Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Podpora pro pěstitele zeleniny postižené krizí kolem E. coli se zvýší.

 

Členské státy souhlasí s návrhem Komise zvýšit podporu EU pro pěstitele zeleniny, které postihla krize vyvolaná rozšířením bakterie E. coli, z 210 na 227 milionů eur. Toto navýšení Komisi umožní vyplatit v jednotlivých členských státech všechny požadované náhrady. Pro Českou republiku je určeno 261 935 eur.

 

Ochrana spotřebitele - ilustrační fotoČlenské státy oznámily všechna mimořádná opatření, tj. stažení z trhu, sklízení nezralého ovoce a zeleniny a jejich nesklízení, na která je požadována podpora EU. Z těchto oznámení vyplývá, že finanční dopad opatření přijatých v souvislosti s rozšířením bakterie E. coli byl o něco větší, než se předpokládalo. Vzhledem k výraznému narušení trhu s ovocem a zeleninou a škodě, kterou těmto odvětvím krize způsobila, považuje tedy Komise za vhodné zvýšit příslušný rozpočet na 227 milionů eur.

 

Komise 17. června schválila balíček nouzové pomoci pěstitelům čerstvé zeleniny ve výši 210 milionů eur. EU chce v tomto režimu pěstitelům zaplatit za okurky, rajčata, saláty, cukety a sladké papriky, které byly od 26. května do konce června staženy z trhu v důsledku rozšíření bakterie E. coli. Podle rozhodnutí se má vyplatit nejvýše 50 % (členům organizací producentů 70 %) běžné výrobní ceny jednotlivých produktů z letošního června.

 

Členské státy byly povinny oznámit své konečné žádosti o náhradu do 18. července. Od některých členských států však bylo ohledně jejich oznámení nutno požadovat dodatečné informace. Poté, co Komise tyto dodatečné informace obdržela a analyzovala, bylo třeba oznámení některých členských států aktualizovat. Nyní tak má jasný přehled o všech žádostech.

 

Celé znění tiskové zprávy vč. rozpisu podpor pro jednotlivé země - zde.

 

Zdroj: Zastoupení EK ČR

 

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 3.8.2011. Poslední aktualizace: 3.8.2011 16:08
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno