Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Komise zahajuje konzultace o projektech LIFE+ a Natura 2000

Životní prostředí

Evropská komise zahájila na internetu dvě konzultace týkající se životního prostředí. V první jde o nový finanční nástroj pro životní prostředí, který nahradí projekt LIFE+, až na konci roku 2013 skončí jeho platnost. Ve druhé jde o financování projektu Natura 2000, sítě chráněných oblastí v EU. Obě konzultace budou probíhat do poloviny února 2011.

 

Pokud jde o projekt LIFE+, očekávají se názory na cíle, priority a způsoby podpory. Tato internetová konzultace je součástí širší veřejné konzultace a Komise využije její výsledky při přípravě návrhu na vytvoření nového nástroje. Zvlášť vítané budou příspěvky státních, regionálních a místních správ, subjektů podílejících se na ochraně životního prostředí, soukromého sektoru a široké veřejnosti. Konzultace zahrnuje 19 otázek v šesti jazycích EU. Potrvá do 15. února. Existuje v šesti jazykových zněních (anglickém, francouzském, španělském, italském, německém a polském). LIFE přispěl na ochranu životního prostředí od roku 1992 více než dvěma miliardami EUR.

 

Do konzultace je možno se zapojit na adrese http://ec.europa.eu/environment/consultations/life.htm#_en.htm.

 

Úkolem druhé konzultace, týkající se financování projektu Natura 2000, je posoudit současnou koncepci financování sítě a poskytnout podklady pro sdělení, které by mělo být zveřejněno v létě roku 2011. Konzultace klade otázku, zda dosavadní koncepce umožňuje efektivní fungování sítě, a hledá způsoby, jak dosavadní úspěšné výsledky ještě zlepšit. Očekává se, že svými názory přispějí orgány veřejné správy, soukromý sektor, subjekty působící v ochraně životního prostředí a všichni občané, které tato problematika zajímá. Základem konzultace je deset otázek, lze však uvést i vlastní názory a připomínky. Natura 2000, jež je základním kamenem politiky EU týkající se biologické rozmanitosti, je největší vzájemně propojenou sítí chráněných oblastí na světě. V současné době se rozprostírá téměř na 18 % pevninského území EU. Konzultace, která je k dispozici v šesti jazycích, končí 17. února 2011.

 

Viz: http://ec.europa.eu/environment/consultations/natura2000_en.htm

 

Zdroj: Týden v evropě

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 3.1.2011. Poslední aktualizace: 3.1.2011 11:12
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno