Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Reforma SZP: Komisařka Fischer Boelová vyzývá ministry ke schválení odvážné reformy vinařství

Společná zemědělská politika 

předvečer závěrečných jednání o reformě vinařství, která proběhnou příští týden v Radě ve složení pro zemědělství, vyzvala komisařka pro zemědělství a rozvoj venkova Mariann Fischer Boelová ministry k přijetí obtížných rozhodnutí, aby bylo evropské vinařství konkurenceschopné i v budoucnosti. „Nastal čas, abychom se dohodli na reformě, která přinese skutečné změny. Je třeba jednat, neboť dovozy vína do Evropské unie i produkce neustále rostou, zatímco domácí spotřeba klesá. A dohody je zapotřebí i proto, abychom s rozpočtovými výdaji v odvětví vína zacházeli mnohem lépe, než tomu bylo doposud - aby se tak dělo v zájmu posílení odvětví i aby to veřejnost lépe chápala. Rada se může příští týden dohodnout. Musí to však být dohoda spravedlivá," prohlásila komisařka.

 

Komisařka Fischer Boelová dále uvedla: „S vědomím toho, že žijeme ve skutečném světě, jsem ve vztahu k mnohým svým původním návrhům prokázala značnou pružnost. Nepřipustím však, aby byly tyto návrhy rozmělněny natolik, že by konečný výsledek ztratil smysl.

 

Součástí kompromisu musí být reforma v pravém smyslu slova - musí nám dát možnost dosáhnout cílů, které jsme si vytyčili.

Můžeme posílit konkurenceschopnost vinařství. Můžeme docílit i lepší rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou. Můžeme významně zlepšit pravidla pro označování. Veškeré úsilí musíme směrovat k tomu, aby produkce vína zůstala i nadále chloubou evropského zemědělství.

 

Není čas nadále omlouvat nečinnost a přihlížet tomu, jak nám unikají nové příležitosti. V odvětví vína se právě teď musíme vydat se vší rozhodností na cestu k novým úspěchům. Jsem si jista tím, že ministři mají s vinařstvím ty nejlepší úmysly, a mohu se na ně spolehnout, že jim jde o správnou věc. Nečinnost by nás přišla příliš draho.

 

Celý článek si můžete přečíst zde:

 

Zdroj: Europa presse release

 

 

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 17.12.2007. Poslední aktualizace: 17.12.2007 10:42
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno