Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Kalendář akcí 2018

Filmový večer - Projekt Babička - 11. 12. / 17:30

Tři mladí filmaři se ve velmi osobním a hravém snímku snaží oživit vzpomínky svých babiček. Zorganizují setkání. Maďarská židovka, dávná obdivovatelka Hitlera a bývalá britská špionka se vydávají na netradiční road trip.

(Maďarsko, Velká Británie, 2017, 93 min.) (Velký společenský sál, 5. NP)

 

Hladomor na Ukrajině – 28. 11. / 17:00 

Historik David Svoboda, který působí na Ústavu pro studium totalitních režimů, pohovoří o hladomoru na Ukrajině ve 30. letech, o jeho příčinách a průběhu.  (Malý sál, 5. NP)

 

 

Vymezení bezpečnostních hrozeb v ČR – 27. 11. / 18:00 

Přednáška se bude zabývat reálnými bezpečnostními hrozbami z pohledu státu. Problematiku hrozeb působících proti zájmům ČR nebo reálné fungování jejich potlačení ze strany bezpečnostních institucí nastíní politolog Miroslav Mareš. (Velký společenský sál, 5. NP)

 

 

Promítání filmu Škádlení Goliáše – 22. 11. / 17:30

Egypťan Básim Júsif patří k těm, jimž události arabského jara zásadně zasáhly do života. Radikálně změnil povolání: z chirurga se stal moderátorem vlastní satirické talkshow, čímž si splnil svůj sen. Příběh Júsifova nebojácného pořadu odráží politické turbulence v Egyptě po pádu prezidenta Mubáraka a prozatím marné usilování tamní společnosti o skutečnou svobodu. (USA, 2016, 111 min.) (Hudební klubovna, 3. NP)

 

 

Aktuální dění na Blízkém východě – 21. 11. / 18:00

Přijďte na debatu o aktuálním dění na Blízkém východě. Nad současnou situací bude diskutovat politolog Marek Čejka, působící na působící na FRRMS MENDELU a FSS MU, spolu s novinářkou Markétou Kutilovou. (Velký společenský sál, 5. NP)

 

 

Vztahy USA a EU – 19. 11. / 17:30 

Debata o současných vztazích Spojených států a Evropské unie. Zhoršily se současné vztahy? Jaké jsou vyhlídky do budoucna? Podíváme se nejen na ekonomická, ale i další témata. Prostor by měl být věnován také otázkám diváků. Jedním z hostů bude Tomáš Prouza, jenž pracoval mj. pro Světovou banku a působil ve Washingtonu v letech 2014-2017 jako státní tajemník pro evropské záležitosti. Dalším hostem bude Petr Kolář, bývalý český diplomat, který působil jako velvyslanec v Rusku, ve Spojených státech amerických, v Irsku a ve Švédsku(Velký společenský sál, 5. NP)

 

 

„Proč mají Slováci rádi euro a Češi ne?“ - 19. 11. / 11:00 

Jak název napovídá, debata bude věnována euru, které v ČR stále vzbuzuje silné kontroverze. Diváci budou moci nahlédnout mj. i pohled slovenské „madam euro“ Eleny Kohútikové.  (místnost Q01,blok Q, PEF, Mendlova univerzita)

 

 

BEC Seminar: BRNO on wheels - 29. 10. v 17:30

BEC brings you a new seminar topic – all about getting around in Brno, in various ways.

Did you bring a car from your home country, or would you like to buy one? Did you know that in some cases, you are obliged to get a Czech driving license? And what’s with the brand new parking system?

Do you use Brno public transport to go to work? What is simpler, buying individual tickets, paying through a text message or getting a monthly or yearly coupon, the famous “šalinkarta“?

And what about your bicycle? Are there any plans to improve cycling paths through the city?

 

All of these and many more questions will be answered at our upcoming seminar. We are inviting and involving experts from various public authorities with whom we cooperate and who know all about it, together with our very own Jan Kopkáš, who has been through it all with many expats already.

 

The seminar is free of charge. Book a place at.

Where? Knihovna Jiřího Mahena v Brně, Kobližná 4

 

 

Promítání filmu Za hranicemi možností - 16. 10. v 17:30  

„Ty nejsi lidská bytost, jsi atletka.“ Taková slova slyší gymnastka Rita Mamun od své nemilosrdné vrchní trenérky. Intimní portrét odvrácených stránek sportu odhaluje ruský tréninkový systém, který v honbě za dokonalostí překračuje všechny meze.(Finsko, Německo, Polsko, 2017, 74 min.)

 

Akce proběhne ve Velkém sále v 5. NP v Knihovně Jiřího Mahena v Brně. 

 

 

Světový den duševního zdraví s Nevypusť duši - 10. 10. v 17:00

Letošní Světový den duševního zdraví je zaměřen na mladé lidi a duševní zdraví v měnícím se světě. My ho oslavíme večerem věnovaným zejména prevenci – každodenní péči o duševní zdraví. Pojďte slavit s námi! Duševní zdraví dětí a mladých lidí je hlavním tématem činnosti Nevypusť duši. Přijďte ochutnat, co probíráme se středoškoláky při našich workshopech a k tomu se dozvědět třeba i jak předcházet syndromu vyhoření.

Čeká vás úvod do sedmi zásad zdravé psychohygieny i pár slov o relaxačních technikách. Zazní i důležité informace o možnostech odborné pomoci v případě duševních obtíží. Dozvíte se, jak taková odborná pomoc může vypadat, a kdo ji v okolí nabízí.

Bude prostor pro otázky i diskusi a na památku si můžete odnést třeba 7 zásad zdravé psychohygieny nebo Manuál pro blízké, který radí, co můžete udělat pro blízkého, který se potýká s duševními obtížemi.

 

Vstup zdarma, registrujte se zde >> http://bit.ly/Registrace_10-10-18_Brno

 

Akce proběhne ve Velkém sále v 5. NP v Knihovně Jiřího Mahena v Brně. 

 

 

Exkurze do Zoo - 10. 10. v 10:00 

Navštivte s námi v rámci Putování po projektech financovaných z EU brněnskou Zoologickou zahradu. S odborným průvodcem si projdeme expozice oceněné cenou Bílý slon za nejlepší stavby v zoo zahradách Únie českých a slovenských zoo, např. expozice Kamčatka (zvířata severu, srub indiánů kmene Haida), Africkou vesnici Samburu (lvi, Safari výběh), příp. další expozice.

Délka trvání akce cca 2 hodiny.  Vstup ZDARMA. Počet míst je omezen.

 

Kdy? 18.7. v 10:00 hod.

Kde? Sraz před vstupem do ZOO

Přihlašovat se můžete na eu.brno@kjm.cz

 

 

Rozhoduj o Evropě- Staň se na den tvůrcem evropské politiky - 9. 10. v 9:30 

Akce s názvem Rozhoduj o Evropě má za cíl vtáhnout středoškolské studenty do dění v Evropské unii a zapojit mladé lidi do diskuse o aktuálních evropských otázkách. 

Vytvořením modelového mechanismu rozhodování v Evropském parlamentu a Radě EU bude studentům přiblížen politický proces schvalování legislativy v EU. Hravou formou se tak budou moci zapojit do simulace Rady EU a Evropského parlamentu. 

V druhém bloku pak budou moci debatovat s politiky, odborníky a dalšími osobnostmi veřejného života.

Na trojici nejúspěšnějších účastníků simulace pak čekají hodnotné ceny a postup na čtyřdenní modelové zasedání institucí v Brně.

 

Více o akci zde

 

Místo konání: Knihovna Jiřího Mahena v Brně, Kobližná 4

 

 

Přednáška o zapomenuté historii česko-amerických vztahů po druhé světové válce - 8. 10. v 18:00 

Přednáška historika Zbyňka Macháta představí méně známou část česko-amerických vztahů po druhé světové válce a poválečnou pomoc, kterou Spojené státy poskytly Československu v letech 1945–1950. Řeč bude zejména o statisících balíků pomoci, tzv. CARE packages, které obsahovaly potraviny, přikrývky či pracovní nářadí, a putovaly tisícům československých rodin v nouzi.
Přednáška je součástí putovního cyklu Neznámá historie pomoci USA Československu po druhé světové válce, doprovází ji výstava dobových fotografií. Na podzim 2018 přednáškový cyklus postupně navštíví čtyři velká města v Čechách a na Moravě. Akci organizuje CARE ČR, projekt je podpořený grantem Velvyslanectví USA v Praze.

 

Akce proběhne ve Velkém sále v 5. NP v Knihovně Jiřího Mahena v Brně. 

 

 

Exkurze do Labyrintu pod Zelným trhem - 3. 10. a 18. 10. v 10.30

Putujte s námi po projektech financovaných z EU, tentokrát do Brněnského podzemí - Labyrintu pod Zelným trhem. Spolu s průvodcem v dobovém kostýmu si projdeme historické podzemní prostory, dozvíte se, jak se uchovávaly potraviny v dobách, kdy sklepy nahrazovaly lednice, navštívíme např. alchymistickou laboratoř a historickou krčmu.

 

Kdy?  3.10 v 10:30 hod 

        18.10. v 10:30 hod

Kde? Zelný trh 21

 

Akce trvá cca 1 hod.

Přihlašovat se můžete na eu.brno@kjm.cz

Vstup ZDARMA

 

 

Promítání filmu Město duchů - 18. 9. v 17:30 

Syrový obraz zvěrstev páchaných v Sýrii pohledem Hamúda a Hasana – dvou občanských novinářů, kteří navzdory brutálním represím přinášejí okolnímu světu informace o situaci v těžce zkoušeném městě.

(USA, 2017, 90 min.)

 

Akce proběhne ve Velkém sále v 5. NP v Knihovně Jiřího Mahena v Brně. 

 

 

Aply – kouzlo velehor - 3. 9. v 18:00 

Přijměte pozvání do nejvyšších evropských velehor – od prvních dvoutisícovek nedaleko Vídně po alpské čtyřisícovky. Alpy se nemůžou pyšnit šestitisícovými vrcholy, ale nabízí neuvěřitelnou pestrost a rozmanitost. Národní parky, žulové masivy, vápencové věže.

 

Akce proběhne ve Velkém sále v 5. NP v Knihovně Jiřího Mahena v Brně. 

 

 

Promítání filmu Hiphop-erace - 28. 8. v 17:30 

Může se soubor seniorů a seniorek, jehož věkový průměr se blíží devadesátce a skoro všichni členové vlastní umělou kloubní náhradu, úspěšně zúčastnit hiphopové taneční soutěže? Film sleduje fascinující cestu novozélandských nadšenců, kteří to se svým vystoupením chtějí dotáhnout až do Las Vegas. Životní elán a nadhled jim rozhodně nechybí. 

(Nový Zéland, 2014, 93 min.)

 

Akce proběhne ve Velkém sále v 5. NP v Knihovně Jiřího Mahena v Brně v 17:30 hod.   

 

 

Promítání filmu Piripkura - 24. 7. v 17:30 

Uprostřed Amazonie žijí poslední dva původní obyvatelé pralesního kmene Piripkura. Jejich nejcennějším majetkem je oheň a jejich přežití závisí na osudu džungle, kterou obývají. Jair Candor je koordinátor projektu na ochranu deštného pralesa. Společně se štábem podniká cesty do hlubin džungle, aby se tu setkal s Pakyîem a Tamanduou. Film je důležitým svědectvím o tom, že uprostřed pralesa stále žijí příslušníci domorodých kmenů. Tato skutečnost totiž jako jediná legálně brání úplné devastaci zbytku amazonských pralesů.

(Brazílie, 2017, 81 min.)

 

Akce proběhne ve Velkém sále v 5. NP v Knihovně Jiřího Mahena v Brně v 17:30 hod.   

 

 

Exkurze do ZOO Brno - 18. 7. v 10:00

Navštivte s námi v rámci Putování po projektech financovaných z EU brněnskou Zoologickou zahradu. S odborným průvodcem si projdeme expozice oceněné cenou Bílý slon za nejlepší stavby v zoo zahradách Únie českých a slovenských zoo, např. expozice Kamčatka (zvířata severu, srub indiánů kmene Haida), Africkou vesnici Samburu (lvi, Safari výběh), příp. další expozice.

Délka trvání akce cca 2 hodiny.  Vstup ZDARMA.

Sraz před vstupem do ZOO

Přihlašování do 13.7. na eu.brno@kjm.cz nebo v Zákaznickém centru Ústřední knihovny (Kobližná 4)

Počet míst je omezen.

 

 

Soutěž Evropa v záběru - od 1. 7. do 30. 9. 2018

Prostřednictvím fotografie či videa zachyťte některý ze střípků evropského kulturního dědictví. Může jít o památku, umělecký předmět, zajímavý zvyk či tradici, na něž jste při svých cestách narazili.

 

Soutěžní kategorie:
Soutěžit se bude o hodnotné ceny ve dvou kategoriích:
1) fotografie, 2) video 

Soutěžíte-li v kategorii fotografie, soustřeďte se na detail a připojte k němu jednu až tři indicie, které nám pomohou zachycený objekt či událost identifikovat.
Soutěžíte-li v kategorii video, je třeba se vejít do časového intervalu 15 sekund - 1 minuta. 

Fotografie i videa prosím doplňte o následující:

  • jméno soutěžícího 
  • jednu až tři indicie (buďte kreativní), které nás dovedou k identifikaci zachycené památky, zvyklosti, či jakéhokoliv jiného střípku evropského kulturního dědictví.

Výhra v kategorii:
video - poukaz na jazykový kurz v hodnotě 3 500,-
fotografie - společenská hra dle vlastního výběru v hodnotě 1 500,-

+ Bonusová výhra za nejvíce lajků v obou kategoriích - “Překvapení pro cestovatele” (v případě shodného počtu lajků se přistoupí k losování)

  

Fotografie i videa s popisem nahrajte do komentáře k FB události, nebo je zašlete na e-mail (eu.brno@kjm.cz) (zaslané fotografie/videa zveřejníme na FB)
odkaz: zde

 

 

Promítání filmu Slyšet očima - 19. 6. v 17:30 

Rakousko je jedním z mála států, který uznal znakový jazyk jako další oficiální řeč pro svou zemi. I přes možnosti tlumočení se však situace tamní neslyšící komunity nedá považovat za ideální. Observační dokument zachycuje střípky ze životů několika neslyšících a zaměřuje se přitom na sílu a barevnost paralelního světa znakového jazyka.

 

Akce proběhne ve Velkém sále v 5. NP v Knihovně Jiřího Mahena v Brně v 17:30 hod.   

 

 

Promítání Zlatý úsvit - jak to vidím já - 22. 5. v 17:30 

Vzestup řeckého politického uskupení Zlatý úsvit, které se netají svým neonacistickým směřováním, přiměl režisérku Angélique Kourounis překročit meze nezaujatého pozorovatele. Přiznává, že její rodinné zázemí i vlastní levicové politické přesvědčení ji staví vůči Zlatému úsvitu do příkré opozice. Kriticky dokumentuje jeho metody, které sahají od populistického rozdávání jídla nezaměstnaným Řekům až k brutálnímu šikanování cizinců, a dokonce vraždě. Je svědkem časté vstřícnosti vůči Zlatému úsvitu ze strany policie či církve.

 

Akce proběhne ve Velkém sále v 5. NP v Knihovně Jiřího Mahena v Brně v 17:30 hod.   

 

 

Má se Evropa obávat Turecka? - 2. 5. v 17:00 v malém sále

Přednášet bude Lucie Tungul (Tunkrová), politoložka, deset let vyučovala na Fatih University v Istanbulu, po neúspěšném puči v červenci 2016 se dostala na seznam nepohodlných akademiků a nedávno i s rodinou přesídlila zpět do České republiky. Dnes vyučuje na Katedře politologie a společenských věd Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a pracuje pro think tank TOPAZ.

 

Akce proběhne ve Malém sále v 5. NP v Knihovně Jiřího Mahena v Brně v 17:00 hod.

 

 

Střípky světového kulturního dědictví, aneb po stopách Cyrila a Metoděje, syrských písařů a ghanských vypravěčů - 24. 4. v 17:30 

Letos si připomínáme 1055. výročí mise slovanských věrozvěstů, Cyrila a Metoděje na Vekou Moravu. Jejich odkaz tvoří jeden ze stavebních kamenů evropského kulturního dědictví. 24. dubna tento odkaz velmi netradičně propojíme s dalšími střípky a vytvoříme mozaiku světového kulturního dědictví. Vydáme se např. na Blízký východ, do Sýrie, nebo do západoafrické Ghany. Jste srdečně zváni!

 

Akce proběhne ve Velkém sále v 5. NP v Knihovně Jiřího Mahena v Brně v 17:30 hod.

 

 

Exkurze do Moravské kavárny Neslyšících - 19. 4. v 10:00

Navštivte s námi v rámci Putování po projektech financovaných z EU ojedinělý projekt v ČR – sociální podnik Moravskou kavárnu Neslyšících v Králově Poli, kde vás netradičně  obslouží lidé se sluchovým postižením. Při posezení v příjemném prostředí kavárny  u kávy a zákusku vám přiblížíme svět neslyšících, prohlédnete si antikvariátní přístroje a pomůcky  pro sluchově postižené, dozvíte se zajímavosti o znakovém jazyce a můžete si domluvit  konzultace poskytované zdarma. Kávu a zákusek vám nabídneme zdarma. Přihlašujte se do 13.4. na eu.brno@kjm.cz. Počet míst je omezen.

 

Kdy? 19.4. v 10:00 – 11:30 hod

Kde? Sraz před kavárnou (Palackého tř. 114 – vchod z ulice Kollárova)

  

 

Promítání filmu Zemřít pro design - 17. 4. v 17:30 

Výroba notebooků, mobilů a elektroniky vůbec je toxická. Zaměstnanci kvůli agresivním chemikáliím umírají na nové druhy rakoviny. Výrobci to vědí. Snímek metodicky rozkrývá problém globálních rozměrů. A ukazuje, jak je dále stupňován nelidskými podmínkami v čínských výrobnách. Na druhou stranu, ve světě se najdou i kutilové razící šetrné cesty, jak s elektronikou zacházet, aby pro nás neměla fatální následky.

 

Akce proběhne ve Malém sále v 5. NP v Knihovně Jiřího Mahena v Brně v 17:30 hod.   

 

 

Knižní klub ve španělštině - každou středu od 11. 4. do 13. 6. od 17 do 18 v Café+ (Kobližná 4)

Nový Knižní klub ve španělštině začne už v dubnu! Všichni jsou srdečně zváni, nejen rodilí mluvčí, ale i ti, co se španělštinu teprve učí a mají zájem procvičit se v pokročilé četbě a v konverzaci. Setkání budou probíhat každou středu v Café+.

 

 

Britský poločas: Jak se posunula jednání o brexitu? - 9. 4. 2018 v 17:30

Monika Brusenbauch Meislová z Univerzity Palackého v Olomouci, Lubor Lacina z MENDELU a zástupce Úřadu vlády ČR s vámi budou diskutovat o britských i unijních představách, o možných scénářích budoucího vývoje, vzájemném uspořádání vztahů, o dopadech brexitu na Británii a zbytek Evropské unie, ale samozřejmě také o dalších otázkách, které vás budou zajímat.

 

Akce proběhne ve Malém sále v 5. NP v Knihovně Jiřího Mahena v Brně v 17:30 hod.  

 

 

Exkurze do Mincmistrovského sklepa

Tentokrát se vypravíme do Mincmistrovského sklepa, který je součástí brněnského podzemí. V rámci komentované prohlídky si mimo jiné připomeneme dnes již téměř zapomenuté řemeslo ražby mincí.  

Délka trvání 1 hod.  

Akce je ZDARMA.

Přihlašování do 19.3.2018 na eu.brno@kjm.cz nebo v Zákaznickém centru Ústřední knihovny, Kobližná 4.

  

Exkurze do Mendeliana - 1.3. 2018 v 10:00

Exkurze přímo do autentických prostor Mendelovy vědecké společnosti, ve které Mendel působil s komentovanou prohlídkou. 

 

Alternativních média:Vítaná alternativa, nebo ohrožení demokracie? - 21.2. 2018 v 18:00

Debata o alternativních médiích mezi zastánci alternativních médií a jejich kritiky. 
Hosté: bloger VLK,  politolog Miloš Gregor, zástupce Parlamentních listů Radim Panenka a Michal Zlatkovský z Českého rozhlasu. 

Promítání filmu Epidemie Svobody - 20. 2. 2018 v 17:30

Proč je v Česku očkování povinné, když ve většině zemí západní Evropy mají rodiče právo volby? Neočkují tu doktoři děti příliš brzy? A mají vůbec čeští rodiče o očkování dostatek informací? Dokumentaristka Tereza Reichová s manželem Hynkem Reichem Štětkou hledají odpovědi na tyto a mnohé další otázky. S narozením dcery Žofky přišly obavy o její zdraví. Mladí manželé se vyzbrojují kamerou a točí vše, co by mohlo ovlivnit jejich rozhodnutí, zda dceru očkovat, nebo ne. V diskusích s pediatry, s ministerstvem zdravotnictví, s kamarády, s babičkou malé Žofky i sami mezi sebou zjišťují, že vytvořit si na celý problém jasný a dobře podložený názor není zdaleka tak jednoduché.

 

 

Akce proběhne ve Velkém sále v 5. NP v Knihovně Jiřího Mahena v Brně v 17:00 hod. 

 

Přírodní šperky Bulharska - 19. 2.2018 v 18:30

K příležitosti právě probíhajícího bulharského předsednictví EU Vás zveme na přednášku věnovanou krásám Bulharska, kterými Vás provede cestovatelka Marie Lollok Klementová.

 

Bulharsko je pravé srdce Balkánu, země nížin, ale i divokých, vysokých a krásných hor, v nichž se toulají divocí koně, země pravoslavných klášterů s klidnou a téměř posvátnou atmosférou provoněnou kadidlem a ozářenou mihotavým světlem svíček. Je to také země dobrého vína, tradiční kuchyně a velmi pohostinných lidí. I když je černomořské pobřeží poseto moderními hotelovými komplexy, vnitrozemí si stále žije svým životem. Z přírodních šperků Bulharska budeme obdivovat nejen nádherné vrcholky pohoří Rila, Pirin a Rodopy, ale také další přírodní šperky: velkolepý skalní most "Božia most", skalní tunel Prochodna, jeskyni "Ďáblův chřtán" (tudy sestoupil Orfeus do podsvětí za svoují Eurydikou), zkamenělou svatbu u Kardžali, navštívíme některé z významných monastýrů a putování po Bulharsku zakončíme návštěvou vinařské vesnice Melnik s vyprávěním o známé věštkyni Vangelii Gustherové, která je známá pod jménem Baba Vanga.

 

V Knihovně Jiřího Mahena v Brně - 5. patro, velký sál.

 

Plavčík v Itálii nebo sběr hroznů? - 29.1.2018, 17:00

Na zkušenou za hranice. 

Přijďte si poslechnout, jaké jsou možnosti sezonních prací v zahraničí. Rozmanité příležitosti Vám představí zástupci služby EURES (Evropská služba zaměstnanosti). Pomohou Vám od výběru vhodné práce, přes tvorbu životopisu až po rady ohledně specifik konkrétních zemí.

Akce proběhne ve Velkém sále v 5. NP v Knihovně Jiřího Mahena v Brně v 17:00 hod. 

 

Promítání filmu Íránský rave - 23.1.2018, 17:30

V Íránu panuje tvrdá kázeň, cenzura, ulice křižují hlídky mravnostní policie. Odpovědí mladých je ilegální hudba a undergroundové večírky, které mají setřást všudypřítomný tlak. Chtějí mladí lidé opustit domov a požádat o azyl?

Araš a Anúš dělají rave music v zemi, kde je to úředně považováno za dílo Satana. Párty se pořádají v bunkrech nebo na poušti, provází je strach z razií, bití a vězení. Dvacetiletí kluci na systém vyzrají, svépomocí vydají nepovolené CD a získají pozvání na mezinárodní festival ve Švýcarsku. S vymodlenými vízy v kapse jim začíná nelehké rozhodování. Svíravou atmosféru dokumentu podtrhují autentické snímky skryté kamery mobilního telefonu.

Akce proběhne ve Velkém sále v 5. NP v Knihovně Jiřího Mahena v Brně v 17:30 hod.

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 19.3.2014. Poslední aktualizace: 3.12.2018 14:40
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno