Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Visegrádská čtyřka plánuje využít Junckerův balíček,kvůli energetické bezpečnosti

Posílit energetickou nezávislost vůči Rusku a využít k tomu evropské peníze? Visegrádským zemím takovou příležitost dává Junckerův investiční balíček. Česko a sousedé prý chtějí spolupracovat, aby získali co nejvíce prostředků na propojování energetických soustav, budování zásobníků nebo LNG terminálů. Píší o tom Financial Times.

Když budou země střední Evropy táhnout za jeden provaz, mohou získat slušnou částku na financování energetické infrastruktury. To by jim pomohlo zvýšit energetickou bezpečnost. Spoléhají na to alespoň představitelé Visegrádské skupiny, kteří chtějí společně usilovat o peníze z Junckerova investičního balíčkuInformuje o tom deník Financial Times.

Česko, Polsko, Slovensko a Maďarsko prý chtějí navázat na úspěch z posledního summitu EU, který se zabýval právě energetikou a na kterém se středoevropským státům podařilo vyjednat zmírnění ambiciózního klimatického balíčku.

Teď země přemýšlejí, jak získat co nejvíce financí z 300miliardového investičního plánu, který předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker představil před dvěma týdny. Směřovat by je chtěly do propojení plynových soustav, které by ulehčilo boj se závislostí na ruském plynu.

„Existuje zájem na této otázce spolupracovat,“ potvrdil Financial Times český velvyslanec při EU Martin Povejšil. Pokud se Visegrádské čtyřce povede vytýčit společné zájmy, může mít podle něj velkou vyjednávací sílu. Připojit by se navíc mohly i další země.

 

Celý článek na Euractiv.cz

 

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 10.12.2014. Poslední aktualizace: 10.12.2014 10:18
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno