Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Stabilita, práce, růst: Irsko představilo Evropskému parlamentu priority svého předsednictví v Radě EU

Irské předsednictví - logo

Vytváření pracovních míst a boj proti krizi v Evropě: tak vypadají horní příčky žebříčku priorit, kterým se chce v průběhu svého šestiměsíčního předsednictví v Radě EU věnovat Irsko. Irský premiér Enda Kenny představil ve středu priority své země poslancům Evropského parlamentu. Předsedové většiny politických skupin se shodli, že Irsko může stavět na své vlastní zkušenosti s bojem proti krizi a přinést Evropě změnu.

 

Urychlené řešení si vyžaduje nezaměstnanost, zejména mezi mladými lidmi, zdůraznil ve svém projevu irský premiér Enda Kenny a zdůraznil důležitou roli, kterou v tomto ohledu mohou hrát tzv. Záruky pro mladé. Dalšími prioritami jsou zavedení bankovní unie a dohoda ohledně dlouhodobého rozpočtu EU. Irský premiér poslance ujistil, že Evropský parlament je při řešení těchto otázek pro irské předsednictví "důležitým partnerem". Při pohledu do zahraničí se pak chce Irsko v příštích šesti měsících věnovat zejména situaci v Mali, Somálsku a Sýrii a volnému obchodu s globálními partnery, jako jsou USA.

 

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso souhlasil, že je potřeba položit základy pro trvalý růst a vytváření pracovních míst. "Irové museli přinést velké oběti, a stejně tak i další země, které uskutečňují složité, ale nezbytné reformy. Irský případ ukazuje, že pokud tyto oběti doprovází politická vůle, programy mohou fungovat a také fungují, a reforma může jít ruku v ruce se sociální soudržností."

 

Od předsedy skupiny Evropské lidové strany Josepha Daula se irský premiér dočkal gratulace. "Učinili jste obtížná, ale nezbytná rozhodnutí bez toho, abyste ztratili podporu irského lidu." "Irsko je dobrým příkladem toho, kudy by se Evropa měla vydat," řekl Daul.

 

Předseda skupiny progresivní aliance socialistů a demokratů Hannes Swoboda se na irského premiéra obrátil s konkrétními požadavky: "Pane Kelly, nutně potřebujeme Vaši pomoc na třech úrovních: při řešení krize EU, při ochraně Schengenu, protože Rada chce omezit svobodu pohybu, a při boji proti nezaměstnanosti mladých, která je hrozbou pro naši demokracii."

 

"Nejdůležitějším úkolem je bojovat proti samolibosti, protože ta je dnešní hrozbou pro EU," řekl předseda skupiny Aliance liberálů a demokratů pro Evropu Guy Verhofstadt, a dodal: "Potřebujeme fiskální unii, bankovní unii, a konečně politickou unii."

 

Spolupředseda skupiny Zelených / Svobodné evropské aliance Daniel Cohn-Bendit vyjádřil obavy o podobu dlouhodobého rozpočtu EU: "Říkal jste, že potřebujeme důvěryhodný víceletý finanční rámec. Návrh, který je na stole teď, důvěryhodný není, a nepodvede k vytváření nových pracovních míst."

 

Priority irského předsednictví v podobě růstu, zaměstnanosti a stability přivítal předseda skupiny Evropských konzervativců a reformistů Martin Callanan. "Prioritou musí být rozvíjení jednotného trhu jako tahouna ekonomického růstu," řekl.

 

Základy se nezměnily, řekl spolupředseda skupiny Evropy svobody a demokracie Nigel Farage: ve středomořských zemích prudce stoupá nezaměstnanost, upadá výroba, roste míra lidského utrpení. "Evropská elita je mimo realitu, a je lhostejná," řekl Farage.

 

Předsedkyni skupiny Spojené evropské levice / Severské zelené levice Gabriele Zimmer v plánech irského předsednictví chyběly zmínky o sociálním vyloučení: "Boj proti sociálnímu vyloučení zjevně není prioritou vašeho programu; nejde vám o udržitelná pracovní místa," prohlásila.

 

N.B.: Irsko předsedá Radě EU od 1. ledna do 30. června 2013.

Odkaz : 20130111STO05286

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 28.1.2013. Poslední aktualizace: 28.1.2013 13:53
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno