Komisařka pro spravedlnost Viviane Redingová se setká s čelnými představiteli evropské podnikatelské sféry, aby prosadila více žen do vedení velkých podniků
Vytištěno 15.12.2022 15:35 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8497&mes=3&rok=2011&nav03=17955
Evropská sféra podnikání je stále světem mužů: v největších evropských společnostech připadá na deset členů představenstva pouze jedna žena a v 97 % případů je předsedou muž. Studie ukazují, že podniky s vyšším podílem žen ve vedení jsou výkonnější než podniky řízené pouze muži. Jejich provozní výnosy jsou vyšší, snáze získávají talentované spolupracovníky a lépe rozumí zákazníkům. Optimální využití talentů evropských žen pro práci je dobré nejen pro podnikání, ale je přínosem také pro hospodářství a společnost jako celek. Mezi absolventy vysokých škol je 60 % žen, na vedoucích pozicích je však jejich zastoupení nadále slabší. Na vrcholné schůzce v Bruselu svolané zvláště pro tento účel se dnes místopředsedkyně Evropské komise Viviane Redingová setká s generálními řediteli a předsedy představenstev kótovaných společností z deseti evropských zemí.
Místopředsedkyně Redingová bude předsedat setkání představitelů podnikatelské sféry společně s Gertrudou Tumpelovou-Gugerellovou, členkou výkonné rady Evropské centrální banky. Budou jednat o tom, jak dostat větší počet žen do vrcholných pozic, a zda je vhodnou cestou k dosažení rychlých změn samoregulace, nebo regulace. Právní oddělení Komise odpoledne uspořádá „minislyšení" se sociálními partnery věnované téže problematice.
Dnešní setkání Komise s čelními představiteli podnikatelské sféry a sociálními partnery je prvním krokem k dosažení lépe vyváženého zastoupení žen a mužů v představenstvech a ve vedení největších evropských společností. Tato otázka byla poprvé nadnesena v září 2010, když Evropská komise v návaznosti na návrh místopředsedkyně Redingové uvedla ve své strategii pro rovnost žen a mužů (viz IP/10/1149), že bude „zvažovat cílené iniciativy na zlepšení genderové rovnováhy na vedoucích pozicích". Na základě nových číselných údajů, které byly dnes zveřejněny, si Komise vymění názory se společnostmi a sociálními partnery s cílem zjistit, jaká opatření přijali a mají v úmyslu přijmout v blízké budoucnosti, aby zlepšili vyváženost zastoupení žen a mužů v představenstvech. Komise bude v následujících dvanácti měsících pokrok pozorně sledovat. Po uplynutí tohoto období Komise posoudí, zda jsou nutná další opatření.
„Chci, aby mé poselství podnikatelské obci Evropy bylo jasné: ženy podnikání prospívají," uvedla místopředsedkyně Redingová, komisařka EU pro spravedlnost. „V zájmu růstu evropského hospodářství je třeba využít všechny talenty ve společnosti. To je důvod, proč je dialog mezi Komisí a sociálními partnery tak důležitý. Jsem přesvědčena, že samoregulace by mohla přinést výsledky, pokud v celé Evropě bude věrohodná a účinná. Já se však k této záležitosti vrátím za rok. Pokud samoregulace zklame, jsem připravena přijmout další kroky na úrovni EU."
Nová zpráva o vyváženosti zastoupení žen a mužů ve vedení podniků uvádí, že v průměru v EU ženy tvoří 12 % členů představenstev největších kótovaných společností a patří jim pouze 3 % předsednických pozic (viz příloha). Počty se mohou v jednotlivých zemích různit, počínaje 26% zastoupením žen v představenstvech ve Švédsku a Finsku a konče 2 % na Maltě.; v ČR je podíl žen stejný, jako je průměr EU: 12 %.
Přestože byl pokrok v dosahování rozumné rovnováhy (po 40 % pro ženy a pro muže) v Evropě pomalý, situace v některých zemích se lepší rychle. Finsko, Švédsko, Nizozemsko a Dánsko zavedly zásady správy a řízení společností a/nebo dobrovolné charty, které vedly k tomu, že se do představenstev dostalo více žen. Právní předpisy týkající se kvót již byly zavedeny v Norsku a jsou nyní prováděny ve Francii a Španělsku. Diskuse na toto téma probíhají také v Nizozemsku, Itálii a Belgii.
Souvislosti
Podpora větší rovnosti v rozhodovacích funkcích je jedním z cílů tzv. charty žen (viz IP/10/237), kterou iniciovali předseda José Manuel Barroso a místopředsedkyně Viviane Redingová v březnu 2010. Komise pak v září 2010 přijala strategii pro rovnost žen a mužů na dalších pět let (viz IP/10/1149 a MEMO/10/430), v rámci které mají být zvažovány lepší cílené iniciativy.
Vyváženost zastoupení žen a mužů ve vedení společností je odůvodnitelná z hospodářského i podnikatelského hlediska. V současné době v Evropě vysokou školu absolvuje více žen než mužů (59 % ku 41 %; v ČR 58 % ku 42 %), nicméně profesní růst žen zaostává za profesním růstem mužů. Tento nedostatečně využitý zdroj kvalifikovaných pracovníků představuje skrytý potenciál pro ekonomiku. Společnosti mohou navíc z většího zastoupení žen ve vedoucích pozicích profitovat. Studie ukazují řadu silných vazeb mezi vyváženým zastoupením žen a mužů a výkonností z hlediska tvořivosti, inovací, účetního výkaznictví, auditů a vnitřních kontrol. Společnosti s otevřeným přístupem k ženám také přitahují více zákaznic a talentovaných žen.
Zpráva o rovnosti žen a mužů v roce 2010 upozorňuje na skutečnost, že přestože je vývoj obecně příznivý, pokrok je i nadále pomalý. Rozdíl mezi mírou zaměstnanosti v EU u žen a mužů se v letech 2009-2010 snížil z 13,3 na 12,9 procentních bodů a míra zaměstnanosti žen nyní dosahuje 62,5 %. Míra nezaměstnanosti se jak u mužů, tak u žen v důsledku krize zvýšila, ale práce na částečný úvazek je u žen stále častější než u mužů.
Kromě trhu práce ženy stále nesou převážnou část pečovatelských povinností. Účast na trhu práce u matek je o 11,5 procentních bodů nižší než u bezdětných žen. U otců je naopak účast na trhu práce o 8,5 procentních bodů vyšší než u bezdětných mužů. Náročný úkol sladit práci, rodinu a soukromý život je jednou z mnoha příčin rozdílné výše platů: ženy v EU vydělávají v průměru o 17,5 % méně než muži a tato nevyváženost se v několika posledních letech nezměnila.
Zdroj: Evropská komise