Unie chce předejít tragickým úmrtím migrantů, kteří se zkoušejí dostat do Evropy přes Středozemní moře
Vytištěno 15.12.2022 15:29 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8491&nav03=8497&mes=12&rok=2013&nav04=10000342
EU představila radikální plán na zpřísnění námořních hlídek na evropských hranicích. Chce tak mimo jiné zabránit případům úmrtí nelegálních přistěhovalců, kteří do EU cestují po moři za nebezpečných podmínek.
Každý rok se do Evropy přes Středozemní moře snaží nelegálně dostat stovky osob. Letos v říjnu se jich u ostrova Lampedusa poté, co se jejich loď převrátila, utopilo více než 360.
Jde o dosud nejtragičtější případ tohoto typu, nicméně zdaleka ne ojedinělý.
Radikální změna pravidel pro získání azylu
K minimalizaci rizika podobných tragédií navrhuje Komise dát potenciálním přistěhovalcům možnost požádat v EU o azyl ze zahraničí a odradit je tak od toho, aby podstupovali často velmi nebezpečnou plavbu.
Podle stávajících předpisů EU v této oblasti se žadatelé o azyl, kteří ze své rodné země často utíkají před válečným konfliktem či perzekucí, musejí v okamžiku podání žádosti o status uprchlíka již nalézat na evropském území.
Komise dále navrhuje, aby agentura FRONTEX, která má na starost řízení operativní spolupráce na vnějších hranicích EU, používala plavidla členských zemí k námořní ostraze od Kypru až po Španělsko. Náklady by se při tom pohybovaly kolem 14 milionů EUR ročně.
Navrhovaná opatření by navíc měla podle Komise přispět k efektivnějšímu odhalování případů pašování osob. Zvýšenou ostrahou by se rovněž napomohlo boji proti obchodování s lidmi a organizovanému zločinu.
Komise zároveň navrhuje, aby byla zemím, které se potýkají se zvýšeným počtem žadatelů o azyl, poskytnuta administrativní podpora.
Finanční podpora pro znovuusidlování uprchlíků
Další opatření by spočívalo v tom, že by členské státy, které by uprchlíkům pomáhaly se na jejich území usídlit, získaly částku ve výši 6 000 EUR na osobu. To by je motivovalo k tomu, aby například uprchlíky letecky dopravily na své území přímo z azylových táborů nebo konfliktních zón.
Komise rovněž vyzvala k dosažení dohody ohledně spolupráce v řízení migrace se zeměmi mimo EU, především se státy severní Afriky, přes jejichž území většina nelegálních přistěhovalců do Evropy přichází.
O této nové iniciativě budou spolu tento týden hovořit ministři vnitra a spravedlnosti jednotlivých členských zemí EU. Konečné rozhodnutí by mělo padnout během vrcholné schůzky vedoucích představitelů zemí EU ve dnech 19. a 20. prosince.
Tisková zpráva – Opatření EU týkající se migrace ve Středomoří
Politický dokument – Pracovní skupina pro Středomoří [155 KB]
Informační přehled – Opatření EU v oblasti migrace a azylu