Europoslanci tvrdí: Česká republika nemůže před imigrací zavírat oči


Vytištěno 15.12.2022 15:32 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8497&mes=12&rok=2014&nav03=10000843

Debata o imigraci v EU je v případě Česka v plenkách. Média problém dostatečně nereflektují a z politiků zvedá téma jen několik odvážnějších, a to ne vždy tím nejšikovnějším způsobem. Ředitel českého think-tanku Evropské hodnoty Radko Hokovský, který problematiku dlouhodobě sleduje, je přesvědčen, že politici se tématu vyhýbají jednoduše proto, že netuší, jak ho uchopit.

 

„Máme mylný dojem, že se nás toto téma bezprostředně netýká. Nejsme na tom jako Itálie, abychom každý měsíc viděli na vlastní oči připlouvat lodě s přistěhovalci,“ nabízí vysvětlení, proč imigrace Čechy na rozdíl od jiných nepálí, česká europoslankyně Dita Charanzová (ALDE).

 

Europoslanec Tomáš Zdechovský (EPP) souhlasí a dodává, že Česko problematiku imigrace řeší spíše z vnitropolitického úhlu pohledu a celoevropský kontext přehlíží. Většina migrantů po překročení vnějších hranic EU míří do Spolkové republiky. Statistiky ukazují, že v loňském roce české úřady požádalo o azyl přibližně 700 přistěhovalců. „Česká republika nemá bývalé kolonie a nežijí zde větší komunity ze zemí, odkud přichází v těchto měsících nejsilnější migrační vlny v Evropě,“ myslí si poslankyně Helena Langšádlová (TOP 09).

 

Přivírat oči nad problémem a dělat, že neexistuje jen proto, že se migranti ve větší míře Česku zatím vyhýbali, podle oslovených poslanců dlouhodobě nelze. „Je to globální problém, a pokud jsme součástí EU, která si stanovila imigraci jako jedno ze tří hlavních témat pro následující tři roky, musíme ho začít řešit i my,“ říká Zdechovský s tím, že by bylo chybou zužovat celou otázku pouze na kvóty, které v rámci solidarity s nejvíce postiženými státy určí, kolik která přijme uprchlíků.

 

Nebezpečí takového přístupu se může skrývat i třeba v tom, že povede k politizaci tématu. Upozorňuje na to ředitel Multikulturního centra v Praze Marek Čaněk. „Téma mezinárodní migrace se v Česku v poslední době politizuje, o čemž svědčí i politický úspěch Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury,“ řekl redakci.

Hnutí získalo v posledních parlamentních volbách v roce 2013 čtrnáct křesel. Na podobně laděné antiimigrační rétorice se při volbách do Evropského parlamentu v letošním roce vyvezly i zahraniční radikální pravicové strany a uskupení včetně francouzské Národní fronty vedené Marine Le Penovou.

 

Kompletní článek dostupný na :EurActiv.cz

 


Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT
® MMB 17.12.2014. Poslední aktualizace: 17.12.2014 12:56