Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Kalendář akcí 2019

Filmový večer: Lepším člověkem - 24. 4. / 17:30

Attiye bylo 16, když na střední škole potkala o něco staršího Stevea. Pro oba to byl první vážný vztah a pár spolu brzy začal bydlet. Tahle zkušenost dívku málem stála život. Intimní snímek citlivě nahlíží na proces léčení duše narušené domácím násilím a ptá se po jeho příčinách i možnostech, jak splatit obětem životní dluh.

(Kanada, 2017, 79 min.)

(Velký společenský sál, 5. NP)

 

Brexit - velká neznámá - 23. 4. / 17:00

Evropská unie bez Velké Británie - plán, nebo realita? Co se v průběhu uplynulých dvou let událo?

Kdy a za jakých podmínek Britové Unii opustí? Jaké varianty máme na stole? S čím můžeme počítat do budoucna? Jak to bude s volným pohybem osob, Erasmem, nebo třeba s volbami do Evropského parlamentu? O tom všem si můžete povídat s našimi dvěma řečníky.     

Řečníci: 

Monika Brusenbauch Meislová, Katedra mezinárodních vztahů a evropských studií FSS, Masarykova univerzita

Štěpán Pech, Sekce pro evropské záležitosti, Úřad vlády České republiky 

(Velký společenský sál, 5. NP)

 

Knižní klub ve španělštině - od 9. 4. každé úterý / 18:00

Již druhý ročník knižního klubu ve španělštině začne už v dubnu! Všichni jsou srdečně zváni, nejen rodilí mluvčí, ale i ti, co se španělštinu teprve učí a mají zájem procvičit se v pokročilé četbě a v konverzaci. Setkání budou probíhat každé úterý v Knihovně Jiřího Mahena, Kobližná 4.

(Knihovna Jiřího Mahena v Brně, Kobližná 4)

 

Rumunsko jak ho neznáte - 8. 4. / 18:00

Jaká je rumunská příroda? Jací jsou rumunští lidé? A jak se žije v českých vesnicích v rumunském Banátu?

Nejen na tyto otázky odpoví umělec a etnograf Ondřej Landa, který cestoval a pobýval mezi různými domorodými kulturami světa (Japonsko, Indočína, Nový Zéland, …), aby se potom na několik let usadil v české vesnici Šumice v jihozápadním Rumunsku.

(Velký společenský sál, 5. NP)

 

Filmový večer: Silvana - 19. 3. / 17:30

Silvana je mladá rozhněvaná žena, která rapuje o tom, jak „posranej je tenhle svět“. Se svými feministickými a antirasistickými texty, které silně ovlivňuje její sexuální orientace, se ve Švédsku brzy stává idolem. Režisérkám se v silně emotivním filmu podařilo zachytit soukromí slavné „power pussy“, která se na pódiu ničeho nebojí, po koncertě ale často o sobě samé pochybuje.

(Švédsko, 2017, 90 min.) 

(Velký společenský sál, 5. NP)

 

 

Exkurze do CEITECu - 6. 3. / 9:30

V rámci Putování po projektech spolufinancovaných z EU navštívíme výzkumné centrum Středoevropský institut CEITEC. Spolu s výzkumníky zavítáme do 4 různých laboratoří vybavených přístroji na světové úrovni, kde nás srozumitelnou formou seznámí se svými výzkumy a jejich významem pro rozvoj vědy a celou společnost. Budete se moci zeptat na vše, co vás zajímá.

  

Přihlášení - do 28. 2. 2019 na eu.brno@kjm.cz nebo v Zákaznickém centru Ústřední knihovny, Kobližná 4. Počet míst je omezen! Délka trvání cca 2,5 hodiny. Vstup ZDARMA.

 

Sraz: před budovou CEITECu (Kamenice 5)

 

Balkánský večer aneb od sudu s prachem až po vstup do EU - 5. 3. /17:30

Balkán je někdy vnímán jako region se špatnou pověstí, jako pověstný „sud s prachem“. V současnosti se ale státy z této oblasti snaží o vstup do Evropské unie. Některé státy již do EU dokonce vstoupily.

Jaký je současný Balkán a jaké jsou vztahy s EU? Přijďte na přednášku Vladimira Đorđeviće. Vladimir Đorđević působí jako odborný asistent na Mendelově univerzitě a externě vyučuje také na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity.
 (Malý společenský sál, 5. NP v Knihovně Jiřího Mahena)

 

Evropský paralemtn očima europoslanců - 21. 2. 2019 / 18:00

Na toto téma bude diskutovat europoslankyně Martina Dlabajová a europoslanci Jaromír Kohlíček a Tomáš Zdechovský. Role moderátora se zhostí docentka Masarykovy univerzity Markéta Pitrová.

K čemu vlastně je Evropský parlament? Jak funguje? O čem rozhoduje a proč? Kdo v něm zasedá a jaká je v tom všem role nás občanů? Přijďte na debatu s europoslanci do Knihovny Jiřího Mahena, Kobližná 4, Brno. Vstup na akci je zdarma.

 

Filmový večer: Bohu žel - 19. 2. 2019 / 17:30

Českem už pár let otřásá virtuální uprchlická krize. Dokument Saši Dlouhého dává planou hysterii do ostrého kontrastu s reálným obrázkem šesti lidí, kteří u nás hledají útočiště. (ČR, 2018, 80 min.)

Na promítání filmu Vás zveme již tradičně do Velkého společenského sálu v 5.NP v Knihovně Jiřího Mahena na Kobližné 4. Vstup na akci je zdarma.

 

Filmový večer: Rebelská střední v Berlíně - 22.1. / 17:30

Na téhle střední škole není žádná ředitelna a nerozdávají se žádné známky. Učitele si platí studenti a oni sami také rozhodují o osnovách i každodenním chodu školy. Jenomže na konci je čeká státní maturita. Obstojí v ní? (Německo, 2016, 92 min.)

 (Velký společenský sál, 5. NP)

 

 

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 19.3.2014. Poslední aktualizace: 20.3.2019 11:32
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno