Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Iniciativa EU „děti míru“: projekty Nobelovy ceny za mír pomohou 23 000 dětem zasaženým válkou a konflikty

Z odměny, kterou Evropská unie získala v souvislosti s Nobelovou cenou, se budou financovat čtyři projekty v rámci iniciativy EU „děti míru". Podrobnosti o těchto projektech dnes představil předseda Evropské komise José Manuel Barroso.

O tom, že prostředky z Nobelovy ceny míru budou věnovány dětem zasaženým konflikty, jednomyslně rozhodli předsedové Evropské Komise José Manuel Barroso, Evropského parlamentu Martin Schulz a Evropské rady Herman van Rompuy.„Ani na okamžik jsme nezapochybovali o tom, že odměna z Nobelovy ceny míru by měla putovat k těm nezranitelnějším a nejvíce zasaženým válkami: dětem tohoto světa," prohlásil předseda Barroso. „Chceme, aby byla práva všech dětí pod neustálou ochranou. Všichni chlapci a dívky na světě by měli mít příležitost rozvíjet svůj talent. Podpora vzdělávání může rovněž přispět k tomu, že se mír stane trvalým. Chceme, aby se z „dětí války" staly „děti míru"."

Předseda Van Rompuy k tomu uvedl: „V rámci konfliktů jsou to často děti, kdo jsou nejzranitelnější, a je tedy zcela správné, že tato cena bude prospěšná mladým obětem ozbrojených konfliktů. Jsem velmi potěšen, že tato iniciativa se neomezí jenom na tento první rok, a doufám, že projekty EU s názvem „děti míru" se stanou symbolem závazku Evropské unie vůči nejvíce potřebným ve světě."

„Děti jsou nejzranitelnějšími oběťmi konfliktů. Představují naši budoucnost. Jejich osobní budoucnost je však v ohrožení. Je velmi vítané cokoli, co přispěje překonání traumat a utrpení, která musí snášet během konfliktů," uzavírá předseda Schulz.

 

Dohromady budou na projekty vynaloženy 2 miliony EUR (včetně dodatečného financování ze strany EU). Prostředky budou určeny více než 23 000 dětem zasaženým konflikty na celém světě a umožní jim přístup k základnímu vzdělání a vstup do míst uzpůsobených pro děti. Jedná se o tyto skupiny dětí:

přibližně 4 000 dětí syrských uprchlíků v táborech na hranici mezi Irákem a Sýrií,
více než 5 000 kolumbijských dětí (většina z nich jsou uprchlíky v Ekvádoru),
11 000 dětí vysídlených osob na východě Demokratické republiky Kongo a uprchlíků v Etiopii
a 3 000 pákistánských dětí v konfliktní zóně na severu země.
UNICEF bude realizovat projekt v Pákistánu, organizace Save the Childrena Norwegian Refugee Council se budou věnovat dětem v Demokratické republice Kongo a v Etiopii, Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky bude poskytovat pomoc v Kolumbii a Ekvádoru a organizace ACTED z Francie bude pomáhat syrským dětem v uprchlickém táboře Domiz v severním Iráku. Všechny tyto organizace patří mezi partnery Evropské komise s tou nejlepší reputací v oblasti humanitární pomoci.

Projekty, které mají být podporovány prostřednictvím iniciativy „děti míru", spadají do pole působnosti komisařky EU pro humanitární pomoc a řešení krizí Kristaliny Georgievové, jež k tomu dnes uvedla: „Humanitární pomoc je v konfliktech často jediným způsobem, jak zajistit, aby děti mohly dál chodit do školy, což nejenom že zlepšuje jejich budoucí vyhlídky, ale může je také uchránit od zneužívání a vykořisťování.Tento důležitý cíl si rozhodně zaslouží příspěvek z Nobelovy ceny míru udělené EU. Na syrské a kolumbijské hranici či v Pákistánu, Etiopii a Kongu, tam všude přinesou naše zásahy zásadní změny pro děti, které by se jinak mohly stát ztracenou generací, a dají jim příležitost k prožití dětství a šanci na osobní vzestup a lepší budoucnost."

Iniciativa EU „děti míru" nebude jednorázovou akcí: i příští rok budou vyčleněny nové finanční prostředky na více projektů pro podporu dětí v ozbrojených konfliktech.

 

Více informací naleznete zde.

 

Zdroj: Zastoupení EK v ČR.

 

 

 

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 7.1.2013. Poslední aktualizace: 7.1.2013 13:38
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno