Výběr nejlepších článků roku 2007 Evropského parlamentu


Vytištěno 1.12.2020 00:40 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8497&mes=1&rok=2008&nav03=11534

 

Na konci letošního roku vám nabízíme ohlédnutí zpět prostřednictvím nejzajímavějších příběhů a článků publikovaných v roce 2007. Výběr je složen ze zpravodajství o mezinárodních událostech, poskytuje ale také náhled do vnitřního chodu Parlamentu a věnuje se otázkám ochrany lidských práv. Témata o kterých poslanci diskutují jsou skutečně různorodá. Mezi články najdete jak úvahy o změně klimatu, tak i o vývoji trhu s mlékem.


V zákulisí s francouzským prezidentem
 
Každá návštěva hlavy státu členské země EU bývá v Evropském parlamentu pečlivě připravovanou událostí. Nebylo tomu jinak při návštěvě francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. Zaměstnanci oddělení protokolu v Parlamentu a v Elysejském paláci jí připravovali dva měsíce. Den "D" nastal 13. listopadu. Pojďte se podívat do zákulisí, jak vypadal minutovník státní návštěvy.

Program Erasmus slaví 20. narozeniny - europoslanci vzpomínají
 
Erasmus Rotterdamský (1467-1536) byl holandský myslitel a patří mezi nejvýznamnější a nejvlivnější představitele evropského humanismu, byl zastáncem náboženské tolerance. Procestoval velkou část Evropy a stal se slavným učencem. Programu mobility studentů, který je po něm pojmenován, se účastnilo již přes 1,5 milionů studentů z 31 zemí. Strávili během studia několik měsíců v jiné členské zemi EU. Zeptali jsme se tří europoslanců na jejich zkušenosti s programem Erasmus.
 
Rozhovor s Karl-Heinzem Florenzem o klimatu
 
V květnu vznikl v Parlamentu nový výbor, který se zabývá změnou klimatu. Hlavním úkolem výboru je vypracování ucelené evropské strategie, jak čelit důsledkům měnícího se podnebí. Zpravodaj výboru, německý křesťanský demokrat Karl-Heinz Florenz, říká že mnoho času pro podstatné kroky již nezbývá. Ke zbrzdění globálního oteplování je zapotřebí průmyslová revoluce. Evropa se nesmí propadnout v zoufalství. Požádali jsme ho o rozhovor.

 

Celý článek si přečtěte zde:

 

Zdroj: Evropský parlament


Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT
® MMB 7.1.2008. Poslední aktualizace: 7.1.2008 11:25