Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Prohlášení Johna Dalliho, evropského komisaře pro oblast zdraví a spotřebitelské politiky, ohledně směrnice o uplatňování práv pacientů v přeshraniční zdravotní péči

 

Komisař pro oblast zdraví a spotřebitelské politiky John Dalli

Evropský parlement dnes schválil směrnici EU o uplatňování práv pacientů v přeshraniční zdravotní péči.

 

John Dalli se k tomu vyjádřil: „Dnešní volba znamená významný krok vpřed pro práva pacientů v Evropě. Blahopřeji a děkuji poslancům a poslankyním Evropského parlamentu, zejména zpravodajce paní Grossetete, za jejich odhodlání zlepšit práva pacientů a postavení evropských občanů, kteří vyhledávají zdravotní péči v jiném členském státě.

 

Tato směrnice ujasňuje práva občanů na přístup k bezpečné a kvalitní zdravotní péči a proplácení vynaložených nákladů v zemích EU.

 

Evropané preferují čerpat zdravotní péči v blízkosti svých domovů: nikdo nemá zájem v případě nemoci cestovat více, než je nezbytně nutné. Nicméně existují případy, kdy odborné vyšetření nebo zdravotní péče nejsou k dispozici v rámci daného státu a občané jsou proto nuceni vycestovat do zahraničí. Existují také případy, kdy se nejbližší nemocnice nachází v sousední zemi.

 

Tato směrnice pomůže pacientům, kteří potřebují specializovanou péči při diagnostice a léčbě vzácných onemocnění. Směrnice dále přinese užší spolupráci mezi členskými státy ve vzájemném uznávání lékařských předpisů. Zdravotní odborníci v Evropě si budou moci vyměňovat osvědčené postupy a využívat inovací v hodnocení zdravotnických technologií a elektronického zdravotnictví (e-health).

 

Apeluji na členské státy, aby tuto směrnici rychle přijaly."

 

Zdroj: Evropská komise

 

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 27.1.2011. Poslední aktualizace: 27.1.2011 13:13
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno