Rovnováha mezi zajištěním bezpečnosti a dodržováním soukromí
Vytištěno 15.12.2022 15:35 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8497&mes=3&rok=2010&nav03=16404
EU připravuje nová jednání s USA o předávání bankovních údajů za účelem potírání terorismu.
Evropská komise požádala vedoucí představitele členských států, aby povolili nové rozhovory o smlouvě, která dříve vešla do povědomí po názvem SWIFT. Smlouvu odmítl Evropský parlament kvůli obavám z ohrožení soukromí. Poslanci EP dali rovněž najevo svůj zájem o větší účast na procesu vyjednávání.
Nová evropská komisařka pro vnitřní věci Cecilia Malmströmová uvedla, že se bude snažit prosadit pevné záruky na ochranu osobních údajů a že zajistí, aby byl Parlament o vývoji jednání průběžně informován.
Podle nové dohody by se také údaje musely poskytovat oběma směry, takže USA by musely obdobně předávat bankovní údaje v případě, že by EU začala financování terorismu monitorovat v rámci svého vlastního programu.
„Terorismus zůstává jednou z hlavních hrozeb pro bezpečnost EU. Potřebujeme účinné nástroje k jeho potírání, které umožní efektivní mezinárodní spolupráci," uvedla komisařka Malmströmová.
SWIFT je zkratka anglického „Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication" (Společnost pro celosvětovou mezibankovní finanční telekomunikaci), což je síť na výměnu informací, kterou využívá okolo 8 000 bank a finančních institucí na celém světě. Do databáze SWIFT se denně ukládají údaje o milionech mezinárodních bankovních převodů.
Spojené státy používají informace uložené v databázi k vyhledávání podezřelých teroristů prostřednictvím jejich finančních transakcí. Údaje v databázi mohou například zahrnovat jméno, adresu nebo číslo občanského průkazu osob na obou stranách finančního převodu.
Až donedávna se servery sítě SWIFT nacházely na území USA, kde spadaly pod americkou jurisdikci. Na konci minulého roku však byly servery pro evropské transakce přemístěny do Evropy. Pokud chtějí mít Spojené státy i nadále k údajům přístup, musí o souhlas požádat evropské státy.
Komise chce dokončit jednání do léta, protože se obává o bezpečnost předávaných údajů, pokud by se dohodu nepodařilo uzavřít.
Díky informacím ze sítě SWIFT se v roce 2006 evropským vyšetřovatelům podařilo vypátrat podezřelé členy al-Kajdá, kteří plánovali útoky na mezikontinentální lety mezi EU a USA.
Na začátku loňského roku se zase podařilo vysledovat transakce, které podezřelá osoba z Evropy hodlala využít k financování útoku na letadlo v Evropě.
Zdroj: Evropská komise