Právo na spravedlivý proces: Vlády zemí EU se shodly na právu na informace v trestním řízení
Vytištěno 15.12.2022 15:34 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8491&nav03=8497&mes=11&rok=2011&nav04=19218
„Dnešní dohoda je důležitým milníkem na cestě k lepšímu zajištění práva podezřelých osob na spravedlivý proces v trestním řízení v celé EU," uvedla komisařka pro spravedlnost Viviane Redingová. „Evropská unie činí značné pokroky při vytváření jednotného prostoru práva. Zmíněné opatření, jež má zaručit, že obvinění z trestného činu si mohou být jisti těmito právy, přispěje ke zvýšení vzájemné důvěry mezi soudními orgány v Evropě. Těším se na jeho rychlé přijetí Evropským parlamentem a Radou."
Evropská komise toto opatření navrhla v červenci roku 2010 (IP/10/989) v rámci svého úsilí o zajištění práva jednotlivců na spravedlivý proces v celé EU. Jde o druhé z řady opatření, jež mají stanovit společné normy EU v trestních věcech. V říjnu 2010 Evropský parlament a Rada schválily první návrh, který podezřelým zaručuje právo na překlad a tlumočení (IP/10/1305). Navrhovaná směrnice o právu na informace v trestním řízení nyní směřuje do Evropského parlamentu, kde by měla být přijata v nadcházejících týdnech. Nakonec bude předložena k přijetí ministrům zasedajícím v Radě.
Podle nového předpisu budou muset být osoby podezřelé ze spáchání trestného činu poučeny o svých právech v jazyce, kterému rozumí. Opatření zajistí, že budou země EU každé zatčené osobě - či osobě, na kterou byl vydán evropský zatýkací rozkaz - předkládat písemné poučení o právech, jež bude uvádět její základní práva v trestním řízení. Komise poskytla členským státům vzorové znění tohoto poučení, které bude přeloženo do všech 23 jazyků EU. Právo na informace v trestním řízení je spolu s právem na překlad a tlumočení (viz IP/10/1305 a MEMO/10/351) součástí řady opatření ve prospěch práva na spravedlivý proces, která mají za cíl posílit důvěru v jednotný prostor práva EU.
Souvislosti
Směrnice zajistí, aby policie a státní zástupci poskytovali podezřelým informace o jejich právech. Po zatčení předají orgány písemné poučení o právech, které bude sepsáno srozumitelnou a přístupnou formou. Poučení bude podezřelým poskytováno při zatčení ve všech případech bez ohledu na to, zda o něj požádají, a případně přeloženo.
Písemné poučení o právech bude obsahovat praktické podrobnosti o těchto právech obviněných osob:
- o právu na obhájce,
- o právu být seznámen s obviněním a případně o právu nahlédnout do spisu,
- o právu na tlumočení a překlad pro ty, kteří nerozumí jazyku řízení,
- o právu být ihned po zatčení předveden před soud.
Poučení o právech by mělo pomoci zabránit justičním pochybením a snížit počet podaných odvolání.
Každým rokem probíhá v EU více než 8 milionů trestních řízení. Šance, že občané budou řádně poučeni o svých právech v případě, že jsou zatčeni a čelí obvinění ze spáchání trestného činu, se v současné chvíli v EU různí. V některých členských státech jsou podezřelí o svých procesních právech poučeni pouze ústně a v jiných státech se jim dostane písemného poučení jen na vyžádání.
Podle čl. 82 odst. 2 Smlouvy o fungování Evropské unie a s cílem usnadnit vzájemné uznávání soudních rozhodnutí a zlepšit policejní a justiční spolupráci v trestních věcech, jež mají přeshraniční charakter, může EU přijímat opatření k posílení práv občanů Unie v souladu s Listinou základních práv Evropské unie.
Právo na spravedlivý proces a právo na obhajobu jsou stanoveny v článcích 47 a 48 Listiny základních práv EU, jakož i v článku 6 Evropské úmluvy o lidských právech.
V červnu 2011 Komise navrhla třetí opatření, jež má zaručit právo na přístup k obhájci a na komunikaci s příbuznými (IP/11/689). Tento návrh je v současné době projednáván v Evropském parlamentu a Radě.
Další informace
Rubrika aktualit na stránkách generálního ředitelství pro spravedlnost:
http://ec.europa.eu/justice/news/intro/news_intro_en.htm
Evropská komise - práva podezřelých a obviněných osob:
http://ec.europa.eu/justice/criminal/criminal-rights/index_en.htm
Internetové stránky Viviane Redingové, místopředsedkyně Komise a komisařky EU pro spravedlnost:
Kontaktní osoby:
Matthew Newman (+32 22962406)
Mina Andreeva (+32 22991382)