Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Města užívající udržitelnou energii jsou v čele boje proti změně klimatu: Evropská komise zahajuje činnost Paktu primátorů

Obnovitelné zdroje energie

 

Evropská komise dnes zahájila činnost Paktu primátorů, prozatím nejambicióznější iniciativy, v jejímž rámci se občané zapojují do boje proti globálnímu oteplování. Zahájení předcházely neformální konzultace s velkým počtem evropských měst, jejichž primátoři zahájí činnost paktu spolu s Komisí. Pakt se skládá z formálního závazku členských měst překročit cíle EU týkající se snížení emisí CO2, a to na základě energetické účinnosti a užíváním energie z obnovitelných zdrojů. Předběžnou podporu paktu vyjádřilo již téměř 100 evropských měst, včetně 15 hlavních měst.

 

„Města se stávají místy, kde se rodí nové myšlenky a inovativní projekty bojující proti globálnímu oteplování. Jsou též veřejným prostorem, v němž lze nalézt multikulturní a meziodvětvová řešení a v němž je možné nalézt potřebnou rovnováhu mezi soukromými a veřejnými zájmy. Řešení výzvy, kterou před nás staví klimatická krize, vyžaduje celistvý, integrovaný a dlouhodobý přistup, který se především zakládá na účasti občanů. Taková složitá záležitost se nejlépe řídí na místní úrovni. Proto se musí města stát vůdčími aktéry při realizaci politiky udržitelné energie a v jejich úsilí je třeba je podporovat", řekl evropský komisař pro energii Andris Piebalgs.

 

Pakt primátorů bude iniciativou orientovanou na výsledky, které mají měřitelnou podobu, a soustředí se na konkrétní projekty. Města a regiony přistupující k paktu se formálně zaváží ke snížení CO2 emisí o více než 20 % do roku 2020 a za tímto účelem vypracují akční plány udržitelné energie. Občany budou o výsledcích, kterých jejich města dosáhla, informovat pravidelné zprávy, jež mohou být monitorovány třetí stranou.

 

Celý článek si přečtěte zde.

 

Zdroj: Europa press release

 

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 29.1.2008. Poslední aktualizace: 29.1.2008 12:40
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno