Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Evropský parlament zvolil opět Emily O’Reilly do funkce ombudsmana

Evropský parlament  znovuzvolil Emily O’Reilly Evropskou veřejnou ochránkyní práv na léta 2014-2019. V tajném hlasování ji podpořilo 569 poslanců, 66 bylo proti a 43 se zdrželo hlasování. Bývalá irská veřejná ochránkyně práv Emily O'Reilly byla Evropskou veřejnou ochránkyní práv poprvé zvolena 3. července 2013 poté, co její předchůdce ohlásil odchod do důchodu. V dnešním hlasování byla jediným kandidátem.

Volba evropského ombudsmana probíhá pod taktovkou Petičního výboru EP, který ověřuje přijatelnost kandidatur a zda všichni uchazeči splňují podmínky nezbytné pro výkon této funkce. Pravidla EU mimo jiné stanoví, že veřejný ochránce práv musí poskytnou "veškeré záruky nezávislosti". Volí jej Evropský parlament v tajném hlasování na začátku svého funkčního období.

Úkolem evropského veřejného ochránce práv, jehož funkce byla zřízena v roce 1995, je šetřit případy nesprávného úředního postupu orgánů a institucí EU, včetně netransparentnosti a neposkytnutí informací či dokumentů. Konkrétně z České republiky tak například v roce 2008 současný evropský ombudsman obdržel 66 stížností. Nejvíce (546) jich přitom přišlo z Německa a nejméně (v 7 případech) si pak stěžovali Estonci.

Kdo se může stát ombudsmanem?

Ombudsman:
  • musí mít občanství EU a požívat plných občanských a politických práv,
  • musí splňovat podmínky požadované pro výkon nejvyšších soudních funkcí v jeho zemi nebo mít prokazatelnou zkušenost a způsobilost pro vykonávání funkce ombudsmana,
  • musí vykonávat svou funkci úplně nezávisle, ve všeobecném zájmu Unie a občanů Evropské unie,
  • nesmí požadovat ani přijímat pokyny od žádné vlády nebo jiného orgánu.

Nikiforos Diamandouros měl vykonávat svůj mandát evropského veřejného ochránce práv do roku 2014. Poprvé byl zvolen v lednu 2003, po odchodu prvního evropského ombudsmana Jacoba Södermana do důchodu. Podruhé byl pak do této funkce zvolen v lednu 2005 a v lednu 2010 byl zvolen potřetí. V květnu 2013 oznámil, že svůj mandát nedokončí a po deseti letech ve funkci odejde 1. října 2013 do důchodu. Ve funkci ho nahradí první evropská ombudsmanka Emily O'Reilly.

 

Zdroj: Evropský parlament

 

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 17.12.2014. Poslední aktualizace: 17.12.2014 12:43
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno