Poslanci diskutovali o rostoucí hrozbě počítačových útoků
Vytištěno 15.12.2022 15:34 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8491&nav03=8497&mes=11&rok=2010&nav04=17410
Přízrak počítačového konfliktu před námi vyvstává stále jasněji. V roce 2007 jej pocítilo Estonsko a vloni v březnu více než sto zemí světa. Během slyšení Podvýboru pro bezpečnost a obranu konaném dne 25. října se hovořilo o dvou hlavních myšlenkách: přísnějších trestních postizích a větší koordinaci mezi evropskými odborníky na bezpečnost. Poslanci EP a odborníci na bezpečnost společně diskutovali o této problematice a o návrzích Evropské komise ohledně řešení této hrozby.
Větší úloha Evropské agentury pro bezpečnost sítí a informací
V roce 2004 založila Evropská unie Evropskou agenturu pro bezpečnost sítí a informací (ENISA), aby bylo možné sdílet vědecké a technické odborné znalosti. V nejnovějších návrzích se požaduje, aby byla tato činnost posílena prostřednictvím sladění aktivit všech evropských států a pořádáním cvičení v oblasti počítačové bezpečnosti.
Dále se hovoří o zavedení přísnějších trestů odnětí svobody - na dobu dvou až pěti let - pro ty, kteří plánují počítačové útoky a účastní se jich.
„Botnety" způsobují hospodářské škody
Mezi nejvážnější útoky patří útoky s použitím „botnetů", kdy je najednou napadeno velké množství počítačů, které jsou zmanipulovány, takže fungují jako armáda robotů, aniž by o tom jejich majitelé věděli.
To může mít závažné hospodářské následky. Kolaps hlavní kritické informační infrastruktury by podle Světového ekonomického fóra mohl být potenciálně vyčíslen na 250 mld. dolarů. Pravděpodobnost, že by k tomu mohlo v příštích deseti letech dojít, je 10 až 20 %.
Počítačové útoky na státní orgány však mohou mít i méně závažné dopady. Krzysztof Lisek jízlivě uvedl, že „internetové stránky polského prezidenta byly jednou napadeny hackerem a přesměrovány na určité stránky pro dospělé. Někteří novináři situaci okomentovali tak, že to bylo zajímavější než původní stránky."
Ministři vlád členských států by měli o této problematice zahájit diskuse začátkem roku 2011.
Celý článek naleznete zde.
Zdroj: Evropský parlament