Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Podpora pro pěstitele zeleniny postižené krizí kolem E. coli se zvýší, pro ČR je určeno přes 260 000 eur

Jednotná měna euro

 

 

Členské státy souhlasí s návrhem Komise zvýšit podporu EU pro pěstitele zeleniny, které postihla krize vyvolaná rozšířením bakterie E. coli, z 210 na 227 milionů eur. Toto navýšení Komisi umožní vyplatit v jednotlivých členských státech všechny požadované náhrady. Pro Českou republiku je určeno 261 935 eur.

 

Členské státy oznámily všechna mimořádná opatření, tj. stažení z trhu, sklízení nezralého ovoce a zeleniny a jejich nesklízení, na která je požadována podpora EU. Z těchto oznámení vyplývá, že finanční dopad opatření přijatých v souvislosti s rozšířením bakterie E. coli byl o něco větší, než se předpokládalo. Vzhledem k výraznému narušení trhu s ovocem a zeleninou a škodě, kterou těmto odvětvím krize způsobila, považuje tedy Komise za vhodné zvýšit příslušný rozpočet na 227 milionů eur.

 

„Používání veřejných prostředků společné zemědělské politiky musí být jasně odůvodněno. Některé členské státy proto minulý týden ke svým žádostem o náhrady předložily dodatečné informace. Nyní máme o celkové výši požadovaných náhrad jasný obrázek," uvedl komisař EU pro zemědělství a rozvoj venkova Dacian Cioloș. „Aby bylo možné všem žádostem vyhovět, navrhuji zvýšit dostupné finanční prostředky. Takový krok zajistí řádnou podporu našim producentům zeleniny v době, kdy toto odvětví zažívá těžké časy, a umožní vyplatit všechny náhrady za období od 26. května až 30. června, o něž členské státy požádaly. Od začátku krize jsem si přál jasně ukázat, že Evropa umí v případě potřeby reagovat rychle. Kolegiu komisařů nyní navrhnu, aby toto navýšení rozpočtu odsouhlasili co nejdříve, aby členské státy mohly záhy vyplatit podporu EU dotčeným producentům."

 

Souvislosti

 

Komise 17. června schválila balíček nouzové pomoci pěstitelům čerstvé zeleniny ve výši 210 milionů eur. EU chce v tomto režimu pěstitelům zaplatit za okurky, rajčata, saláty, cukety a sladké papriky, které byly od 26. května do konce června staženy z trhu v důsledku rozšíření bakterie E. coli. Podle rozhodnutí se má vyplatit nejvýše 50 % (členům organizací producentů 70 %) běžné výrobní ceny jednotlivých produktů z letošního června.

 

Členské státy byly povinny oznámit své konečné žádosti o náhradu do 18. července. Od některých členských států však bylo ohledně jejich oznámení nutno požadovat dodatečné informace. Poté, co Komise tyto dodatečné informace obdržela a analyzovala, bylo třeba oznámení některých členských států aktualizovat. Nyní tak má jasný přehled o všech žádostech.

 

Celková podpora EU pro jednotlivé členské státy za opatření přijatá od 26. května do 30. června je uvedena v následující tabulce:

 

Celé znění tiskové zprávy naleznete zde:

 

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 15.8.2011. Poslední aktualizace: 15.8.2011 14:30
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno