyní to může být až 50 %.

 

Pravidla pro zemědělství byla schválena s předstihem

Přijatá novela je součástí souhrnného nařízení zvaného „omnibus“, které mění řadu platných finančních pravidel. Evropská komise jej přijala již v září 2016 a jeho cílem je snížit byrokracii a umožnit členským zemím více flexibility.

 

Omnibus však obsahuje rozsáhlé změny v oblasti financí EU a jeho projednávání se zpozdilo.

Evropský parlament a Rada se proto dohodly, že nařízení týkající se zemědělství budou ze základního balíčku oddělena a přijata samostatně. Účinné budou hned od 1. ledna 2018.

 

„Včasné nabytí účinnosti nových pravidel umožní zemědělcům, aby z nich profitovali tak rychle, jak je to jen možné,‟ uzavírá zpravodaj nařízení Dess.

 

Zdroj: Aneta Zachová, EurActiv.cz


Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT
® MMB 14.12.2017. Poslední aktualizace: 14.12.2017 17:02