Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Trh s mlékem a mléčnými výrobky: Komise navrhuje zvýšení mléčných kvót o 2 procenta od dubna 2008

Evropská komise dnes navrhla zvýšení mléčných kvót o 2 % počínaje dnem 1. dubna 2008 v reakci na rostoucí poptávku v Evropské unii i na světových trzích. Zvýšení o celkovém objemu 2,84 milionu tun by bylo rozděleno rovnoměrně mezi všech 27 členských států. Toto zvýšení nemá vliv na probíhající hodnocení trhu s mlékem a mléčnými výrobky, které je součástí „kontroly stavu" společné zemědělské politiky, v rámci níž Komise navrhla postupné zvyšování kvót v období do 31. března 2015, kdy uplyne jejich platnost. Návrh z dnešního dne doplňuje zpráva o perspektivách odvětví mléka a mléčných výrobků v EU, kterou si Rada vyžádala v době dohody o reformě společné zemědělské politiky v roce 2003. Zpráva uvádí, že poptávka po mléce mezi lety 2003 až 2007 stoupala a také v období od roku 2007 do roku 2014 se očekává její další růst. Stejně příznivý je i výhled pro poptávku a ceny na světovém trhu. Podle zprávy je dvouprocentní zvýšení zcela oprávněné. Komise doufá, že Rada a Parlament budou schopny rychle přijmout rozhodnutí, aby zvýšení mohlo nabýt účinnosti do 1. dubna.

 

„Reforma společné zemědělské politiky umožnila zemědělcům tržní produkci a restriktivní mléčné kvóty se s tímto cílem neslučují," řekla Mariann Fischer Boelová, komisařka pro zemědělství a rozvoj venkova. „V uplynulém roce jsme byli svědky prudkého zvýšení cen mléka a sílícího volání po vyšších kvótách. V nadcházejících letech poptávka po mléčných výrobcích s vysokou přidanou hodnotou - zejména po sýru - nadále poroste jak v Evropě, tak ve světě. Musíme našim zemědělcům vytvořit podmínky, aby tuto rostoucí poptávku mohli uspokojit."

 

Součástí reformy společné zemědělské politiky z roku 2003 je původní návrh Komise na dodatečné dvouprocentní zvýšení kvót nad rámec zvýšení o 1,5 %, které již bylo schváleno pro jedenáct členských států v programu Agenda 2000. Rada dodatečné zvýšení neschválila, ale požádala Komisi, aby před přijetím konečného rozhodnutí podala zprávu o stavu trhu po úplném provedení reformy.

 

Celý článek si můžete přečíst zde.

 

Zdroj: Europa press releases

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 12.12.2007. Poslední aktualizace: 12.12.2007 16:24
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno