Plán Komise na řešení rizik spojených se stínovým bankovnictvím


Vytištěno 15.12.2022 15:35 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8497&mes=9&rok=2013&nav03=10000212

Evropská komise

Komise dnes přijala sdělení o stínovém bankovnictví a navrhla nová pravidla pro fondy peněžního trhu.

Sdělení navazuje na loňskou zelenou knihu o stínovém bankovnictví (IP/12/253). Shrnuje kroky, které Komise dosud podnikla, a představuje další možná opatření v této důležité oblasti.

 

Dnes bude předloženo první z těchto dalších opatření: návrh nových pravidel pro fondy peněžního trhu. Tato pravidla mají fondům peněžního trhu umožnit, aby v případě ztížené situace na trhu lépe odolávaly zvýšenému počtu žádostí o zpětný odkup, a to díky vyšší likviditě a stabilitě.

 

Komisař pro vnitřní trh a služby Michel Barnier k tomu řekl: „Zavedli jsme celistvý regulační rámec pro banky a trhy. Nyní se musíme zaměřit na řešení rizik, které představuje stínový bankovní systém. Ten zastává ve financování reálné ekonomiky důležitou roli a my se musíme postarat o to, aby byl transparentní a aby přínos vyplývající z posílení některých finančních subjektů a trhů nebyl vykoupen přesunem rizik do sektorů, které jsou regulovány méně.“

Souvislosti

Stínové bankovnictví je systém zprostředkování úvěrů, který zahrnuje subjekty a činnosti odehrávající se mimo standardní bankovní systém. Stínové banky nejsou regulovány jako tradiční banky, i když vykonávají bankovní činnosti. Podle odhadu Rady pro finanční stabilitu (FSB) činil v roce 2011 objem celosvětového stínového bankovnictví přibližně 51 bilionů eur. To představuje 25–30 % objemu celého finančního systému a polovinu objemu bankovních aktiv. Z hlediska systému je proto stínové bankovnictví pro evropský finanční sektor významné.

 

Ihned po propuknutí finanční krize v roce 2007 začala Evropská komise provádět komplexní reformu sektoru finančních služeb v Evropě. Jejím cílem je vytvořit spolehlivý a stabilní finanční sektor, který je pro reálnou ekonomiku nezbytný, řešením nedostatků a slabin, jež krize vynesla na světlo. Nesmíme však dopustit, aby se rizika hromadila v odvětví stínového bankovnictví, a to částečně proto, že nová bankovní pravidla by mohla vytěsnit některé bankovní činnosti do méně regulovaného stínového bankovnictví.

 

Fondy peněžního trhu jsou pro finanční instituce, obchodní společnosti a vlády důležitým zdrojem krátkodobého financování. Přibližně 22 % krátkodobých dluhových cenných papírů emitovaných státy nebo podnikovou sférou drží v Evropě právě fondy peněžního trhu. Tyto fondy drží také 38 % krátkodobých dluhových nástrojů emitovaných bankovním odvětvím. Kvůli systémové propojenosti fondů peněžního trhu s bankovním odvětvím a podnikovými a vládními financemi je fungování fondů peněžního trhu v centru pozornosti mezinárodní činnosti v oblasti stínového bankovnictví.

 

Hlavní prvky dnešního sdělení o stínovém bankovnictví a návrh nařízení o fondech peněžního trhu:

Ve sdělení se poukazuje na problémy související se stínovým bankovním systémem. Zároveň se uvádějí opatření, která již byla v zájmu řešení rizik stínového bankovnictví přijata, například pravidla upravující činnost hedgeových fondů (vizMEMO/10/572) nebo pravidla posilující vztahy mezi bankami a neregulovanými aktéry (ustanovení týkající se sekuritizace expozic v revidovaných kapitálových požadavcích – MEMO/13/272).

Sdělení nastiňuje prioritní oblasti, v nichž Komise hodlá vyvinout iniciativu, např.:

Kromě toho bude zvláštní pozornost věnována opatřením dohledu nad činnostmi a subjekty stínového bankovnictví, což umožní náležitě zohlednit specifická rizika. Některé oblasti, jako například vytvoření nástrojů k řešení problémů pro nebankovní finanční instituce a strukturální reformy bankovního systému, vyžadují podrobnější analýzu a budou ujasněny později.

 

Cílem je zajistit, aby byla v zájmu posílení integrity trhu a zvýšení důvěry střadatelů a spotřebitelů ošetřena možná systémová rizika ohrožující finanční sektor a dále omezena možnost vzniku regulatorní arbitráže.

Sdělení Komise je v souladu s doporučeními Rady pro finanční stabilitu, jež budou přijata vedoucími představiteli skupiny G20 na zasedání v Petrohradě ve dnech 5. – 6. září 2013.

 

Viz také MEMO/13/763 (stínové bankovnictví) a MEMO/13/764  (fondy peněžního trhu).


Další informace

http://ec.europa.eu/internal_market/finances/shadow-banking/index_en.htm

http://ec.europa.eu/internal_market/investment/money-market-funds/index_en.htm

  

Contacts :

Chantal Hughes (+32 2 296 44 50)

Carmel Dunne (+32 2 299 88 94)

Audrey Augier (+32 2 297 16 07)


Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT
® MMB 11.9.2013. Poslední aktualizace: 11.9.2013 11:05