O volném obchodu Unie jedná i s Novým Zélandem


Vytištěno 15.12.2022 15:36 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8498&mes=10&rok=2015&nav03=10001194

30.10.2015

Ostrovní země, jejíž ekonomika stojí na zemědělství a cestovním ruchu, se stala dalším ze států Transpacifického partnerství, se kterou Evropská unie zahájila obchodní jednání. Tichý oceán je jednou z oblastí, na které se zaměřuje i nová obchodní strategie EU. Rozhovory o volném obchodu by EU chtěla otevřít i s Austrálií. 

Evropská unie včera zahájila obchodní jednání s další zemí Transpacifického partnerství – Novým Zélandem.

 

Premiér ostrovní země John Key navštívil Brusel, kde se setkal s předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem a předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem.

 

„Dnes jsme se zavázali, že zahájíme proces vyjednávání, jehož cílem bude rychle dosáhnout kvalitní obsáhlé a ucelené dohody o volném obchodu,“ uvedli ve společném prohlášení.

 

Brzy by tak měla začít jednání o celkovém přístupu k obchodním otázkám a rozsahu dohody, která může čtyř a půl milionovému státu otevřít cestu na evropský trh s pěti sty miliony spotřebitelů.

 

Do Pacifiku

 

Na začátku měsíce už Nový Zéland podepsal s dalšími jedenácti státy z oblasti Tichého oceánu včetně Spojených států dohodu o Transpacifickém partnerství (TPP), která vytvořila největší zónu volného obchodu na světě. Díky ní má ostrovní stát přístup na trh s osmi sty miliony spotřebitelů.

 

Právě Pacifik je jednou z hlavních oblastí, kam chce EU v příštích letech obchodně expandovat. Tento směr naznačuje i nová evropská strategie pro obchodní politiku, kterou v polovině měsíce představila evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová.

 

Obchodní jednání chce Unie otevřít i s Austrálii. S jinými zeměmi TPP, jako jsou Mexiko a Chile, už dohody o volném obchodu má, ale ráda by je rozšířila. Velký zájem má pak o země ASEANu (Sdružení národů jihovýchodní Asie).

 

Nový Zéland, jehož ekonomika stojí především na zemědělství a turistickém ruchu, byl v roce 2014 na unijním seznamu nejvýznamnějších obchodních partnerů na 51. místě. EU je ovšem pro zemi Pána prstenů třetím největším obchodním partnerem po Austrálii a Číně.

 

Vzájemný obchod se zbožím měl minulý rok podle čísel Evropské komise hodnotu 7,9 miliardy eur.

 

Autor: Adéla Denková s využitím EurActiv.com

 

 

Zdroj: EurActiv.cz


Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT
® MMB 30.10.2015. Poslední aktualizace: 30.10.2015 10:02