Migrace: Evropská komise bilancuje - nejnovější čísla, fakta, analýzy
Vytištěno 15.12.2022 15:35 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8491&nav03=8497&mes=2&rok=2016&nav04=10001240
Vzhledem k nadcházející Evropské radě 18. a 19. února 2016, jejímž jedním ze dvou klíčových témat bude migrace, zveřejnila Evropská komise ve středu 10. února obsáhlou sadu dokumentů, které analyzují provádění prioritních opatření Evropského programu pro migraci, jenž má cíl zvládnout největší migrační vlnu od 2. světové války.
Zdroj: Zastoupení Evropské komise v ČR
Dokumenty obsahují řadu aktuálních statistik a zevrubně analyzují pokrok i úskalí zvládání migrace v posledních měsících; zároveň s tím nastiňují oblasti a opatření, na něž se bude třeba zaměřit v dalším období.
Jedním z klíčových dokumentů je zpráva o pokroku týkající se systému hotspotů a mechanismu pro relokaci v Itálii a Řecku a opatření přijatá k provádění závazků z prohlášení dohodnutého na schůzce vedoucích představitelů zemí západobalkánské trasy v říjnu 2015.
Dále Komise vydala odůvodněné stanovisko ve věci nesplnění povinnosti devíti členskými zeměmi při provádění společného evropského azylového systému. Rozhodnutí se týkají Německa (dva případy), Estonska, Slovinska (dva případy), Řecka, Francie, Itálie a Lotyšska.
V neposlední řadě Komise informovala o provádění akčního plánu EU a Turecka.
V posledních šesti měsících pracovala Komise na rychlé, koordinované evropské reakci a předložila řadu návrhů, jejichž účelem je vybavit členské státy nezbytnými nástroji k lepšímu zvládání velkého množství příchozích. Jde o ztrojnásobení přítomnosti na moři, nový systém okamžitých solidárních opatření v zájmu relokace žadatelů o azyl z nejvíce postižených zemí, nebývalou mobilizaci rozpočtu EU ve výši více než 10 miliard EUR na řešení uprchlické krize a napomoc nejvíce postiženým zemím, dále pak nový rámec pro koordinaci a spolupráci se zeměmi západního Balkánu, zahájení nového partnerství s Tureckem, jakož i ambiciózní návrh nové evropské pohraniční a pobřežní stráže.
Z dokumentů mj. vyplývá, že se významně pokročilo v míře snímání otisků prstů, což je klíčový prvek řádného řízení azylového systému. Podíl migrantů, jejichž otisky prstů jsou zahrnuty do databáze EURODAC, v Řecku vzrostl z 8 % v září 2015 na 78 % v lednu 2016 a v Itálii za stejné období z 36 % na 87 %. Zůstává však faktem, že řada problémů přetrvává, a jejich řešení se neobejde bez důslednější a efektivnější spolupráce mezi členskými státy.
Evropská komise současně upozorňuje, že není možné očekávat, že uprchlická krize skončí dříve, než budou definitivním způsobem vyřešeny její základní příčiny, totiž nestabilita, války a teror v bezprostředním sousedství EU, zejména pokračující válka a páchání ukrutností v Sýrii.
Tisková zpráva z 10. února: Evropský program pro migraci: Komise informuje o pokroku v Řecku, v Itálii a na západním Balkáně
Tisková zpráva z 10. února: Komise informuje o provádění prioritních opatření Evropského programu pro migraci
Tisková zpráva z 10. února: Uprchlická krize: Komise předkládá zprávu o plnění společného akčního plánu EU a Turecka
Tisková zpráva z 10. února: Realizace společného evropského azylového systému – Komise přijímá další kroky u devíti řízení o nesplnění povinnosti
Glosář a historie: Migrace a boj proti terorismu
Internetové stránky Evropské komise věnující se tématu migrace
Zdroj: Zastoupení Evropské komise v ČR