Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Komisařka Connie Hedegaardová: Vytvořme společně svět, kde se bude dobře žít nám všem

Ve sdělovacích prostředcích slýcháme často zprávy o rekordních emisích CO2, rekordně rychlém tání ledovců, rekordním suchu, rekordních srážkách, rekordně vysokých cenách potravin atd. Není divu, že lidé začínají mít strach a neberou již změnu klimatu na lehkou váhu.

Z výsledků průzkumu, který vloni uspořádala Evropská komise a jehož se zúčastnilo 27 000 respondentů z celé Unie, vyplývá, že nyní se lidé dopadů změn klimatu obávají více než před kodaňským summitem v roce 2009. To není žádným překvapením. Samozřejmě většině z nás došlo, že problémy způsobené změnou klimatu samy od sebe zázrakem nezmizí a to ani v době, kdy máme plné ruce práce s řešením hospodářské krize.

Přes zvyšující se povědomí o těchto problémech vyvíjí vlastní iniciativu v EU pouze nepatrné procento lidí. Mnozí dokonce nedělají ani to, co by jim ušetřilo čas a peníze. Částečně je to způsobeno stávajícími překážkami a nedostatkem pobídek a motivace. Přesto jsem přesvědčena, že na vině je i skutečnost, že strach nás může motivovat jen do určité míry. Lidé potřebují mít cíl, k němuž mohou směřovat. Potřebujeme vědět, co můžeme konkrétně podniknout. A potřebujeme vědět, že to má smysl.ilustrační foto

A věřte mi, že SMYSL to má. Nejde totiž o nic menšího, než o budoucnost naší planety. Pokud by všichni Evropané změnili své stravovací a spotřebitelské návyky, začali používat ekologičtější způsob dopravy, šetřili energií apod., pak by se nám do roku 2020 mohlo podařit snížit emise CO2 o množství, které odpovídá ročnímu objemu emisí Belgie, Francie, Finska, Itálie a Portugalska dohromady.

Evropská komise proto spustila novou celoevropskou kampaň na zvýšení povědomí obyvatel o této problematice. Kampaň s názvem „Naše planeta. Naše klima." jsme koncem října zahájili v londýnské City Hall spolu s britským ministrem pro klimatické a energetické otázky Edem Daveym, britským hercem, držitelem Oskara Colinem Firthem a zástupci podnikatelského sektoru a občanské společnosti z celé Evropy.

 

Více informací zde.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj. Zastoupení EK v ČR.

 

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 4.12.2012. Poslední aktualizace: 4.12.2012 15:05
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno