Co čeká Evropský parlament v blízké budoucnosti?


Vytištěno 15.12.2022 15:35 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8497&mes=11&rok=2014&nav03=10000796

 

Nová Evropská komise se ujala funkce 1. listopadu. Již dříve její předseda Jean-Claude Juncker oznámil plán na investice ve výši 300 miliard eur. Evropský parlament by ho měl již brzy projednávat a hlasovat o něm. A nejen to. Evropský parlament čekají rozhodnutí o mnoha dalších právních předpisech; těch nových, i těch zděděných z minulého volebního období. Od omezení poplatků za roaming a používání igelitek až po hlubší reformy bankovního systému: podívejte se, co má nový Parlament před sebou.

 

Předseda nové Evropské komise Jean-Claude Juncker nedávno přislíbil, že předloží investiční program ve výši 300 miliard eur, jehož cílem bude posílení růstu a vytváření pracovních míst. Poté bude na Evropském parlamentu a vládách členských zemí, aby přijaly konkrétní opatření k provedení programu.

 

Kromě toho Komise plánuje nové iniciativy, které by měly pomoci společnostem získávat finanční prostředky na investice a to nejen prostřednictvím bankovních úvěrů, ale také na kapitálových trzích.

 

EU bude pokračovat i v reformách bankovního sektoru. Po velmi velkých bankách bude požadovat, aby oddělily své rizikové obchodní aktivity od péče o vklady klientů. Už se také pracuje na nových pravidlech, která mají omezit poplatky za platby kartou a zabránit případné manipulaci finančních kritérií.

 

Poslanci budou pokračovat v diskuzi o návrzích na odstranění poplatků za roaming a na ochranu neutrality sítí, které tvoří součást nového telekomunikačního balíčku. Parlament a Rada budou také v nadcházejících měsících hledat dohodu na nových pravidlech pro ochranu osobních údajů.

 

Evropský parlament bude jednat a hlasovat o nových cílech pro množství emisí, podílu obnovitelných zdrojů energie a úspor energie pro rok 2030. Na programu mají i opatření pro snížení závislosti na dovozu energií v EU.

 

Již v minulém volebním období začala legislativní práce na přísnějších normách pro kvalitu ovzduší, opatření pro snížení množství plastových sáčků, pravidlech pro schvalování nových potravin a pro pěstovánígeneticky modifikovaných plodin.

 

Parlament bude pozorně sledovat probíhající jednání EU o obchodních dohodách, zejména o obchodní dohodě se Spojenými státy (TTIP). Každá obchodní smlouva musí pro svůj vstup v platnost získat souhlas Evropského parlamentu.

 

 


Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT
® MMB 18.11.2014. Poslední aktualizace: 18.11.2014 12:51